ασασ

Με μια πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου σκόραρε και 2 γκολ, η ΑΕΛ κέρδισε με 2-1 την ΑΕΚ και έβαλε φωτιά στην πρώτη εξάδα το πρωταθλήματος CYTA.

Οι «Λέοντες» έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος, όπου κατάφεραν μέχρι το 35ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα 2 τερμάτων, με τα γκολ των Μπεραχίνο και Κατσανίκλιτς. Προσπάθησε να απαντήσει η ΑΕΚ, βρίσκοντας το γκολ από τo σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ιβάν Τρισκόφσκι για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες κλείστηκαν, με την ΑΕΚ να ανεβαίνει σιγά σιγά, χωρίς να βρίσκει το γκολ που ήθελε, γνωρίζοντας εν τέλει την πρώτη της ήττα μετά από 16 αγώνες πρωταθλήματος, όπου μετρούσε 14 νίκες και 2 ισοπαλίες. Μετά το σημερινό της στραβοπάτημα, η ΑΕΚ κινδυνεύει να πέσει από την κορυφή, έχοντας 2 βαθμούς περισσότερους από τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος στις 18:00 θα υποδεχθεί στο ΓΣΠ την Δόξα.

Από την άλλη η ΑΕΛ με αυτό το σημαντικό τρίποντο έφτασε τους 34 βαθμούς και βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, ακολουθώντας την 7η Ομόνοια με λιγότερο αγώνα στους 35 βαθμούς, την 6η Νέα Σαλαμίνα με 37 βαθμούς και τον 5ο Απόλλωνα με 38 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

δδδ

3' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0! Μπαλιά του Μπολιβάρ προς τον Κάσας, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, όπου με υποδειγματικό τρόπο έκανε το 1-0 για την ΑΕΛ!

***Το γκολ ακυρώθηκε από τον βοηθό, με το VAR, τώρα να εξετάζει την φάση.

***Άκυρο το γκολ: Το VAR ακύρωσε το γκολ της ΑΕΛ.

δδ

***Όπως δείχνει η γραμμή του VAR, το γόνατο του Κάσα ήταν πιο μπροστά.

11' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0! Κάθετη μπαλιά του Ζντρασκοφσκι προς τον Κάσα, ο οποίος με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Μπεραχίνο, ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ!

15' Εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, Κεφαλιά του Σανχούρχο από κοντά, ο Ολιβέιρα έδιωξε με δυσκολία. Ο Τρισκόφσκι έπιασε το ριμπάουντ, με τον Νταβόρ να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

18' Φαλτσαριστό σουτ του Νίκολιτς, μετά από μπαλιά του Εγγλέζου, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

34' Μπαλιά του Τζάλμα προς τον Κατσανίκλιτς, ο οποίος από πλάγια θέση εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα εκτός.

35' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 2-0! Πολύ ωραία ενέργεια και ντρίμπλες από τον Παπαφώτη, ο οποίος βρήκε τον Κατσανίκλιτς, που από κοντά έκανε το 2-0 για τους Λέοντες!

40' Εξετάζεται φάση για πέναλτι, μετά από διεκδίκηση της μπάλας Μπολιβάρ-Τρισκόφσκι.

41' Δίνεται το πέναλτι για την ΑΕΚ, καθώς ο διαιτητής έλεγξε την φάση μέσω του ON FIELD REVIEW!

δδ

42' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Τρισκόφσκι σκόραρε το 6ο του γκολ στο πρωτάθλημα και δεύτερο σερί.

κκκ

52' Σουτ του Κατσανίκλιτς, ψηλά η μπάλα.

57' Σέντρα του Φαράζ, πέφτει και μαζεύει εύκολα ο Ολιβέιρα.

58' Σουτ του Μπεραχίνο, πέφτει και μαζεύει ο Πίριτς.

65' Αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ, με τον Λόπες να πιάνει αμέσως το σουτ, με τον Ολιβέιρα να πέφτει και να μαζεύει την μπάλα.

68' Εκτέλεση κόρνερ από τον Λέδες, ο Μικέλ από κοντά έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

75' Μακρινό σουτ του Κάσα, πολύ ψηλά η μπάλα.

90+2' Σουτ του Μικέλ, η μπάλα ψηλά.

ΑΕΛ(Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Κάσα, Ζντραφκόφσκι, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Παντελή, Κατσανίκλιτς, Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Ντέγοεστ.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Μιραλάς, Συλβέστρος, Μιλιντσεάνου, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Χριστοδούλου, Κοντινέλα.

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλες, Κάσας, Σανχούρχο, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Μιλίσεβιτς, Πονς, Εγγλέζου, Γιάκολις, Νίκολιτς.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Τόμοβιτς, Λέδες, Λόπες, Γκαρθία, Ροσάλες, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος