Αθλητικά

ΑΠΟΕΛ-Ακρίτας 2-0: «Καθάρισε» σε 5 λεπτά και ξανά στο -1 από την κορυφή! (ΒΙΝΤΕΟ)

Με σκόρερ τους Κβιλιτάια και Δώνη, ο ΑΠΟΕΛ νίκησε τον μαχητικό Ακρίτα Χλώρακας με 2-0 και μείωσε ξανά την διαφορά του από την πρωτοπόρο ΑΕΚ στον 1 βαθμό, την οποία στην επόμενη αγωνιστική θα την αντιμετωπίσει στην «Αρένα».

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι στο 3ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Κβιλιτάια. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να δημιουργούσαν άλλη επικίνδυνη φάση.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκει το γκολ από τα 11 βήματα, με τον Κβιλιτάια. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Γεωργιανός, μετά από χέρι του Κόρατς, το οποίο καταλογίστηκε μέσω ON FIELD REVIEW, με τον Ακρίτα να διαμαρτύρεται έντονα.  Πέντε λεπτά αργότερα ο Δώνης καθάρισε τον αγώνα, μετά από ατομική ενέργεια, νικώντας τον Περντρέου από τα πλάγια για το 2-0. Με την επίτευξη του τέρματος, ο Ελλαδίτης έδειξε να πονάει χαμηλά στον αστράγαλο, αναγκάζοντας τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς να τον αντικαθιστά. Η ενημέρωση που έχουμε είναι ότι θα περάσει αύριο από εξετάσεις, για να φανεί αν είναι κάτι σοβαρό. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα και η πρώτη συμμετοχή του Μπεν ως αλλαγή, ο οποίος μπήκε στον αγώνα στο 56ο λεπτό.

Όσον αφορά τον Ακρίτα, ο οποίος πάλεψε για σχεδόν μια ώρα αγώνα, γνώρισε την 15η ήττα του στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

δδ

3' ΔΟΚΑΡΙ! Ο Σαρφό εκτέλεση κόρνερ, ο Κβιλιτάια έπιασε την γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Περντρέου. Η μπάλα στην συνέχεια στρώθηκε στον Καρώ που αμέσως δοκίμασε το πόδι του, στέλνοντας ψηλά την μπάλα.

15' Μετά το δοκάρι του ΑΠΟΕΛ, δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση, με τους γαλαζοκίτρινους όμως να πιέζουν συνεχώς.

45+1' Σουτ του Ντβάλι, η μπάλα κοντράρει στο Μπαουγκέν, με τον διαιτητή να δίνει άουτ.

σδσ

52' Σέντρα του Σούσιτς, ο Ντάλσιο έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τον Περντρέου να διώχνει δύσκολα και τον Κβιλιτάια να μην μπορεί να πιάσει το ριμπάουντ!

57' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Σε μια φάση την οποία εξέτασε το VAR, καταλογίστηκε πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Η φάση ξεκίνησε με μπαλιά στην άμυνα του Ακρίτα, τον Κβιλιτάια να κάνει το τακουνάκι και την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Κόρατς. Το VAR είδε την φάση και κάλεσε στον on field review τον διαιτητή να την δει και αυτός, ο οποίος λίγο αργότερα καταλόγισε το πέναλτι

60' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Κβιλιτάια!

63' Ο Δώνης βρήκε ωραία τον Κβιλιτάια, με τον Γεωργιανό να πλασάρει, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός

64' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-0! Μπαλιά προς τον Δώνη, ο οποίος με άψογο πλασέ από τα πλάγια έκανε το 2-0

75' Φαλτσαριστό σουτ του Εφραίμ, κανένας κίνδυνος για τον Ακρίτα.

90' ΔΟΚΑΡΙ! Φάση διαρκείας στην περιοχή του Ακρίτα, με τον Εφραίμ να επιχειρεί το δυνατό σουτ και την μπάλα να σταματάει στην συμβολή των δοκών της Παφιακής ομάδας!

90+3' Σουτ του Μπεν, κανένας κίνδυνος.

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Ντβάλι, Γουίλερ, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Ντονγκαλά, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Φεράρι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Μπεν, Μορέιρα, Δώνης.

Ακρίτας(Μπρούνο Ακράποβιτς): Περντρέου, Πογκέν, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμντουσαλάμοφ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Πικής.

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Φοφανά, Αραούχο, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Κλεμέντε, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Ραμίρεζ, Λόπες.

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας