σδ

Ο ΑΠΟΕΛ δεν εκμεταλλεύτηκε το σημερινό δώρο της ΑΕΚ,η οποία έχασε με 2-1 από την ΑΕΛ, με την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς να μένει στην ισοπαλία 1-1 με την Δόξα στο ΓΣΠ.

Πολύ καλύτερη η Δόξα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον ΑΠΟΕΛ όμως να χτυπάει στην πρώτη του φάση στον αγώνα, όταν ο Μπεν μετά από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Ντβάλι, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γαλαζοκίτρινους. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Δόξα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στην πρώτη της φάση στο Β' μέρος, όταν ο Ασάντε έκανε το 1-1, μετά από ωραία ενέργεια και συρτή σέντρα του Κοβάσεβιτς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΑΠΟΕΛ άρχισε να ανεβάζει την απόδοση του, με την Δόξα να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Το τελευταίο 15λεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος «πυροβολούσε» συνεχώς την εστία της Δόξας, με τον Σισκόφσκι να λέει συνεχώς όχι στις προσπάθειες των παικτών του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Με την σημερινή ισοπαλία του, ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία του να ανέβει μόνος στην κορυφή, αφού μείωσε την διαφορά του από την πρώτη ΑΕΚ στον 1 βαθμό, με τους γαλαζοκίτρινους να έχουν 53 βαθμούς και η ΑΕΚ 54. Από την άλλη η Δόξα, μετά το παλικαρίσιο βαθμό έφτασε τους 15 βαθμούς και μείωσε στους 3 βαθμούς την διαφορά της από την 11η ΕΝΠ, η οποία έχει 18 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

δδδ

6' Ωραίο πλασέ του Μακέντα από τα πλάγια, η μπάλα κόντραρε στον Αντενόν και κατέληξε κόρνερ.

9' Διπλή τεράστια ευκαιρία για την Δόξα! Ο Ασάντε μοίρασε στον Τρούγιτς, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στον Ντβάλι, στην συνέχεια, ο Σαντίκ έπιασε το ριμπάουντ, με την μπάλα να χτυπάει πάνω στον Κρέσπο, ο οποίος ήταν και αυτός πάνω στην γραμμή!

16' Νέα ευκαιρία για την Δόξα! Σέντρα του Ασάντε, ο Σαντικ την προβολή, με τον Μπέλετς να διώχνει με δυσκολία, ο Τρούγιτς από κοντά έπιασε το ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

29' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0! Εκτέλεση φάουλ από τον Μπεν, με τον Ντβάλι που βρισκόταν στο 2ο δοκάρι να πιάνει την κεφαλιά για το 1-0!

36' Σέντρα του Μπεν, κεφαλιά του Μακέντα, ο Καραμανώλης έδιωξε, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

37' Κεφαλιά του Κονσταντίνοφ από κοντά, ο Σισκόφσκι εκτινάσσεται και διώχνει σε κόρνερ.

43' Νέα εκτέλεση φάουλ από τον Μπεν, η μπάλα έφτασε στον Ντάλσιο, αμέσως δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

σδ

Έναρξη Β'ημιχρόνου

48' ΓΚΟΛ για την Δόξα 1-1! Ωραία συνεργασία των παικτών της Δόξας, με τον Κοβάσεβιτς να βγάζει την συρτή σέντρα, τον Ασάντε να μπαίνει στην φάση, όπου με προβολή έκανε το 1-1!

62' Σουτ του Σαντίκ, η μπάλα χτύπησε σε συμπαίκτη του και έφυγε εκτός.

68' Ο Μπεν βρήκε με σέντρα τον Ντάλσιο, ο οποίος δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της Δόξας.

71' Σουτ του Ντάλσιο από κοντά, Σισκόφσκι λέει «όχι».

73' Κεφαλιά του Μακέντα από κοντά, η μπάλα ψηλά.

75' Εκτός περιοχής ο Βιγιαφάνες δοκίμασε το σουτ, με τον Σισκόφσκι να διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ!

80' Δυνατό σουτ από τον Σαρφό, ο Σισκόφσκι και πάλι κάνει σπουδαία απόκρουση.

89' ΔΟΚΑΡΙ! Ο Μαρκίνιος δοκίμασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλο και στην συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι της Δόξας!

90+1' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπένι, η μπάλα φεύγει εκτός.

90+3' Συρτό σουτ του Σαρφό, ο Σισκόφσκι είπε ξανά όχι!

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Μπεν, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Μακέντα

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Ηλία, Μαρκίνιος, Γουήλερ.

Δόξα(Κώστας Σακκάς):Σισκόφσκι, Αντενόν, Τιτζιανί, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς.

Στον πάγκο: Κωνσταντίνου, Μπένι, Κέρλα, Ίλιτς, Ογιάλα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης