σδ

Με μια σπουδαία νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Άρης Λεμεσού, ο οποίος σε ένα αγώνα, όπου ήταν κυρίαρχος, κέρδισε την Ομόνοια με 2-1 στο ΓΣΠ και μείωσε την απόσταση του από την κορυφή. Σημειώνουμε ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη της «ελαφράς ταξιαρχίας» στο ΓΣΠ, με αντίπαλο την Ομόνοια!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο υπερίσχυσε των πρασίνων όπου κατάφερε να πάρει γερό προβάδισμα με 0-2, με τα τέρματα των Μπέγκστον στο 21ο λεπτό και Μπαμπίκα στο 45ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ο αγώνας δεν είχε τις μεγάλες φάσεις, με την Ομόνοια να ανεβάζει σιγά σιγά την απόδοση της, βρίσκοντας και γκολ με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος από τα 11 βήματα νίκησε τον Βανά Άλβες για το 1-2. Το πέναλτι το κέρδισε ο Λοίζου, μετά από ανατροπή του από τον Ντελμίρο.

Βαθμολογικά η σημερινή νίκη του Άρη είναι «χρυσάφι», καθώς αύξησε την διαφορά του από την 5η Νέα Σαλαμίνα στους 9 βαθμούς. Παράλληλα μείωσε την διαφορά του από την 3η Πάφο στους 2 βαθμούς και από τον ΑΠΟΕΛ(παίζει αύριο) στους 3 και από την κορυφή στους 8 βαθμούς.Από την άλλη η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία της να εκμεταλλευτεί τις ήττες της Νέας Σαλαμίνας και του Απόλλωνα και παρέμεινε στην 6η θέση με 35 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

σδ

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

5' Συρτό σουτ του Μπαμπίκα, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

11' Κεφαλιά του Ανσαριφάρντ από κοντά, ο Βανά διώχνει με δυσκολία.

12' Σουτ του Μπαμπίκα, εντός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει εκτός.

17' Γύρισμα του Μπαμπίκα, με τον Κακόριν να πιάνει το σουτ, το οποίο σταμάτησε εύκολα ο Φαμπιάνο.

20' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-1! Γύρισμα του Κακόριν, με τον Μπέγκστον από κοντά να πλασάρει για το 0-1!

44' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-2! Λάθος του Μίλετιτς, κλέβει ο Γκομίς, ο οποίος στρώνει στον Μπαμπίκα που με συρτό σουτ από τα πλάγια, νικάει τον Φαμπιάνο για το 0-2!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

59' Ο Παπουλής έστρωσε την μπάλα στον Κούσουλο, ο οποίος αμέσως επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

65' Σουτ του Ανσαριφάρντ εντός περιοχής, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

76' Πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Ντελμίρο ανατρέπει τον Λοϊζου, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

78' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-2! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Καρίμ Ανσαριφάρντ που βάζει την Ομόνοια ξανά στο παιχνίδι!