2

Το ΑΠΟΕΛ όπως και στο Κύπελλο ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ των Ντάλτσιο και Εφραίμ έφτασε στην τρίτη φετινή του νίκη στις δύο διοργανώσεις σε βάρος της Ομόνοιας, με 0-2, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με δύο βαθμούς διαφορά από την ΑΕΚ, με αγώνα ωστόσο περισσότερο. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε δύο αγώνες πρωταθλήματος το ΑΠΟΕΛ σκόραρε 6 γκολ και η Ομόνοια κανένα.

Ακυρώθηκε γκολ στο 0-0 από το VAR που σημείωσε το ΑΠΟΕΛ με τον Μπεν, για φάουλ του Μακέντα μακριά από την μπάλα στο Μίλετιτς.

Η Ομόνοια, που ήταν ήταν πιο ανταγωνιστική στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο μπαίνει σε περιπέτειες για την παρουσία στην πρώτη εξάδα. Είχε δοκάρι στο 0-1 με τον Ανσαριφάρντ.

Οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες και πάλι την Τετάρτη στο επαναληπτικό προημιτελικό του κύπελλου με το ΑΠΟΕΛ να έχει προβάδισμα από την νίκη του στο πρώτο παιχνίδι με 2-1.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Έναρξη στο μεγάλο ντέρμπι!

3' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Λοίζου από κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

6' Σουτ του Ντάλσιο, αποκρούει ο Φαμπιάνο.

6' Νέο σουτ του Ντάλσιο, ξανά πάνω στον τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

13' Διπλή κλασσική ευκαιρία με τον Μακέντα για το ΑΠΟΕΛ. Στην πρώτη απέκρουσε ο Φαμπιάνο, στην δεύτερη προ της γραμμής ο Λανγκ.

27' Μακρινό σουτ του Μπεσεντίν πάνω στον Μπέλετς.

40' Ο Μακέντα απειλεί και πάλι την Ομόνοια. Με σουτ απο πλάγια αναγκάζει τον Φαμπιάνο να πέσει στη γωνία και να αποκρούσει σε κόρνερ.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

46' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μπεν. Ο Μαρκίνιος στην αντεπίθεση γύρισε στον Μπεν, ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ, η μπάλα έφυγε από τον Φαμπιάνο και κατέληξε στα δίκτυα.

48' Πάει σε on field review ο διαιτητής, ακυρώνεται το γκολ έκανε φάουλ στην εξέλιξη της φάσης ο Μακέντα! Κίτρινη στον Ιταλό.

58' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντάλσιο, λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, ο Λάνγκ έκανε λάθος πάσα, το ΑΠΟΕΛ αναπτύχθηκε σωστό, με τον Ντάλσιο να παίρνει την μπάλα και με ωραία ενέργεια να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

77' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια, κεφαλιά του Ανσαριφάρντ στο δοκάρι! Η φάση ήρθε από πλάγιο άουτ του Μάθιους.

82' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Γιώργο Εφραίμ, με ωραίο σουτ εκτός περιοχής! 0-2 οι γαλαζοκίτρινοι.