δδδ

Με τον Ντιεμερσί Εντογκαλά να εξελίσσεται άσσος από το μανίκι του Βλάταν Μιλόγεβιτς, σκοράροντας λίγα λεπτά με την είσοδο του στον αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με ανατροπή 3-1 τον Απόλλωνα στο ντέρμπι του ΓΣΠ και παρέμεινε κοντά στην πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Δυνατό και με ένταση σε όλη την διάρκεια του ο αγώνας, με τον Απόλλωνα να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, κρατώντας αυτό το σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Κβιλιτάια να ισοφαρίζει σε 1-1 από τα 11 βήματα, με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μακέντα. Δυο λεπτά πάντως με την επίτευξη του γκολ, ο Κβιλιτάια αποχώρησε με το φορείο, καθώς ένιωσε έντονους πόνους στην μέση.

Κάπου εκεί ο Μιλόγεβιτς ανακάτεψε την τράπουλα του και έριξε τον Εντογκαλά στο γήπεδο, ο οποίος στο 75ο λεπτό έκανε το 2-1, με την πλάστιγγα να γέρνει προς το μέρος των γαλαζοκιτρίνων. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΑΠΟΕΛ πίεσε ασφυχτικά και βρήκε και 3ο γκολ, με τον Μπεν, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, σκοράροντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Όσον αφορά την βαθμολογική σημασία του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ με την σημερινή του νίκη μείωσε ξανά στο πόντο την διαφορά του από την ΑΕΚ που παίζει αύριο, ενώ την αύξησε στο +4 από την 3η Πάφο, η οποία έχασε σήμερα από την Νέα Σαλαμίνα με 2-1. Από την άλλη ο Απόλλωνας μετά την ήττα του και σε συνδιασμό με την νίκη της Νέας Σαλαμίνας, υποχώρησε στην 7η θέση με 35 βαθμούς, όσους και η 6η Ομόνοια.

Η βαθμολογία:

σδ

3' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-1! Βαθιά μπαλιά του Σαχάρ προς τον Βα, ο οποίος έβγαλε σέντρα, η μπάλα κόντραρε, με τον Χέντι να βγάζει δεύτερη σέντρα, με τον Πίττα να πιάνει την κεφαλιά ψαράκι για το 0-1!

6' Σουτ του Σαρφό εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

8' Συρτό σουτ του Σαρφό, λίγο εκτός η μπάλα.

20' Ο Πίττας σκοράρει, με κεφαλιά αλλά, το γκολ του ακυρώνεται για οφσαιντ.

21' Σουτ του Ντάλσιο, ωραία απόκρουση από τον Γιοβάνοβιτς.

28' Τεράστια ευκαιρία! Ο Ντάλσιο με υπέροχη κάθετη πάσα βρήκε τον Μπέν, ο οποίος έφυγε τετ-τετ, πλάσαρε, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός!

36' Μακρινό σουτ του Μαρκίνιος, λίγο εκτός η μπάλα.

41' Εκτέλεση φάουλ από τον Απόλλωνα, ο Πειμπέρνς αμέσως δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

45+1' Ωραία σέντρα του Μακέντα, ο Κονσταντίνοφ έπιασε την στριφτή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός!

δδ

49' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Αρτυματάς χτύπησε τον Μακέντα στο πόδι, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

50' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο ΑΠΟΕΛ, με τον Γκιόργκι Κβιλιτάια!

61' Σέντρα του Ουάρντα, κεφαλιά του Βα, με τον Μπέλετς να αποκρούει δύσκολα την μπάλα.

63' Σουτ του Ζράντι, ο Μπέλετς πέφτει και διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ!

69' Συρτό σουτ του Πίττα, η μπάλα περνάει παράλληλα.

71' Κεφαλιά του Αρτυματά, μετά από εκτέλεση κόρνρ, η μπάλα λίγο έξω.

73' Κάθετη του Αλεσάμι προς τον Πίττα, με τον Κύπριο φορ να βγαίνει τετ-τετ, να πλασάρει τον Μπέλετς, ο οποίος απέκρουσε με δυσκολία. Στην συνέχεια ο διαιτητής υπέδειξε οφσαιντ τον επιθετικό του Απόλλωνα.

75' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-1! Λάθος του Αλεσάμι στο κέντρο, ο Μπέν το εκμεταλλεύτηκε, έστειλε την μπάλα στον Μακέντα, με τον Ιταλό να σερβίρει στον Εντογκαλά, ο οποίος με πλάσε από κοντά έκανε το 2-1!

90+1 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-1! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Μπεν νίκησε τον Γιοβάνοβιτς, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Σέρβου!

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Σούσιτς, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Μπεν, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Απόλλων(Κωνσταντίνος Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Πίττας, Σπόλιαριτς, Βα, Χαμάς, Φιλιώτης, Σαχάρ, Ουάρντα, Χέντι

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Εκπολό, Ίλιεφ, Χουσαϊν, Ντιγκινί, Αλεσάμι, Ντόνιο, Μαυρίας, Ζράντι

Διαιτητής: Branco Godinho Luis Miguel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς