Ε

Ο Παναθηναϊκός έχανε 10 πόντους στο πρώτο τρίλεπτο, είχε… τουριστική προσέγγιση, ήταν ανοργάνωτος σε όλους τους τομείς και έγινε τελικά εύκολη λεία για τη Ρεάλ που παίζοντας χαλαρά νίκησε 83-68.

Ο Παναθηναϊκός «πέταξε» άλλο ένα πρώτο ημίχρονο στη φετινή Euroleague, βρέθηκε στο -21 στο 19' και στην ουσία έπρεπε να... κυνηγάει από νωρίς. Βέβαια, αυτή τη φορά δεν είχε αντίπαλό του τη Ζαλγκίρις, όπως την προηγούμενη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ, αλλά την ισχυρή Ρεάλ Μαδρίτης. Έτσι, παρά το γεγονός πως στην επανάληψη οι «πράσινοι» επιχείρησαν να γίνουν πιο σκληροί αμυντικά, τίποτα δεν άλλαξε δραματικά και επί της ουσίας το «τριφύλλι» δεν ήταν ανταγωνιστικό στο "WiZink Center". Παράλληλα, η παρουσία του «γίγαντα» Έντι Ταβάρες στη ρακέτα αποσυντόνισε πλήρως τους ανοργάνωτους «πράσινους», οι οποίοι ήταν πολύ άστοχοι στην Μαδρίτη και επέμεναν σε προσπάθειες πίσω από τα 6,75μ. για να «ροκανίσουν» την απ΄σοταση (14/37 δίποντα, 10/32 τρίποντα). Μάλιστα, για άλλο ένα παιχνίδι τα λάθη ήταν σχεδόν διπλάσια, σε σύγκριση με τις ασίστ (8ασ. - 15λ.).

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Τσους Ματέο ανέβηκε στο 15-7 και ισοβαθμεί στην κορυφή της Euroleague με τον Ολυμπιακό, ενώ η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, που παρατάχθηκε με μικρό ροτέισιον, υποχώρησε στο 8-14. Επόμενος αντίπαλος του «τριφυλλιού» στην τρέχουσα «διαβολοβδομάδα» είναι η Μπασκόνια και πάλι εκτός έδρας (3/2, 21:30).

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ίσως το μοναδικό θετικό που μπορούν να κρατήσουν οι φιλοξενούμενοι από την ήττα στην Μαδρίτη. Ο Λιθουανός δεν... εντυπωσίασε με την απόδοσή του, όμως -τουλάχιστον- έδειξε πιο δραστήριος επιθετικά (12π. με 3/7 σουτ, 5/5 βολές και 2ασ.), ενώ για πρώτη φορά είχε ένα καλό διάστημα μαζί με τον Ντουέιν Μπέικον. Από την μεριά του, ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ έμεινε στα... ρηχά με βάση τα δικά του επίπεδα, καθώς ήταν πολύ άστοχος (11π. με 1/5 δίποντα και 3/9 τρίποντα). Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Πάρις Λι, που διανύει περίοδο φορμαρίσματος (17π., 3ασ., 3κλ.), με το «μελανό σημείο» στη στατιστική του να αφορά τα 2/8 τρίποντά του.

Για τους πιο επιβλητικούς γηπεδούχους πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γκερσόν Γιαμπουσέλε (16π., 7ρ.), Μάριο Χεζόνια (14π., 3ρ.) και Ντζάναν Μούσα (12π., 5ρ., 3ασ.).

Βρήκε εύκολο σκορ η Ρεάλ, τα... έσπασαν οι «πράσινοι»

Οι Ισπανοί ήταν επιβλητικοί στο ξεκίνημα (7-0 στο 3' και 11-2 στο 5') με το «τριφύλλι» να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 1 λάθος). Μάλιστα, η ομάδα του Τσους Ματέο εκμεταλλευόμενη την εξαιρετική κατάσταση του Γκερσόν Γιαμπουσέλε (8π., 4ρ.) και το εύκολο σκορ στο ανοιχτό γήπεδο ξέφυγε στο +13 (15-2 στο 6'). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να... σημαδεύει το στεφάνι (2/12 δίποντα και 2/8 τρίποντα) και οι πρωταθλητές Ισπανίας ένιωσαν άνετα στο παρκέ του "WiZink Center" (26-14 στο 10').

Έκανε... πάρτι στη ρακέτα η «βασίλισσα» και κυριάρχησε πλήρως

Τα τρίποντα των Πάρις Λι, Γιώργου Παπαγιάννη και Ντέρικ Ουίλιαμς δεν άλλαξαν την εικόνα της αναμέτρησης, με τη «βασίλισσα» να εξακολουθεί να βρίσκει σκορ με άνεση μέσα στην «πράσινη» ρακέτα (33-20 στο 13' και 37-25 στο 15' με 12/16 δίποντα των γηπεδούχων). Το τάιμ άουτ του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν διόρθωσε τα κακώς κείμενα, τα «πράσινα» λάθη συνεχίστηκαν (9λ.) και οι Μαδριλένοι με 13-0 σερί έστειλαν τη διαφορά σε τιμές άνω των 20π. (46-25 στο 18'), σκοράροντας με κάθε τρόπο από το ζωγραφιστό. Ήταν φανερό πως οι «πράσινοι» είχαν χάσει πλήρως τη συγκέντρωσή τους, δεν μπορούσαν να... ξεκολλήσουν (4/21 δίποντα) και έβλεπαν τη Ρεάλ να κυριαρχεί πλήρως (48-30 στο ημίχρονο), με τη frontline των φιλοξενούμενων να δέχεται... πολλαπλά αγωνιστικά χτυπήματα. Να σημειώσουμε πως στη 2η περίοδο ο Ράντονιτς έδωσε αρκετά την μπάλα στα χέρια του Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος είχε 5 πόντους (2/5 σουτ), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Μπέικον και Γκριγκόνις λειτούργησαν καλά μαζί

«Πρέπει να παίξουμε άμυνα», δήλωσαν οι Ντέγιαν Ράντονιτς και Ντουέιν Μπέικον στις σύντομες συνεντεύξεις που παραχώρησαν στο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γίνει πιο σκληρός στην επανάληψη. Βέβαια, η διαφορά δεν έπεφτε (58-39 στο 25'), ενώ ταυτόχρονα η παρουσία του Έντι Ταβάρες στο ζωγραφιστό είχε αποσυντονίσει την ελληνική ομάδαη οποία είχε εκτελέσει σχεδόν ίδιο αριθμό διπόντων και τριπόντων (4/23 δίποντα, 9/22 τρίποντα). Όμως, σε εκείνο το σημείο -και πιθανότατα για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν- το δίδυμο Γκριγκόνις - Μπέικον λειτούργησε καλά μαζί πάνω στο παρκέ. Ένα γκολ - φάουλ και ένα αντιαθλητικό που κέρδισε ο δραστήριος Λιθουανός, καθώς και το 3ο τρίποντο του Αμερικανού έφεραν ένα 8-0 υπέρ του «τριφυλλιού» (60-47 στο 27'), με τους δυο τους να είναι κατά κύριο λόγο υπεύθυνοι για τους 27π., που είχε το «τριφύλλι» στο ενεργητικό στην 3η περίοδο (68-57 στο 30'). Ο παίκτης που έκανε την μεγαλύτερη «ζημιά» στον Παναθηναϊκό ήταν ο Γιαμπουσέλε (16π., 7ρ.).

Τα σουτ βρήκαν στο σίδερο και οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν

Οι «πράσινοι» έπαιξαν για ένα 5λεπτο πιο συγκεντρωμένα στην άμυνα και είχαν την ευκαιρία να ρίξουν την απόσταση σε μονοψήφιο, αλλά τα τρίποντα των Μπέικον, Λι και Γ. Καλαϊτζάκη βρήκαν σίδερο, με τη Ρεάλ να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμά της (74-59 στο 35'). Η πιο προσεκτική αμυντική λειτουργία συνεχίστηκεμέχρι ένα σημείο, αλλά δεν συνδυάστηκε με εύκολο σκορ και οι φιλοξενούμενοι ενώ είχαν «μαζέψει» κάπως το παιχνίδι, δεν μπορούσαν να επιστρέψουν ουσιαστικά στη διεκδίκησή του (76-65 στο 37'). Το τρίποντο του Πετρ Κορνελί από τη γωνία στο 38' «καθάρισε» και τυπικά το ματς (80-65), με τη Ρεάλ να φτάνει σε μια νίκη την οποία άξιζε απόλυτα (83-68 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68.

Πηγή: sdna.gr