Vv

Δεν κάνει στάσεις το τρένο της Νάπολι! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς το σκουντέτο, δείχνοντας πως μόνο με… αυτοκτονία θα το χάσει φέτος.

Αυτή τη φορά είδε την εξαιρετική Ρόμα να την… σοκάρει με τον Ελ Σαράουι ο οποίος απάντησε στη γκολάρα του Οσιμέν, αλλά ο Σιμεόνε τη λύτρωσε λίγο πριν το φινάλε για να την εκτοξεύσει στο +13 από τη δεύτερη Ίντερ

Vidverto Player

Στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», λοιπόν, είχε στηθεί πάρτι από νωρίς από τους χιλιάδες οπαδούς της Νάπολι. Για να μπει… φωτιά στο 17ο λεπτό, όταν ο Κβαρατσκέλια μοίρασε την 8η φετινή του ασίστ, με τον Οσιμέν να κάνει δύο εναέρια κοντρόλ και τρομερό βολέ μέσα από την περιοχή για να «εκτελέσει» τον Ρουί Πατρίσιο για το 1-0. Ένα τέρμα που έδωσε τρελό ρυθμό στο ματς, με τις μεγάλες φάσεις βέβαια να απουσιάζουν μπροστά στις δύο εστίες και τον Μέρετ να βάζει το… χεράκι τους στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, σώζοντας την εστία της ομάδας του σε σουτάρα του Σπινατσόλα.

Ο Μέρετ ήταν εξαιρετικός και στο δεύτερο μέρος όταν η Ρόμα ανέβηκε αρκετά στο γήπεδο και πίεσε, κάνοντας μεγάλη επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Κριστάντε, με τον Ιμπάνιες στην εξέλιξη της φάσης να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά. Στα… καπάκια, ο Λοσάνο έφυγε στην κόντρα αλλά το τελείωμά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια!

Τελικά, στο 75ο λεπτό οι «τζαλορόσι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Ζαλέφσκι να «σερβίρει» και τον Ελ Σαράουι με προβολή από κοντά να νικά τον Μέρετ για το 1-1! Η Νάπολι μετά από αυτό το τέρμα βγήκε μαζικά μπροστά, πίεζε ασφυκτικά και… λυτρώθηκε από τον Σιμεόνε, ο οποίος πήρε την πάσα από τον Ζιελίνσκι, ρόλαρε πάνω σε έναν αντίπαλο και με τρομερό τελείωμα έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας για το 2-1 μέσα σε… ντελίριο.

Ένα σκορ που παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του Ορσάτο, με τη Νάπολι να… ξεμακραίνει και άλλο από τους διώκτες της (+13 από τη δεύτερη Ίντερ) και το «τρενάκι» για την τετράδα να συνεχίζεται με πέντε ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση τριών βαθμών!