σδ

Σε ένα αγώνα όπου βρέθηκε νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, λόγω του γκολ του Τόρες στο 21ο λεπτό, η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γλίτωσε από το κάζο, με γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 89ο λεπτό.

Ο Ακρίτας στην πρώτη του φάση στον αγώνα άνοιξε το σκορ με τον Τόρες, ενώ η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει ασφυχτικά. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να ισοφαρίζει στο 89ο λεπτό.

Με την σημερινή ισοπαλία της η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία της για να διατηρήσει την διαφορά ασφαλείας που είχε από τον ΑΠΟΕΛ. Πλέον η διαφορά βρίσκεται στους 5 βαθμούς, με τον ΑΠΟΕΛ να αγωνίζεται αύριο κόντρα στην ΕΝΠ, όπου με νίκη μπορεί να φτάσει στο -2 από την κορυφή. Από την άλλη ο Ακρίτας παρά την πικρή γεύση που αφήνει ισοπαλία, την οποία κρατούσε μέχρι το τέλος, κατάφερε να μειώσει από τις ομάδες που ακολουθεί στο -1.

Η βαθμολογία:

σδσ

14' Εκτέλεση κόρνερ, για την ΑΕΚ, η μπάλα στρώθηκε στον Γκρόμοφ, ο οποίος με σουτ, έστειλε την μπάλα λίγο εκτός.

16' Σέντρα του Λέδες, ο Ράφα Λόπες έπιασε την κεφαλιά, με τον Πεντρέου να αποκρούει την μπάλα στην γραμμή.

21' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα 0-1! Ωραία αντεπίθεση του Ακρίτα, με τον Σέχιτς από τα πλάγια να σερβίρει στον Τόρρες, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έκανε το 0-1!

28' Σουτ του Λέδες, εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

35' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.

51' Σέντρα του Λέδες, ο Εγγλέζου έπιασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει έξω.

52' Εκτέλεση κόρνερ, ο Μιλίτσεβιτς έπιασε το σουτ, με τον Πεντρέου να αποκρούει με δυσκολία.

54' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, το οποίος ακυρώνεται για οφσαιντ. Ο Πέρε Πόνς έστειλε την μπάλα στον Λόπες που ήταν εκτεθειμένος, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση.

59' Μακρινό σουτ του Ροσάλες, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

65' Ωραία ενέργεια από τον Άνχελ Γκαρσία εκτός περιοχής, δοκιμάζοντας αμέσως το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

66' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα 0-2! Λάθος στο κέντρο για την ΑΕΚ, με τον Ακρίτα να το εκμεταλλεύεται, φεύγοντας στην αντεπίθεση με τον Τόρες, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Τούμπα!

68' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ για οφσαιντ του Τόρες.

σδ

74' Σουτ του Γκαρσία, λίγο εκτός η μπάλα.

76' Εκτέλεση φάουλ από τον Λέδες, ο Περντρέου διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ!

81' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Σέντρα στην περιοχή του Ακρίτα, ο Ράφα Λόπες την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Περντρέου και να καταλήγει έξω!

84' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, αλλά ακυρώνεται για οφσαιντ! Εκτέλεση κόρνερ, γύρισμα του Ροσάλες, με τον Νίκολιτς από κοντά να πλασάρει για το 1-1, το οποίο ακύρωσε ο διαιτητής για οφσαιντ.

89' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-1! Ωραία ενέργεια και συρτή σέντρα από τον Φαράζ στον Τρισκόφσκι, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-1!

90+5' Σουτ του Βάσκο Λόπες, ο Τούμπας διώχνει με δυσκολία.

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα):Τούμπας, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πέρε Πονς, Χρόμοφ, Εγγλέζου, Νίκολιτς

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Μίκελ, Κάσας, Σανχούρχο, Τρισκόφσκι, Γκαρθία, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας.

Ακρίτας(Μπρούνο Ακράποβιτς): Πεντρέου, Φοφανά, Ντραμέ, Ελ Τζεμαϊλί, Εράσο, Κλεμέντε, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβανια, Βάσκο

Στον πάγκο: Kαστεγιάνι, Ονόντι, Παουγκέν, Κονέ, Αμπντουσαλάμοφ, Ντα Σίλβα, Δημοσθένους, Φαουριέλ, Καραγιάννης, Πικής, Αραούχο

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης