3

Η πρωτοπόρος ΑΕΚ επικράτησε με 1-3 της Καρμιώτισσας στο "Τσίρειο" και άνοιξε ξανά την διαφορά από το 2ο ΑΠΟΕΛ στους 4 βαθμούς.

Για την ομάδα της Λάρνακας σκόραραν οι Εγγλέζου με απευθείας εκτέλεση φάουλ και οι  Νίκολιτς και Πέρε Πονς. Για την Καρμιώτισσα ισοφάρισε προσωρινά ο Ντούρις.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ένωση πήρε τεράστιο διπλό με ανατροπή επί του Ολυμπιακού, έφτασε τους 17 βαθμούς, 4 περισσότερους από τον σημερινό της αντίπαλο και την ζώνη υποβιβασμού.

Για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά σκόραραν οι Βούκσεβιτς και Βουτσένοβιτς, τον Ολυμπιακό έβαλε μπροστά στο σκορ ο Έσελινγκ.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Καρμιώτισσα - ΑΕΚ

Έναρξη στο παιχνίδι!

2' Σέντρα του Εγγλέζου, παραλίγο το αυτογκόλ από τον Τσέλουτσκα.

7' Εξαιρετική ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, ο Λουκίλι το πλασέ, δύσκολα ο Πίριτς.

13' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ, ο Φαράζ την ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ η μπάλα έξω.

20΄Γύρισμα του Λουκίλι, προβολή του Τάντι, έξω η μπάλα.

26΄Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, το πλασέ του Γιάκολις στο δοκάρι η μπάλα!

35' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικόλα Εγγλέζου! Εξαιρετικό γκολ από τον Κύπριο αμυντικό!

39' Σουτ του Νίκολιτς, έξω.

44' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα με τον Μίχαλ Ντούρις από πολύ κοντά! Προηγήθηκε δυνατό σουτ του Μαλόνε και δύσκολη απόκρουση του Πίριτς.

Έναρξη στο Β΄ημίχρονο.

46' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Νίκολιτς, φάνηκε τυχερός ο επιθετικός της ΑΕΚ, καθώς ο Μαλόνε προσπάθησε να διώξει η μπάλα κτύπησε στον Νίκολιτς και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα.

55' Πλασέ του Ελ Αλουχί, άστοχο.

56' Κεφαλιά του Γκρόμοφ, πάνω στον Κνόμπλοχ.

62' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, Ο Φαράζ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έδωσε στον Ροσάλες, του οποίου το σουτ πέρασε έξω.

66' Σουτ του Λουκίλι, πάνω στον Πίριτς.

70' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ 1-3 με κοντινή κεφαλιά του Πέρε Πόνς, ύστερα από δοκάρι του Ράφα Λόπες.

Καρμιώτισσα: Kνόμπλοχ, Τσέλουτσκα, Μαλόνε, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Τζανακάκης, Μίκο, Ντούρις, Γκαζτανάγια, Γκράβενμπερχ, Λουκίλι

4

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Τάντι, Κουλιμπαλί, Ανδρονίκου, Καλτσάς, Γκραντινάρου, Αγγελή, Οικονομίδης, Γιουσούφ, Νεοφύτου

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ, Ράφα Λόπες, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Εγγλέζου, Νίκολιτς, Γιάκολις

3

Στον πάγκο: Γκόρτιτς, Τούμπας, Μίκελ, Κάσας, Σανχούρχο, Γκρόμοφ, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μπέιτς, Μάμας

Ολυμπιακός - ΕΝΠ

4' Μακρινό σουτ του Κα, μπλοκάρει ο Κόστιτς.

9' Γύρισμα του Χαραλάμπους από αριστερά, έδιωξε δύσκολα ο Κόστιτς.

13΄Σουτ του Σλόγκαρ πάνω στον Κόστιτς.

14΄Δυνατό σουτ του Ντιαβαρά, άστοχο.

30' Μεγάλη στιγμή για την Ένωση, ο Ρουσιάς στο τετ α τετ αποκρούει ο Μολ.

44' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός με δυνατή κεφαλιά του Έσελινγκ ύστερα από φάουλ του Θωμά Ιωάννου.

50' ΓΚΟΛ για την Ένωση με κοντινό πλασέ του Βούκσεβιτς, εντός περιοχής!

59' Σουτ του Γιακουμάκη, σε κόρνερ η μπάλα.

60' Κεφαλιά του Μπάρτι, έξω.

66' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, κεφαλιά του Μπάρτι, δύσκολα ο Κόστιτς.

67' ΓΚΟΛ για την Ένωση με κεφαλιά του Βουκσένοβιτς, ύστερα από μπαλιά του Ρουσιά!

Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρτι, Κα, Έσελινκ, Ιωάννου, Σλόγκαρ, Γιακουμάκης, Νάνι, Κυριάκου, Χαραλάμπους, Αλσέους.

4

Στον πάγκο:  Τσαρλς, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Σάλι, Χριστοδούλου, Ντόσις, Ψύχας, Χέντρικς, Ζευκής, Ενόχ, Κχαλίλι.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Κορσία, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Βουκσεβιτς.

2

Στον πάγκο:  Παναγιώτου, Χριστοφή, Έχμαν, Φερνάντεζ, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Τζιαβέ, Μορέιρα, Λαμί.

Στάδιο: Μακάρειο
Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης