δδ

Κάνοντας ένα ουσιαστικό παιχνίδι, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 2-1 την Πάφο και έβαλε φωτιά στην πρώτη εξάδα!

Ο Ντορεγκαράι άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 16ο λεπτό ο Χένινγκ Μπεργκ έριξε στον αγώνα τον Μπρούνο Φελίπε μετά τον τραυματισμό του Ικόκο, με την εικόνα της Πάφου να αλλάζει προς το καλύτερο. Μάλιστα ο Βραζιλιάνος στο 39ο λεπτό με μια μαγική μπαλιά, σέρβιρε το γκολ της ισοφάρισης προς τον Τάνκοβιτς, ο οποίος με τσίμπημα έκανε το 1-1.

Στο 2ο μέρος η Πάφος συνέχισε να πιέζει, αλλά η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να προσπαθεί να σκοράρει στις αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι ήρθε και το γκολ της στο 52ο λεπτό, όταν σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Μιγκελίτο έκανε το 1-2.

Μετά την σημερινή της νίκη η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στην 5η θέση με 37 βαθμούς, αφήνοντας στο -1 την Ομόνοια και τον Απόλλωνα που αντιμετωπίζει στις 19:00 τον ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη η Πάφος έχασε την ευκαιρία της να προσπεράσει τον ΑΠΟΕΛ στην δεύτερη θέση, παραμένοντας στην 3η και η διαφορά της από την κορυφή πλέον είναι στο -5, με την πρωτοπόρο ΑΕΚ να έχει και ένα αγώνα λιγότερο.

Η βαθμολογία:

δδ

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

7' Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα! Μέσω ON FIELD REVIEW, ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή έδωσε το πέναλτι, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Ζάιρο!

8' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 0-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ντορεγκαράι!

14' Κεφαλιά του Τσίκο, λίγο εκτός η μπάλα!

17' Περνάει στον αγώνα ο Μπρούνο Φελίπε, καθώς ο Ικόκο αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

σδ

18' Ο Μπρούνο βρήκε ωραία τον Ζάιρο, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Μελίσσα να διώχνει με δυσκολία.

22'Δοκάρι! Ωραία εναλλαγή της μπάλα από τους παίκτες της Πάφου, με τον Χέσταντ εκτός περιοχής να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι!

33' Ο Χέσταντ γύρισε την μπάλα στον Τάνκοβιτς, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φτάνει εύκολα στο Μελίσσα.

39' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-1! Ο Μπρούνο βρήκε εξαιρετικά τον Τάνκοβιτς με κάθετη πάσα, με τον δεύτεο να τσιμπάει την μπάλα για το 1-1!

Τέλος ημιχρόνου

σδ

Έναρξη Β' ημιχρόνου

48' ΓΚΟΛ για την Πάφο!Ο Μπρούνο έστρωσε στον Τάνκοβιτς, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στον Μελίσσα. Ο Ελλαδίτς αμέσως πέτασε στον Σάλαλιχ, που έφυγε στην αντεπίθεση, αυτός έστρωσε στον Μιγκελίτο, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-2 για την Πάφο!

52'Σέντρα του Ζουνίνιο, ο Ζάιρο την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

53' Σουτ του Τάνκοβιτς, ο Μελίσσας, διώχνει με γροθιές.

86' Συρτό σουτ του Αμπντουραχίμι, σπουδαία απόκρουση από τον Μελίσσα.

88' Φάση διαρκείας, με τον Ζάιρο να στρώνει την μπάλα στον Μπρούνο Φελίπε λίγα μέτρα εκτός περιοχής, με τον Βραζιλιάνο αμέσως να δοκιμάζει το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

90+5' Μακρινό σουτ του Μπρούνο, εύκολη απόκρουση από τον Μελίσσα.