ςεςες

Με μια ουσιαστική εμφάνιση, στην οποία σκόραρε 2 γκολ στα πρώτα 25 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου στο στάδιο «Αμμόχωστος-Επιστροφή», η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε της ΑΕΛ με 2-0 και έβαλε φωτιά στην μάχη της εξάδας!

Σκόρερ για το συγκρότημα του Σάββα Πουρσαϊτίδη ήταν οι Ντορεγκαράι στο 5ο λεπτό και Ντάνκοβιτς στο 20 λεπτό. Παρά τις πολλές απουσίες της η ΑΕΛ έψαξε κάποιο γκολ, το οποίο πιθανόν τα την έβαζε στον αγώνα. Το γκολ δεν ήρθε ποτέ και μοιράια γνώρισε  την 9η ήττα της στο πρωτάθλημα.

Η φορμαρισμένη Νέα Σαλαμίνα που πέτυχε την 5η σερί της νίκη(4 σε πρωτάθλημα και 1 σε κύπελλο), παρέμεινε στην 7η θέση  φτάνοντας όμως τους 34 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -1 από την 5η και 6η θέση, όπου βρίσκονται με 35 βαθμούς αντίστοιχα Ομόνοια και Απόλλωνας.

Από την άλλη η ΑΕΛ των πολλών απουσιών έμεινε στην 8η θέση με 28 βαθμούς, έχοντας διαφορά ασφαλείας 5 βαθμών από τις Καρμιώτισσα και Ανόρθωση που ακολουθούν με 23 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

ασ

Έναρξη αγώνα:

4' Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα! Μπαλιά προς την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, με τον Νταβόρ να διώχνει την μπάλα με το χέρι. Η φάση εξετάστηκε από το ON FIELD REVIEW.

5' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 1-0! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ντορεγκαράι!

20' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 2-0! Εκτέλεση κόρνερ από τον Σάντι, με τον Ντάνκοβιτς να πιάνει την κεφαλιά για το 2-0!

30' Παράλληλη του Μάντζεκ, δεν προλαβαίνει ο Σεργίου που καραδοκούσε.

32' Πρώτη τελική για την ΑΕΛ. Ο Τεισέιρα από μακριά δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

43' Καλό σουτ του Βασίλη Παπαφώτη, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

σδσδ

49' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ! Εκτέλεση φάουλ από τον Τζάλμα, η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι, ο Παπαφώτης έπιασε το ριμπαόυντ, με τον Άδωνη να διώχνει στην γραμμή!

57' Συρτό σουτ του Μάντζεκ, κανένα πρόβλημα για την αντίπαλη εστία.

68' Μακρινό σουτ από τον Τζάλμα, πολύ εκτός η μπάλα.

77' Κεφαλιά του Τεϊσέιρα, ψηλά η μπάλα.

78' Σουτ του Τεϊσειρα, κανένας κίνδυνος.

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Σακαλούμπο, Μάντζεκ, Σάλαλιχ, Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Κατσικάς, Τεϊσέιρα, Κουμούρης, Κλίμοβιτς, Νικολάου, Φλοριάν, Λέουκο, Μαργκάσα, Τιάγκο, Ριμπέιρο.

ΑΕΛ(Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Σιλβέστρος, Μιλιτσεάνου, Μπιλοβάρ, Ντζαλμά, Κοντινέλλα, Σις

Στον πάγκο: Μούριελ, Κυριάκου, Μπεραχίνο, Μιραλάς, Σέρνιχ, Κόλιας, Ιωάννου, Ζαχαρία, Βεσελίνοβιτς, Χριστοδούλου

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης