δσδ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σάμουελ Μραζ, ο οποίος στο ντεμπούτο του σκόραρε Χατ τρικ, η Ανόρθωση κέρδισε την Ομόνοια με 4-1, παίρνοντας το πρώτο της ντέρμπι για φέτος, κερδίζοντας παράλληλα ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο αγώνας που άργησε να αρχίσει για 25 λεπτά περίπου για ρίψη κροτίδων τα είχε όλα! Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια είχε τον απόλυτο έλεγχο με μαζεμένες φάσεις. Στο 30ο λεπτό οι πράσινοι ευτύχησαν μάλιστα να ανοίξουν το σκορ με τον Λοϊζου, έπειτα από λάθος στην άμυνα της Κυρίας, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ανσαριφάρντ, στρώνοντας στον νεαρό της Ομόνοιας που με πλασέ έκανε το 0-1.

Στην συνέχεια η Ανόρθωση ανέβαζε σιγά σιγά την απόδοση της, με τον Μραζ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου να ισοφαρίζει σε 1-1, μετά από λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας αυτή την φορά.Στο δεύτερο μέρος η «Κυρία» κυριάρχησε και «εξαφάνισε» την Ομόνοια η οποία δεν είχε κάποια σπουδαία ευκαιρία. Κάπου εκεί ο Σλοβάκος Μραζ πήρε το όπλο του και με γκολ στο 53ο και 74ο λεπτό έκανε το 3-1 για την Ανόρθωση, πετυχαίνοντας χατ τρικ. Στα τελευταία λεπτά ο Κορτές με πλασέ έκανε το 4-1, με διπλή προσπάθεια, ολοκληρώνοντας αυτό τον θρίαμβο της Ανόρθωσης!

Με την σημερινή της ήττα η Ομόνοια έμεινε στην 5η θέση με 35 βαθμούς, όσους και ο Απόλλωνας, αλλά κινδυνεύει να πέσει ακόμα πιο χαμηλά, καθώς οι γαλάζιοι της Λεμεσού έχουν 1 αγώνα λιγότερο. Στο -1 από την Ομόνοια βρίσκεται και η 7η Νέα Σαλαμίνα!

Από την άλλη η Ανόρθωση που ελπίζει, αν και δύσκολα στην είσοδο της εξάδα, είχε την καλύτερη της φετινή απόδοση. Με το σημερινό τρίποντο ανέβηκε στην 9η θέση με 26 βαθμούς.

***Καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα, καθώς οπαδοί της Ανόρθωσης πετάνε βεγγαλικά και κροτίδες και ο διαιτητής αποφάσισε να στείλει τις ομάδες προσωρινά στα αποδυτήρια.

*** Η ενημέρωση είναι ότι ο διαιτητής κάνει συστάσεις και αναμένουμε να δούμε αν αρχίσει ο αγώνας.

***Πήγε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» να δει το Ανόρθωση-Ομόνοια ο Κωνσταντίνος Αργυρός!

δσδσ

***15 λεπτά η καθυστέρηση και αναμένουμε ακόμα επίσημη ενημέρωση...

***Επέστρεψαν στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές, και είναι έτοιμοι για την έναρξη. Θα κάνουν πρώτα ζέσταμα 5 λεπτών περίπου.

7:23 Έναρξη αγώνα

2' Λάθος του Μπάρκερ, ο Μραζ βρήκε εξαιρετικά τον Ιωάννου, ο οποίος σε τετ-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο!

5' Από πλάγια θέση ο Μπάρκερ δοκίμασε το πόδι του, με τον Λόρια να κάνει ωραία απόκρουση.

7' Ωραία ενέργεια από τον Κασάμα, ο οποίος μοίρασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ και τον Λόρια να διώχνει με δυσκολία.

8' Εκτέλεση κόρνερ, ο Μπάρκερ έπιασε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

14' Μακρινό σουτ του Μπάρκερ, μαζεύει εύκολα ο Λόρια

30' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-1! Λάθος του Σαμπό, κλέψιμο του Ανσαριφάρντ, με τον Ιρανό να μοιράζει στον Λοϊζου, ο οποίος από κοντά έκανε το 0-1!

45' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-1! Ο Κασάμα έδωσε στον Κούσουλο, ο οποίος έδωσε λανθασμένα, έκλεψε ο Μραζ, ο οποίος με πλασέ έφερε τον αγώνα στα ίσα!

52' Κάθετη στον Μραζ, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το πλασέ, με τον Λόρια να κάνει σπουδαία απόκρουση!

53' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 2-1! Εκτέλεση κόρνερ του Γκερέρο, η μπάλα απομακρύνεται αρχικά, στην συνέχεια η μπάλα φτάνει στον Μραζ, ο οποίος σταμάτησε την μπάλα στον αέρα και με σουτ στον αέρα έκανε το 2-1!

73' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 3-1! Εξαιρετική συνεργασία Χριστοφή και Σάπο, ο οποίος έστρωσε στον Μραζ, με τον Σλοβάκο να κάνει το 3-1! Χατ-τρικ στο ντεμπούτο του ο Σλοβάκο!

90+3' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 4-1! Σουτ του Κορτές, απόκρουση του Φαμπιάνο, με τον Ισπανό να πιάνει το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 4-1!

Γιανίκ Φερέρα(Ομόνοια):Φαμπιάνο, Ψάλτης, Γιούστε, Κασάμα, Λοϊζου, Μπάρκερ, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Κούσουλος, Μπέζους

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Μάθιους, Παπουλής, Κίτσος, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Σράντι, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους

Βέσκο Μιχαίλοβιτς(Ανόρθωση): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Τεχέρα, Γκερέρο, Παρούτης, Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Χάρογιαν, Ιωάννου, Μραζ.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Αντονίν, Αντωνίου, Πάντσεον, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή.

Διαιτητής: Fernandes Correira Gustavo
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης