3

Μία εκτέλεση φάουλ του Τζέιμς Γουόρντ Πρόουζ έδωσε στην ουραγό Σαουθάμπτον νίκη ελπίδας με 1-0 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" κι άφησε την Τσέλσι των εκατομμυρίων ακόμα πιο μακριά απ' την Ευρώπη με το πέμπτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη.

Η Τσέλσι προερχόταν από τρεις σερί ισοπαλίες στην Premier League και μία ήττα στο Champions League, όμως δεν έβαλε μυαλό και η Σαουθάμπτον, αν και ουραγός, επικράτησε με 1-0 μέσα στο "Στάμφορντ Μπριτζ" για την 24η αγωνιστική της Premier League.

Οι "μπλε" δεν κατάφεραν να πάρουν το πάνω χέρι στο 1ο μέρος, με τους "Άγιους" να κοιτάζουν στα μάτια τους αντιπάλους τους και να δημιουργούν ευκαιρίες για γκολ. Εν τέλει, το βρήκαν με τον αγαπημένο τρόπο του Τζέιμς Γουόρντ Πρόουζ, μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, τη 17η που κατέληξε στα δίχτυα στο πρωτάθλημα, πίσω μόνο από τις 18 του Ντέιβιντ Μπέκαμ.

Ο Γκάρι Πότερ έκανε διπλή αλλαγή στην ανάπαυλα, με τον Ντατρό Φοφανά να μην το δικαιώνει στην κορυφή της επίθεσης και τον Ραχίμ Στέρλινγκ (μαζί με τον Ουεσλέ Φοφανά) να περνά στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βελτιώνονται και να χάνουν ευκαιρίες, όμως η αστοχία και ο Γκάβιν Μπαζούνου κατάφερε να κρατήσει το μηδέν μέχρι και το 12ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι οποίες οφείλονται σε ένα χτύπημα στο κεφάλι του Θέσαρ Αθπιλικουέτα.

Πηγή: sports24.gr