Ε

H Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε στο τέλος τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα της Οσασούνα και να φτάσει στο 0-2 που την ξαναβάζει γερά στο παιχνίδι του τίτλου.

Ήταν από αυτά τα παιχνίδια που τα αποκαλούν do or die. Είτε τα κερδίζεις, είτε πεθαίνεις. Με την διαφορά από την κορυφή στους 8 βαθμούς, η Ρεάλ Μαδρίτης πήγαινε στην δύσκολη έδρα της Οσασούνα, απέναντι σε μία ομάδα που ειδικά φέτος κοιτάζει τους πάντες στα μάτια.

Για 78 λεπτά, ο Βινίσιους έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να δώσει από απόψε το πρωτάθλημα στην Μπαρτσελόνα. Σε τρεις κλασικές περιπτώσεις τετ-α-τετ (11’, 57’, 74’) ο Σερχιο Ερέρα βγήκε νικητής, με τον Βραζιλιάνο άσο να έχει και ακυρωθέν γκολ (52’) σε ένα βράδυ που έδειχνε πως δεν του έβγαινε τίποτα.

Αφού όμως είδε κι απόειδε με το εκτελεστικό κομμάτι, είπε να το ρίξει στο δημιουργικό. Λίγο πριν το τέλος σημάδεψε την κίνηση του Φέντε Βαλβέρδε (78’), εκείνος ήταν σαφώς πιο ψύχραιμος για να ανοίξει το σκορ.

Η εξαιρετική Οσασούνα είχ το 1-0 με σουτ του Μόι Γκόμεθ που σταμάτησε στο δοκάρι (62’), όμως στο τέλος παραδόθηκε.

Το VAR αρνήθηκε ένα ακόμα γκολ στον Βινίσιους (89’), όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάρκο Ασένσιο έκανε το τελικό 0-2, που βοήθησε την βασίλισσα να αποδράσει από μία πολύ δύσκολη και να μειώσει στους 5 βαθμούς την διαφορά από την κορυφή, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Πηγή: sdna.gr