2

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 2-1 έτσι άνοιξε παραμένει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, ανοίγοντας μάλιστα την διαφορά από την 2η θέση στους 4 βαθμούς. Παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στην έδρα της με 10 νίκες και μία ισοπαλία σε 11 αγώνες στην "Αρένα".

Για την ομάδα της Λάρνακας σκόραραν οι Γκαρσία και Φαράζ.

Βρήκε και το ΑΠΟΕΛ τις ευκαιρίες του, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γιώργου Εφραίμ. Κατάφερε να μειώσει στο σκορ, στο 88΄λεπτό με τον Μαρκίνιος. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που οι γαλαζοκίτρινοι δέχθηκαν δύο γκολ σε ένα αγώνα πρωταθλήματος. Έγινε φυσικά και στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Άρη.

Έναρξη αγώνα!

2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα! Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Λέδες, Ο Ράφα Λόπες έπιασε την κεφαλιά, απόκρουσε ο Μπέλετς, ο Μιλέτσιβιτς γύρισε στον Γκαρσία, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

4' Σουτ του Γκιούρτσο, πάνω στον Μπέλετς.

9' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, ο Πέρε Πονς το πλασέ, στα σώματα.

10' Πολύ καλή στιγμή και για το ΑΠΟΕΛ, ο Κβιλιτάια την ατομική ενέργεια έκανε το πλασέ ο Πίριτς έκανε εντυπωσιακή απόκρουση.

11΄Σουτ του Φεράρι, πάνω στον Πίριτς.

19' Ωραία συνεργασία Ντάλσιο - Σαρφό, ο τελευταίος γύρισε την μπάλα στην περιοχή, έδιωξε ο Πίριτς.

24' Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, φάση διαρκείας αποκρούει ο Πίριτς στην συνέχεια ήταν σε θέση οφσάιντ ο Μπεν.

34' Εξαιρετική ενέργεια και πλασέ του Φαράζ, μόλις έξω η μπάλα.

36' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Ράφα Λόπες το σουτ στην κίνηση, μόλις έξω.

36' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, έξω η μπάλα.

38' Δυνατό σουτ του Φαράζ, άστοχο.

Έναρξη στο Β΄ημίχρονο.

50' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ, ύστερα από εξαιρετικό πλασέ του Εφραίμ εκτός περιοχής! Ο Κύπριος επιθετικός προσπάθησε να κρεμάσει τον Πίριτς.

55' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ, ο Ράφα Λόπες την κεφαλιά, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Μπέλετς.

58' Σουτ του Σαρφό, άστοχο.

59' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Φαράζ και 2-0! Ο Μαρίν Γιάκολις έκανε το γύρισμα με τον Φαράζ να κάνει δυνατό σουτ εντός περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

63' Σουτ του Εφραίμ, πάνω στον Πίριτς.

64' Σουτ του Σαρφό, κόρνερ.

73΄Ξανά άστοχο σουτ του Σαρφό.

77' Πλασέ του Κονσταντίνοφ εκτός περιοχής, κανένα πρόβλημα για τον Πίριτς.

88' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος, εξαιρετική ενέργεια του Ντογκαλά, ο οποίος γύρισε την μπάλα και ο Μαρκίνιος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

90+6 Τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Κβιλιτάια.

ΑΕΚ: Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρτσο, Άλτμαν, Γκαρθία

3

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Ρομό, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Γιάκολις, Μάμας

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Εφραίμ, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μπεν, Σαρφό, Κονσταντίνοφ

4

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Στάδιο: AEK ARENA
Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος