ΔΣΔΣ

Με τον Τζάλμα να σκοράρει στο 90+4, η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα Χλώρακας στο νέο γήπεδο της Λεμεσού!

Σε ένα αγχωτικό αγώνα οι λέοντες άνοιξαν το σκορ με τον Τεϊσειρα στο 37ο λεπτό, με τον Κλεμέντε να ισοφαρίζει προσωρινά στο 57ο λεπτό, πριν έρθει ο Τζάλμα στο 90+4 να κάνει το 2-1, από τα 11 βήματα, από πέναλτι που κέρδισε ο Τεϊσειρα.

Στην 8η θέση βρίσκεται η ΑΕΛ με 3-1 βαθμούς, ενώ στην τελευταία παραμένει ο Ακρίτας με 11.

20' Σουτ του Ελ Τζεμιλί, μαζεύει ο Μούριελ.

27' Σουτ του Σέχιτς, κανένας κίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

37' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0! Εκτέλεση φάουλ από τον Τζάλμα, ο Τεϊσέιρα πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0!

40' Σουτ του Νταβόρ, μαζεύει ο Περντρέου.

41' Σέντρα στον Μπεραχίνο, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά.

57' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα 1-1! Φάση διαρκείας για τον Ακρίτα, με τον Κλεμέντε εκτός περιοχής να δοκιμάζει το πόδι του, νικώντας τον Μούριελ για το 1-1!

63' Κεφλιά του Τόρες, ο Μούριελ εκτινάσσεται και διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ!

74' Μακρινό σουτ του Λόπες, κανένας κίνδυνος.

82' Μακρινό σουτ του Τεισέιρα, εκτός η μπάλα.

90' Εξετάζεται φάση για πέναλτι! Αμυντικός του Ακρίτα, ο Σαραβάνια χτυπάει τον Τεϊσέιρα κάτω χαμηλά σε διεκδίκηση της μπάλα.

90+4 ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 2-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Τζάλμα, προβάδισμα για την Ανόρθωση!

ΑΕΛ(Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μούριελ, Τεϊσέιρα, Ζνταβκόφσκι, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Παντελή, Τσέρνιχ, Μιλιντσεάνου, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Κοντινέλα

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Κατσανίκλιτς, Σιλβέστρος, Κολιάς, Νεοφύτου, Βεσελίνοβιτς, Χριστοδούλου, Ρομό, Ντεβέστ.

Ακρίτας(Μπρούνο Ακράποβιτς): Περντρέου, Σουλεϊμάν, Κονέ, Ελ Τζεμιλί, Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Πική.

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Πογκέν, Άμπραχαμ, Αμντουσαλάμοφ, Τζούνιορ, Εράσο, Δημοσθένους, Φοριέλ, Καραγιάννης, Αραούχο, Λόπες.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης