σδσδ

Με δύο εκτελέσεις κόρνερ του Μπεν, τις οποίες αξιοποίησαν οι Καρώ και Ντάλσιο που σκόραραν με κεφαλιές, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-1 την Ομόνοια στον αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου κόκα κόλα και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξολοκλήρου στην Ομόνοια, η οποία άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, μετά από ωραίο συνδυασμό των Παπουλή και Ανσαριφάρντ, με τον δεύτερο να σκοράρει με ωραίο τσίμπημα της μπάλας. Η Ομόνοια κρατούσε το προβάδισμα της μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Σωφρόνης Αυγουστή, μετά από διαμαρτυρία, για ένα φάουλ στην μεσαία γραμμή.

Αυτό φαίνεται ότι επηρέασε την Ομόνοια, με τον ΑΠΟΕΛ να το εκμεταλλεύεται και να ανεβάζει την απόδοση του. Στο 52 λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπεν, ο Καρώ άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά. Ο ποδοσφαιριστής των γαλαζοκιτρίνων πάντως στο 69ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από μαρκάρισμα στον Μπεσεντίν.

Το παιχνίδι στην συνέχεια ήταν μοιρασμένο, με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκει και δεύτερο γκολ με τον Ντάλσιο, ο οποίος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-2, μετά από εκτέλεση κόρνερ ξανά του Μπεν.

4' Ωραία συνεργασία των παικτών της Ομόνοιας, με την μπάλα να στρώνεται στον Κούσουλο, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα εκτός.

7' Ο Μπεσεντίν βρήκε ωραία τον Παπουλή, εντός περιοχής που δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει κάπου και τον Μπέλετς να μαζεύει με ευκολία.

15' Λίγες φάσεις μέχρι στιγμής στον αγώνα.

19' Συρτή σέντρα του Μπεσεντίν, ο Λοϊζου την προβολή, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

23' Ωραία συνεργασία Σαρφό-Τσεμπάκ, με τον δεύτερο να βγάζει την σέντρα και τον Μπεν να στέλνει την μπάλα εκτός.

29' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0! Ο Λοϊζου βρήκε εντός περιοχής στον Παπουλή, ο οποίος με μια εξαιρετική ενέργεια άφησε στον Ανσαριφάντ, ο οποίος με τσίμπημα της μπάλας έκανε το 1-0!

σδ

34' Σουτ του Λοϊζου, πολύ ψηλά η μπάλα.

44' Κόκκινη κάρτα για τον Σωφρόνη Αυγουστή! Ο Κύπριος τεχνικός διαμαρτυρήθηκε έντονα για την απόφαση του διαιτητή να δώσει φάουλ στον Σαρφό στον χώρο του κέντρου, μετά από μονομαχία με τον Κούσουλο!

σδ

46' Σουτ του Κούσουλου, δύσκολη απόκρουση από τον Μπέλετς!

52' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-1! Ο Μπεν εκτελεί το κόρνερ, με τον Καρώ να πετάγεται πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1!

58' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-2! Ο Μπέν αυτή την φορά εκτελεί φάουλ, η μπάλα περνάει από όλους και φτάνει στον Κονσταντίνοφ, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-2 για τον ΑΠΟΕΛ!

61' Πάει στο Οn field review ο διαιτητής να δει την φάση για πιθανό οφσαιντ.

62' Ο διαιτητής ακυρώνει το γκολ τελικά για οφσαιντ του Μακέντα!

σδ

63' Συρτό σουτ του Μακέντα, λίγο εκτός η μπάλα.

69' Κόκκινη κάρτα στον ΑΠΟΕΛ! Ο Ανδρέας Καρώ του ΑΠΟΕΛ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Χρεώθηκε με φάουλ στον Αρτέμ Μπεσεντίν σε μία αντεπίθεση της Ομόνοιας.

85' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-2! Εκτέλεση κόρνερ από τον Μπεν, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στον αμαρκάριστο Ντάλσιο, ο οποίος με κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-2!

90+3' Σουτ του Χαραλάμπους εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

Σωφρόνης Αυγουστή(Ομόνοια): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοϊζου, Παπουλής, Κίτσος, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Λανγκ, Κούσουλος, Μπεσεντίν

Στον πάγκο: Ουζόχο, Ψάλτης, Κασάμα, Μπάρκερ, Λέτσιακς, Ζαχαρίου, Σράντι, Παναγιώτου, Μιξ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μπεζούς

Βλάνταν Μιλόγεβιτς(ΑΠΟΕΛ):Μπέλετς, Καρώ, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Μπεν, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Μακέντα.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Φεράρι, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Ντονγκαλά.

Διαιτητής: Ayroldi Giovanni
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος