3

Με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, τον Ζάιρο να σκοράρει άλλα δύο γκολ σήμερα και να φτάνει στα 16 νίκησε με 3-1 την Δόξα και μείωσε την διαφορά από την πρωτοπόρο ΑΕΚ στους 3 βαθμούς. Το άλλο γκολ της ομάδα πέτυχε ο Κανέ, ενώ το γκολ της Δόξας ήρθε από αυτογκόλ του Μπάιριτς.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η ΑΕΛ με τα γκολ των Μιραλάς και Μιλιτσιάνου κέρδισε με 2-0 την Καρμιώτισσα, ανέβηκε στην 7η θέση με 28 βαθμούς μειώνοντας την διαφορά από τον 6ο Απόλλωνα που έχει παιχνίδι λιγότερο στους 4 βαθμούς. Η ομάδα της Λεμεσού μετράει 4 νίκες στο νέο της γήπεδο 3 στο πρωτάθλημα και 1 στο κύπελλο χωρίς να δεχθεί γκολ.

Δείτε εδώ το live του ΑΝΤ1.

Πάφος F.C. - Δόξα

Έναρξη στον αγώνα!

6' Πρώτη καλή στιγμή για την Δόξα, κεφαλιά του Τρούγιτς, μόλις έξω.

11' ΓΚΟΛ ο Ζάιρο ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος! Έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Βραζιλιάνος και με ψηλοκρεμαστό πλάσε νίκησε τον Σισκόφσκι, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

19' Κεφαλιά του Ασάντε, πάνω στον Ολαθάμπαλ.

24΄Ωραία ενέργεια και σουτ του Ασάντε, μόλις έξω.

33' Ξανά ο Ζάιρο και 2-0 η Πάφος! Ο Χέσταστ έδωσε στον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, ο οποίος ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο πλασέ στην αντίθετη γωνία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

37' Τραγικό λάθος στην άμυνα της Πάφου, ο Μπάιριτς έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα.

38' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα, φάση διαρκείας στο δοκάρι κατέληξε το πλασέ του Ασάντε.

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

47' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για Πάφο, τετ α τετ ο Σεμέδο, εξαιρετική επέμβαση του Σισκόφσκι.

62' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον ωραίο πλασέ του Ναμ και 3-1!

68' Δυνατό σουτ του Ίλιτς, πέφτει και μαζεύει ο Ολαθάμπαλ.

Πάφος F.C: Ολαθάμπαλ, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Χέσταντ, Ζουνίνιο, Ναμ, Μπάιριτς, Πελάζιο.

Στον πάγκο: Άντος, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Χότσκο, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Ταβάρες

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ολιβέιρα, Ασαμόα, Ογιάλα, Καραμανώλης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Ίλιτς, Τιτζιανί, Παυλίδης, Σόμπτζικ, Μέσκα

ΑΕΛ - Καρμιώτισσα

15' Μακρινό αδύναμο σουτ του Τζάλμα, εύκολα ο Κνόμπλοχ.

17' Πλασέ του Ντούρις , μάζεψε ο Ολιβέιρα.

26' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα σουτ του Ντούμπια, μόλις έξω.

32' Γύρισμα του Μιραλάς, σε κόρνερ ο Κνόμπλοχ.

42' Κεφαλιά του Ντούρις πάνω στον Ολιβέιρα.

45' Σουτ του Σις, έξω. Είχε προηγηθεί καλή προυπόθεση όμως ο Μιλιτσιάνου δεν βρήκε τον Παπαφώτη.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

46' 1-0 η ΑΕΛ με τον Μιραλάς με κοντινό πλασέ ύστερα από την πάσα του Μιλιτσεάνου.

53' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ, ωραία ενέργεια και σε σουτ του Μιλιτσιάνου, σε κόρνερ ο Κνόμπλοχ.

58' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιραλάς, έξω η μπάλα.

81' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, κεφαλιά του Μαλόνε, μόλις έξω.

87' Μεγάλη στιγμή για την Καρμιώτισσα, κάθετη πάσα του Ελ Αλουχί, το πλασέ του Ντούρις άστοχο.

90+3 ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μιλιτσιάνου, ύστερα από ασιστ του Βασίλη Παπαφώτη!

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Μιραλάς, Μπιλοβάρ, Παντελή, Μιλιτσεάνου, Ιωάννου, Τζάλμα, Κοντινέλα, Σις

Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Σιλβέστρος, Τσέρνιχ, Κολιάς, Ζαχαρία, Βεσελίνοβιτς, Χριστοδούλου

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Σελούτσκα, Μαλόνε, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Τζανακάκης, Μήτσο, Ντουρίς, Γκαζτανάγκα, Λούκιλι, Νεοφύτου

3

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λούκοφ, Ποντστάφσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Ανδρονίκου, Καλτσάς, Γκραντινάρου, Αγγελή, Οικονομίδης

Στάδιο:  ΑΛΦΑ ΜΕΓΑ
Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας