σσδ

Με μια σπουδαία εμφάνιση, από αυτές που μας έχει συνηθίσει φέτος στην Ευρώπη η ΑΕΚ, κέρδισε για 3η φορά φέτος την Ουκρανική Ντίνπρο, αυτή την φορά με 1-0 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην νοκ αουτ φάση του Κόνφερενς Λίγκ.

Κυρίαρχη σε όλη την διάρκεια του αγώνα η ΑΕΚ, η οποία ήταν μόνιμος κίνδυνος για την εστία των Ουκρανών, οι οποίοι δημιούργησαν και αυτοί αρκετές φάσεις, οι οποίες σταμάτησαν πάνω στον αλάνθαστο Πίριτς. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της ομάδας μας ο Γκαρσία με κεφαλιά στο 85ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέδες.

To γκολ της ΑΕΚ:

Με ασπίδα αυτή την νίκη της, η ΑΕΚ πάει την Πέμπτη 23 Μαρτίου στην Σλοβακία για τον επαναληπτικό αγώνα με τους Ουκρανούς, όπου με νίκη ή ισοπαλία θα εξασφαλίσει την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λίγκ.

1' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Εκτός περιοχής ο Τρισκόφσκι δοκίμασε το φαλτσαριστό σουτ, με τον Βέλεφ να εκτινάσσεται και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

2' Εκτελέστηκε το κόρνερ, με την μπάλα να στρώνεται ξανά στον Τρισκόφσκι, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα εκτός.

4' Ο Μιλίτσεβιτς βρήκε ωραία τον Τρισκόφσκι εντός περιοχής, με τον επιθετικό της ΑΕΚ να δοκιμάζει το σουτ, το οποίο σταμάτησε εύκολα ο Βέλεφ.

7' Δοκάρι! Λάθος απομάκρυνση από την άμυνα των Ουκρανών, με τον Ράφα Λόπες αμέσως να δοκιμάζει το σουτ, το οποίο χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε εκτός!

30' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, μετά το «ξέσπασμα» της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά.

34' Πήγε να επιτεθεί οργανωμένα η ΑΕΚ, η μπάλα έφτασε στον Φαράζ, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πολύ εκτός.

σσ

49' Σουτ του Φαράζ, ο Βάλεφ διώχνει με δυσκολία. Πήγε να μπει στην φάση ο Ράφα Λόπες, με τον διαιτητή όμως να το δείχνει σε θέση οφσαιντ.

56' Εκτέλεση κόρνερ για την Ντίνπρο, ο Ντόβνιπ το σουτ, με τον Πίριτς να αποκρούει.

57' Σουτ του Χουτσούλιακ εντός περιοχής, η μπάλα λίγο εκτός

58' Γύρισμα του Πέρε Πόνς, ο Φαράζ έπιασε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

70' Εκτέλεση φάουλ από τον Λέδες, ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι των Ουκρανών.

73' Ωραία συνεργασία Ράφα Λόπες με Νίκολιτς, με τον δεύτερο να επιχειρεί το συρτό σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

82' Μακρινό σουτ του Πιχάλιουκ, μαζεύει εύκολα ο Πίριτς.

83' Πιχάλιουκ το σουτ εντός περιοχής σε τετ-τετ, με τον Πίριτς να κάνει μια σπουδαία απόκρουση!

84' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Εκτέλεση φάουλ από τον Λέδες, με τον Γκαρσία να πιάνει την κεφαλιά, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα της χώρας μας!

87' Σουτ του Νίκολιτς εντός περιοχής, με τον Βάλεφ να διώχνει σωτήρια με τα πόδια σε κόρνερ!

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα):Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Πέρε Πόνς, Λέδες, Φαράζ, Γιάκολις, Τρισκόφσκι, Λόπες.

Στον πάγκο: Στυλιανίδης, Τούμπας, Γκονζάλες, Κάσας, Σανχούρχο, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας, Νίκολιτς.

Ντίνρπο(Ολεκσάντρ Κούτσερ): Βάλεφ, Χαμάτσε, Σαράπι, Σβάτοκ, Γουίλιαμ, Ρουμπτσιάνσκι, Μπαμπένκο, Ζοάο, Πικχάλονοκ, Χούτσουλιακ, Ντόβμπικ.

Στον πάγκο: Ρίμπακ, Κίναρεικιν, Κονόροφ, Αντάμιουκ, Χόρμπουνοφ, Φελίπε, Κόχοτ, Ναζαρένκο, Τάτσικ.

Διαιτητής: Γιάκοπ Κίχλιτ(Δανία)

Βοηθοί διαιτητές: Βίκτορ Σκιτ και Λαρς Χουμελγκαρντ(Δανία)

4ος διαιτητής: Μόρτεν Κροχ(Δανία)

VAR: Φεντάι Σαν(Ελβετία)