DD

Τι κι αν είχε «σιγήσει» στο μεγαλύτερο μέρος του ματς; Με άψογο απευθείας φάουλ, ο Λιονέλ Μέσι σφράγισε την ανατροπή-στην ανατροπή της Παρί κόντρα στη Λιλ (4-3) στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Μία στιγμή, μία ευκαιρία. Για κάποιον τυχαίο παίκτη που είχε ελάχιστη συμμετοχή στην εξέλιξη ενός αγώνα, ίσως να μην ήταν αρκετή. Ο Λιονέλ Μέσι, όμως, δεν χρειάστηκε κάτι παραπάνω για να γίνει ο ήρωας της Παρί Σεν Ζερμέν. Με μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ... at the buzzer, στο 90+5', ο Αργεντινός legend σφράγισε την ανατροπή-στην ανατροπή των Παριζιάνων επί της Λιλ, σε ένα χορταστικό 4-3 που τη διατήρησε σε απόσταση ασφαλείας από τη 2η Μαρσέιγ και με μοναδική «μουτζούρα» τον τραυματισμό των Νεϊμάρ και Νούνο Μέντες.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ φαινόταν να «καθαρίζει» από νωρίς την αναμέτρηση. Πριν περάσουν 20 λεπτά ο δείκτης του σκορ βρισκόταν ήδη στο 2-0, με τη σφραγίδα Μπαπέ-Νεϊμάρ. Ο Γάλλος άνοιξε το σκορ στο 11' με φανταστική ντρίμπλα περνώντας ανάμεσα από δύο αντιπάλους και ψύχραιμο τελείωμα, ενώ ο «Νέι» που πιστώθηκε τυπικά την ασίστ, πήρε τη σκυτάλη του σκορ στο 17' πλασάροντας σε κενή εστία.

Η... κυκλοθυμία της φετινής Παρί, όμως, δεν την αφήνει να ξεγνοιάσει ακόμα και σε μια τέτοια συνθήκη. Η απάντηση των Λιλουά ήταν άμεση, με τον Ντιακιτέ στο 24' να «εκτελεί» τον Ντοναρούμα για το 2-1 και να δείχνει πως οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν γρήγορα το σοκ του αρχικού 2-0.

Η αντεπίθεση της Λιλ όχι απλά έμεινε εκεί, αλλά οδήγησε στην απόλυτη ανατροπή! Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ ισοφάρισε στο 58' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και έντεκα λεπτά αργότερα, ο Μπάμπα τιμώρησε την αργοκίνητη άμυνα της Παρί στο transition γράφοντας το 2-3! Το γκολ αυτό προκάλεσε μέχρι και την είσοδο του Λουίς Κάμπος στην περιοχή του Γκαλτιέ για να διαμαρτυρηθεί προς τους διαιτητές!

Ωστόσο, η Παρί μπόρεσε να βρει τη λύση. Ο «καταιγισμός» ευκαιριών είχε αποτέλεσμα, αφού στο 87' ο Μπαπέ νίκησε τον εξαιρετικό στο δεύτερο μέρος, Σεβαλιέ και έφερε το ματς στα ίσα. Για να έρθει η στιγμή του 90+5', όπου ο αθόρυβος σε όλο το ματς, Μέσι, σημάδεψε γωνία από το απευθείας φάουλ κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα! Απευθείας φάουλ Νο61 στην καριέρα του Λέο, μόλις δεύτερο με τη φανέλα της Παρί.