σδσδ

Με νίκες της Καρμιώτισσας και του Απόλλωνα άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού κέρδισαν σε ένα αγχωτικό αγώνα τον Ολυμπιακό με 2-1, ενώ η Καρμιώτισσα επιβλήθηκε του ουραγού Ακρίτα με 2-0.

Με την σημερινή του νίκη ο Απόλλωνας έφτασε τους 35 βαθμούς, ρίχνοντας την Ομόνοια στην 6η θέση με 34, με τους πράσινους όμως να έχουν ένα αγώνα λιγότερο. Σταθερά στην 12η θέση με 13 βαθμούς ο Ολυμπιακός Λευκωσίας.

Από την άλλη η Καρμιώτισσα ανέβηκε στην 9η θέση με 23 βαθμούς, αφήνοντας την Ανόρθωση στην 10η θέση με 1 βαθμό λιγότερο. Στην τελευταία θέση με 11 βαθμούς παρέμεινε ο Ακρίτας.

Η βαθμολογία:

σδσδ

🔴LIVE: Απόλλων-Ολυμπιακός:

Η εξέλιξη του αγώνα:

4' Σέντρα του Γιόστεν, ο Σπόλιαριτς την κεφαλιά, χωρίς να γίνεται επικίνδυνος!

5' Ο Χαμάς έβγαλε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι προς τον Χέντι, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει παράλληλα εκτός.

7' Καλό σουτ  από τον Γιόστεν, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

8' Σουτ του Ουάρντα εντός περιοχής, ο Μολ διώχνει με δυσκολία.

15' Πλασέ του Κα, απόκρουση από τον Γιοβάνοβιτς.

19' Κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού.

24' Ο Γιόστεν βρήκε εξαιρετικά τον Πίττα, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα εκτός.

32' Νέα κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα φεύγει αρκετά ψηλά.

44' Μακρινό σουτ του Αλσέους, δεν μπορεί να απειλήσει.

47' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-0! Μπαλιά του Αλεσάμι στον Βα, ο οποίος έστρωσε στον Πίττα, με τον Κύπριο φορ εντός περιοχής να τελειώνει ιδανικά την φάση!

67' Σέντρα του Κα, ο Χέντρικς από κοντά έστειλε την μπάλα λίγο εκτός!

70' Κεφαλιά του Κα από κοντά, ο Γιοβάνοβιτς μαζεύει με ευκολία.

80' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 2-0! Εκτός περιοχής ο Σπόλιαριτς δοκίμασε το σουτ, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ!

86' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 2-1! Ο Χαραλάμπους βρήκε τον Σλόγκαρ εντός περιοχής, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ, κάνοντας το 2-1!

Απόλλων(Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι, Φιλιώτης, Γιόστεν, Ουάρντα, Χέντι.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Αρτυματάς, Μαλεκκίδης, Ίλιεφ, Βα, Ντιγκινί, Ντόνιο, Ζράντι.

Ολυμπιακός(Μάκης Σεργίδης): Μολ, Λιασίδης, Μπάρντι, Κα, Έσσελινκ, Χριστοδούλου, Δόσης, Χέντρικς, Γιακουμάκης, Κυριάκου, Άλσεους

Στον πάγκο: Ντα Σίλβα, Χριστοφόρου, Ιωάννου, Δημητρίου, Σλόγκαρ, Μέντες, Ζεύκη, Καϊάφας, Χαραλάμπους, Κορομά.

🔴LIVE: Ακρίτας-Καρμιώτισσα

5' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Εκτός περιοχής ο Λουκίλι, άνοιξε διάδρομο, δοκίμασε το σουτ, νικώντας τον Περντρέου για το 0-1!

23' Σέντρα του Γκραντινάρου, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει σε αντίπαλο και να καταλήγει κόρνερ.

24' Πέναλτι! Το VAR κάλεσε τον διαιτητή σε ON FIELD REVIEW τον διαιτητή, ο οποίος έδωσε πέναλτι για χέρι.

26' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα 0-2! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ελ Αλουχί!

32' O Tόρες έφυγε σε τετ-τετ, πλάσαρε τον Κνόμπλοχ, ο οποίος από κοντά σταμάτησε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

44' Γυριστή κεφαλιά του Ντούρις, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός.

49' Συρτό σουτ του Γαβριήλ, κανένας κίνδυνος για τον αντίπαλο κίπερ.

53' Πλασέ του Κουλιμπαλί, μαζεύει εύκολα ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

54' Μακρινό σουτ του Γαβριήλ, λίγο εκτός η μπάλα.

65' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα 0-3! Σουτ του Λουκίλι, η μπάλα κοντράρει σε σώματα, πήρε τροχιά προς τα δύχτια, με τον Ντουμπία από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

***ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΓΚΟΛ! Το VAR έδωσε οφσαιντ τον Ντουμπία!

71' Κεφαλιά του Γαβριήλ, λίγο εκτός η μπαάλα

Ακρίτας(Μπρούνο Ακράποβιτς): Περντρέου, Πάουγκεϊν, Σαραβάνια, Μεντίμορετς, Σέχιτς, Κονέ, Άμπραχαμ, Γαβριήλ, Δημοσθένους, Λόπες, Τόρες

Στον πάγκο: Καστελάνι, Ντραμέ, Φοφανά Φαούριελ, Πικής, Καραγιάννης, Κλεμέντε, Καρπίνα, Αραούχο, Αμντουσαλάμοφ, Εράσο.

Καρμιώτισσα(Σωφρόνης Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί, Καλτσάς, Γκραντινάρου, Τζανακάκης, Αγγελή, Μήτσο, Ντούρις, Καστανιάγκα, Λουκίλι

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λούκοφ, Τάντι, Σελούτσκα, Ποντστάφσκι, Ανδρονίκου, Οικονομίδης, Νεοφύτου

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης