ΣΔΣ

Σε ένα αγώνα, όπου ο Χένινγκ Μπεργκ παρέταξε την Πάφο με πολλές αλλαγές, θέλοντας να την ξεκουράσει, ενόψει της δύσκολης συνέχειας, η ομάδα του δεν δυσκολεύτηκε και με εκκωφαντικό τρόπο κέρδισε με 4-1 την Δόξα στην Περιστερώνα, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου κόκα κόλα.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο αγώνας, με την Πάφο να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπεντανκόρ, για να έρθει 2 λεπτά αργότερα η απάντηση της Πάφου με τον Αντενόν, ο οποίος έφερε τον αγώνα στα ίσα με κεφαλιά. Στο 16ο λεπτό ο Χότσκο έδωσε ξανά προβάδισμα στην Πάφο, η οποία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το 1-3 με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Μουσταφά Νάμ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αμπντουραχίμι στο 62ο λεπτό, όπου με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Μοιραίος για την Δόξα, των πολλών αλλαγών που έδειξε πως σκέφτεται την σωτηρία της στην πρώτη κατηγορία, ο Τρούγιτς. Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας νικήθηκε από τα 11 βήματα από τον Ίβουσιτς, ενώ στην επανεκτέλεση του πέναλτι, έστειλε την μπάλα εκτός.

Μετά την σημερινή νίκη της Πάφου, ο επαναληπτικός αγώνας στις 28 Φεβρουαρίου αναμένεται να είναι τυπικής διαδικασίας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

2' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-1! Ωραία συνεργασία των παικτών της Πάφου, με την μπάλα να φτάνει στον Μπεντανκόρ, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Κωνσταντίνου για το 0-1!

4' ΓΚΟΛ για την Δόξα 1-1! Εκτέλεση φάουλ από τον Ερέρα, με τον Αντενόν να πιάνει την κεφαλιά για το 1-1! Άμεση η απάντηση της Δόξας!

9' Σουτ του Τιντζανί εκτός περιοχής, κανένας κίνδυνος για την Πάφο.

14' Συρτό σουτ του Ναμ,  η μπάλα φεύγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της Δόξας.

16' ΓΚΟΛ για την Πάγο 1-2! Εκτέλεση φάουλ από τον Βαλακάκι, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, πέρασε παράλληλα από την γραμμή τέρματος, με τον Χότσκο από κοντά να στέλνει την μπάλα στο πλεκτό για το 1-2!

28' Μεγάλη φάση για την Δόξα! Κάθεη του Ερέρα προς τον Σαντίκ, ο οποίος έφυγε τετ-τετ, πλάσαρε τον Ίβουσιτς, με την μπάλα να φεύγει ξυστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι της Πάφου!

31' Σουτ του Χότσκο, η μπάλα χτυπάει στον Κωνσταντίνου και απομακρύνεται.

50' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-3! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Ναμ γράφει το 1-3 για την Πάφο!

62' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-4!Εκτέλεση κόρνερ για την Δόξα, κλέψιμο της Πάφου, μπαλιά προς τον Μπεσάρντ που έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και με ιδανικό σουτ σε τετ-τετ έκανε το 1-4!

78' Πέναλτι για την Δόξα! Εκτέλεση κόρνερ για την Δόξα, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Ναμ, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

79' Το χάνει! Ο Τρούγιτς εκτέλεσε, ο Ίβουσιτς έπεσε και απέκρουσε την μπάλα!

80' Δίνει επανεκτέλεση ο διαιτητής!

81' Το χάνει ξανά! Ο Τρούγιτς εκτελεί ξανά, στέλνοντας την μπάλα εκτός!

Δόξα(Κώστας Σακκάς): Κωνσταντίνου, Αντενόν, Τιτζιανί, Σαντίκ, Ασαμόα, Ογιάλα, Αμπτουλαχί, Φασουλιώτης, Μέσκα, Ασάντε, Ερέρα

Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Μπένι, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Παυλίδης, Τραϊτσέφσκι, Τρούγιτς, Ναγκάρ

Πάφος(Χένινγκ Μπέργκ): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Ζουνίνιο, Βαλακάρι, Ναμ, Πελάζιο.

Στον πάγκο: Αντός, Μαϊχρόβιτς, Καραμπάτζε, Κανέ, Ζάιρο, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Ταβάρες.

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης