sd

Με τον Στέφανο Χαραλάμπους να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, σκοράροντας 2 γκολ, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας κέρδισε με 2-1 την Ανόρθωση και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης για την ημιτελική φάση του κυπέλλου κόκα κόλα.

Πολύ καλή η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τεράστιες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με τον Ολυμπιακό όμως να βρίσκει το γκολ, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και γκολ του Στέφανου Χαραλάμπους. Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός σκόραρε μετά από 13 μήνες, με την τελευταία του φορά να είναι στις 15 Ιανουαρίου 2022 κόντρα στην Πάφο. Ο 23χρονος ποδοσφαιριστής μέχρι στιγμής στην καριέρα του πέτυχε 5 γκολ, με τα 3 να είναι κόντρα στην Ανόρθωση. Δύο σήμερα και ένα στην νίκη του Ολυμπιακού επί της Ανόρθωσης με 2-0 τον Απρίλιο του 2021.

Η Ανόρθωση πάντως προσπάθησε να απαντήσει και βρήκε τελικά το γκολ στο 45ο λεπτό, με τον Τεχέρα, ο οποίος μετέτρεψε σε γκολ, το πέναλτι που κέρδισε ο Μηνάς Αντωνίου. Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός πίστεψε ότι μπορεί να πάρει κάτι καλό από τον σημερινό αγώνα, βρίσκοντας και δεύτερο γκολ και πάλι από τον Στέφανο Χαραλάμπους, μετά από αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης και πλασέ από κοντά για το τελικό 2-1.

Θυμίζουμε ότι τα εκτός έδρας γκολ δεν μετράνε πλέον και η πρόκριση θα κριθεί την Πέμπτη 2 Μαρτίου, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με τον Ολυμπιακό να έχει υπέρ του το προβάδισμα του ενός γκολ.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

2' Σουτ του Σαμπό εντός περιοχής, η μπάλα εκτός.

4' O Γκερέρο εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

18' Μεγάλη φάση - ζήτησαν πέναλτι της Ανόρθωσης! Ο Μράζ εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, ο Μολ έδιωξε με δυσκολία, με τον Γκόρμπετς να πέφτει και διώχνει την μπάλα πριν φτάσει στον Παρούτη.

22' Εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, εκτός η μπάλα.

30' Σέντρα του Γκερέρο, με τον Μράζ να δοκιμάζει το τακουνάκι, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

34' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 1-0! Στην πρώτη του φάση ο Ολυμπιακός βρίσκει το τέρμα! Σε μια αντεπίθεση, ο Κορομά σήκωσε την μπάλα πάνω στον Μπαισίνιο, με τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού να μοιράζει στον Στέφανο Χαραλάμπους, ο οποίος από κοντά με σουτ έκανε το 1-0!

43' Πέναλτι για την Ανόρθωση! Ο Χαραλάμπους φαίνεται να βρίσκει χαμηλά τον Μηνά Αντωνίου εντός περιοχής, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι!

45' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Τεχέρα, ο οποίος φέρνει τον αγώνα στα ίσα!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

46' Εκτέλεση φάουλ του Ψύχα, κεφαλιά από τον Μπάρντι, ψηλά η μπάλα.

55' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 2-1! Μπαλιά προς την άμυνα της Ανόρθωσης προς τον Κορομά, ο οποίος έκανε το σουτ, ο Κορέια έδιωξε την μπάλα, με τον Στέφανο Χαραλάμπους να έρχεται από πίσω, όπου με δυνατό σουτ έκανε το 2-1, με δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα!

57' Πάει στο οn field review να δει το γκολ ο διαιτητής!

***Εξετάζει την φάση για χέρι του Κορομά στην αρχή της φάσης.

σδ

58' Το γκολ μετράει! Ο διαιτητής θεώρησε ότι το χέρι του Κορομά ήταν σε φυσική θέση.

85' Σουτ του Χριστοφή, ψηλά η μπάλα.