σδσδ

Ο ΑΡΗΣ επανήλθε στις επιτυχίες ύστερα από επτά αγώνες, έξι στο πρωτάθλημα (5 ήττες και μία ισοπαλία) και έναν στο κύπελλο (ήττα από ΑΠΟΕΛ), κερδίζοντας στο ντέρμπι της Λεμεσού τον Απόλλωνα με 3-1. Η τελευταία φορά που είχε νικήσει η ομάδα του Σπιλέφσκι ήταν στις 4 Δεκεμβρίου την Ανόρθωση 0-2 στο "Παπαδόπουλος" στην 13η αγωνιστική.

Με δύο τέρματα του Κακόριν, το ένα με πέναλτι κι ένα του Στεπίνσκι, η Ελαφρά Ταξιαρχία πήρε το πολύτιμο τρίποντο και ανέβηκε μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον σημερινό της αντίπαλο και τρεις από την πέμπτη Ομόνοια. Πιο πάνω από την ΑΡΗ είναι η Πάφος στην τρίτη θέση με 44.

Ο Απόλλων είχε τις ευκαιρίες του όμως δεν τις αξιοποίησε ειδικά στο 0-0, ενώ όταν μείωσε 2-1 με αυτογκόλ του Μπρόρσον, φάνηκε να μην έχει τις δυνάμεις να κυνηγήσει κέρδος ή ανατροπή.

Η βαθμολογία:

σδσδ

3' Καλό σουτ του Ουάρντα εκτός περιοχής, ο Βανά μαζεύει εύκολα.

4' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Βα να σεντράρει, τον Πίττα να δοκιμάζει το σουτ και τον Βανά να διώχνει με δυσκολία.

6' Δοκάρι για τον Απόλλωνα! Ο Ουάρντα βρήκε χώρο, έφτασε μπροστά στην περιοχή του Άρη, δοκίμασε το συρτό σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι του Άρη.

19' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Εκτέλεση κόρνερ του Πηλές, ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει, την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι και τον Γκομίς από κοντά να σκοράρει!

***ΤΟ ΓΚΟΛ Ακυρώνεται! Ο Γκομίς ήταν σε θέση οφσαιντ και το γκολ γκολ σωστά ακυρώνεται

οφσαιντ

24' Συρτό σουτ του Στεπίνσκι εντός περιοχής, ο Γιοβάνοβιτς μαζεύει εύκολα.

29' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Μπαλιά στην άμυνα του Άρη, με τους Μπειμπέρνς και Γιοβάνοβιτς να μην συνεννοούνται, την μπάλα να χτυπάει στον αμυντικό του Απόλλωνα, αυτή να κοντράρει παίρνοντας τροχιά προς την εστία, εκεί όπου ο Κακόριν σε κενή εστία έκανε το 1-0!

33' Γύρισμα του Βα, από κοντά ο Χέντι έπιασε το σουτ, με τον Βανά να κάνει σπουδαία απόκρουση.

44'ΔΟΚΑΡΙ! Ωραία ενέργεια από τον Φιλιώτη, ο Σαχάρ το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει έξω.

45' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-0! Σουτ του Πηλέα, η μπάλα κοντράρει διαδοχικά σε δύο αμυντικούς του Απόλλωνα, στρώνεται στον Στεπίνσκι, ο οποίος από κοντά σημειώνει το 2-0!

62' Μπαλιά προς τον Μπαμπίκα, ο οποίος έφυγε ταχύτατα, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

71' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 2-1! Σέντρα του Ζράντι, η μπάλα κοντράρει στον Μπρόνσον και καταλήγει στο πλεκτό του Βανά.

75' Σέντρα σουτ του Κακόριν, ο Γιοβάνοβιτς διώχνει με δυσκολία, πριν προλάβει την μπάλα ο Μαγιαμπέλα.

80' Πέναλτι για τον Άρη! Σε διεκδίκηση της μπάλας εντός περιοχής, ο Πειμπέρνς ανατρέπει τον Μπαμπίκα και ο διαιτητής καταλογίζει την παράβαση

82' ΓΚΟΛ για τον Άρη 3-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Κακόριν!

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μπένγκτσον, Στεπίνσκι, Γκομίς, Γιαγκό, Στρούσκι, Μουσούντα, Μπόρσον, Κακόριν, Ζόκε

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Καζού, Μποακί, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Μαγιαμπέλα, Μονέ-Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Τζαβέ, Μπαμπίκα

Απόλλων(Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Β. Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Σπόλιαριτς, Βα, Χαμάς, Φιλιώτης, Σαχάρ, Ουάρντα, Χέντι.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Αρτυματάς, Μαλεκκίδης, Ίλιεφ, Ντιγκινί, Γιόστεν, Κονδύλης, Ζήνωνος, Αυγουστή, Ζράντι.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος