σδσδ

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, όπου δεν είχαμε νικητή στην κανονική διάρκεια και στην παράταση(0-0), η Ανόρθωση κέρδισε με 4-3 στα πέναλτι την ΕΝΠ και εξασφάλισε εισιτήριο για τους «8» του κυπέλλου Κύπρου!

Φτωχό από πλευράς θεάματος το παιχνίδι, με την Ανόρθωση να έχει την ανούσια κατοχή και την ΕΝΠ, τις καλές φάσεις στο παιχνίδι. Με αυτό το τέμπο συνεχίστηκε ο αγώνας μέχρι τα 120 λεπτά, με τον αγώνα να οδηγείται στα πέναλτι.

Εκεί ο Λόρια έπιασε το πέναλτι του Βουτσένοβιτς, ενώ αργότερα ο Λουσέρο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γεωργιανού κίπερ. Από την πλευρά της η Κυρία έχασε πέναλτι με τον Κόρτες, το οποίο έπιασε ο Παναγιώτου.

Μετά την σημερινή πρόκριση της Ανόρθωσης, οι ομάδες που συνεχίζουν στους 8 είναι:

Έναρξη αγώνα

10' Χωρίς την μεγάλη φάση μέχρι στιγμής ο αγώνας στην Λάρνακα.

11' ΔΟΚΑΡΙ! Εκτός περιοχής ο Μάρσιο Μέιρα δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι του Λόρια.

14' Διαγώνιο σουτ του Χριστοφή, κανένας κίνδυνος για την αντίπαλη εστία.

30' Συρτό σουτ του Ουαρίς, η Παναγιώτου πέφτει και διώχνει με δυσκολία.

***Στις κερκίδες του «Αντώνης Παπαδόπουλος» και ο Ανδρέας Σάντης.

Τέλος ημιχρόνου

'Εναρξη Β' ημιχρόνου

65' Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Χριστοφή την γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

85' Φτωχό σε θέαμα το παιχνίδι, με τον αγώνα να οδεύει προς την παράταση...

90' 3 τα επιπλέον λεπτά.

Τέλος αγώνα - Πάμε παράταση!

93' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση!  Ο Τεχέρα επιχείρησε την σέντρα, ο Κόρτες έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης

Έναρξη Β' ημιχρόνου παράτασης

111' Ο Κωνσταντίνου δοκίμασε το σουτ, με τον Λόρια να μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

Tέλος παράτασης - Πάμε στα πέναλτι!

1-0 Η ΕΝΠ ΜΕ ΣΙΛΒΑ!

1-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΜΕ ΣΑΜΠΟ!

1-1 ΑΠΟΚΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΡΙΑ - ΤΟ ΕΧΑΣΕ Ο ΒΟΥΤΣΕΝΟΒΙΤΣ!

2-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΜΕ ΕΜΠΡΑΛΙΝΤΖΕ - ΤΟ ΑΠΈΚΡΟΥΣΕ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ, Η ΜΠΑΛΑ ΧΤΥΠΗΣΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚ!

2-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ, Ο ΛΟΥΣΕΡΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΟ ΔΟΚΑΡΙ!

3-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ, ΕΥΣΤΟΧΕΙ Ο ΠΑΝΤΣΕΟΝ!

3-2 Η ΕΝΠ, ΜΕ ΚΑΤΣΑΡΗ!

3-2 ΤΟ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ - ΕΠΙΑΣΕ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΚΟΡΤΕΣ!

3-3 Η ΕΝΠ ΜΕ ΝΤΙΑΒΑΡΑ!

4-3 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ!

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Ανόρθωση(Βέσκο Μιχαϊλοβιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Κορέια, Τεχέρα, Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς, Σαμπό, Κορρέα, Ιωάννου, Χριστοφή

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Εμπραλίτζε, Φερέιρα, Παρούτης, Κορτές, Αντωνίου, Χαρογιάν, Πάντσεον, Κωνσταντίνου.

ΕΝΠ(Μαρίνος Σατσιάς): Παναγιώτου, Κορσία, Ντα Σίλβα, Φερνάν, Ρουσιάς, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Βούκσεβιτς, Λαμί.

Στον πάγκο: Κόστιτς, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Σολωμού, Γεωργίου, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ.