σδ

Με κορυφαίο παίκτη του τον Γκιόργκι Κβιλιτάια, ο οποίος σκόραρε δις και μοίρασε ασίστ στο γκολ του Ντάλσιο, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 4-2 τον Άρη Λεμεσού και εξασφάλισε την πρόκριση του στους «8» του κυπέλλου Coca-cola.

Πλούσιο σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές φάσεις στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, με τον Άρη να ανοίγει όμως το σκορ στο 17ο λεπτό, με τον Μάριους Στεπίνσκι, μετά από κάθετη του Γκομίς. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπαμπίκα έχασε τεράστια ΤΡΙΠΛΗ ευκαιρία για να κάνει το 2-0, όταν σε τετ-τετ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μπέλετς.

Ο ΑΠΟΕλ όμως στην επόμενη φάση κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκιόργκι Κβιλιτάια, με τον Γεωργιανό να σκοράρει και δεύτερο γκολ στα επόμενα λεπτά, ενώ έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής, μοιράζοντας το 3ο γκολ, το οποίο σημείωσε ο Ντάλσιο. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, έκανε τις αλλαγές του, όμως δεν βρήκε το πολυπόθητο γκολ που ήθελε, για να μπει ξανά στον αγώνα.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» ανοίχτηκε και δέχθηκε και 4ο γκολ σε αντεπίθεση, όταν ο Γιώργος Εφραίμ μετά από κάθετη του Σούσιτς έκανε το 4-1. Στο πρώτο λεπτό όμως των καθυστερήσεων, ο Μποάκι βρήκε το γκολ, μετά από δυνατό σουτ εκτός περιοχής, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2 για τον Άρη.

Θυμίζουμε ότι εισιτήριο συμμετοχής για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης μέχρι τώρα, πέραν του ΑΠΟΕΛ έχουν εξασφαλίσει Ολυμπιακός, Ομόνοια Λευκωσίας, Νέα Σαλαμίνα, ΑΕΛ, Δόξα Κατωκοπιάς και Πάφος FC. Το τελευταίο εισιτήριο αύριο θα πάρει η νικήτρια ομάδα στον αγώνα Ανόρθωση-ΕΝΠ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

Θυμίζουμε ότι τον αγώνα διαιτητεύει ο διαιτητής του τελικού του Μουντιάλ 2022

3' Ωραία ενέργεια και συρτό σου από τον Στεπίνσκι εκτός περιοχής, με τον Μπέλετς να μαζεύει εύκολα.

7' Μπαλιά προς τον Μπέγκστον, ο οποίος απέφυγε τον Σούσιτς, αμέσως δοκίμασε το σουτ, με τον Μπέλετς να πέφτει στην γωνιά του και να διώχνει σωτήρια.

10' Σέντρα σουτ από τον Σούσιτς, η μπάλα πιάνει τροχιά προς την εστία του Άρη, με τον Βανά Άλβες να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

12' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Μπαλιά στον Κβιλιτάια, με τον Γεωργιανό να μην μπορεί να κοντρολάρει, την μπάλα να στρώνεται στον Μαρκίνιος, ο οποίος βγήκε τετ-τετ, πλάσαρε, με την μπάλα να φεύγει ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Βανά!

15' Διπλή ευκαιρία για τον Άρη! Κεφαλιά του Μπέγκστον από κοντά, ο Μπέλετς αποκρούει δύσκολα, η μπάλα στρώθηκε στον Στροσκι, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το πόδι του, με τον κίπερ του ΑΠΟΕΛ, να διώχνει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ!

17' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-1! Ο Γκομίς έστρωσε την μπάλα στον Στεπίνσκι, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, με τον Πολωνό να πλασάρει ψύχραιμα τον Μπέλετς για το 0-1!

26' Τεράστια φάση με ΔΟΚΑΡΙ! Λάθος του Ντβάλι, ο Μπαμπίκα έφυγε μόνος, τσίμπησε την μπάλα, ο Μπέλετς την άγγιξε λίγο, ο παίκτης του Άρη έπιασε το ριμπάουντ, δοκίμασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε πάνω του, στο δοκάρι και έφυγε εκτός!

27' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-1! Συρτή σέντρα του Σούσιτς, ο Κβιλιτάια την προβολή, με τον Γεωργιανό να ισοφαρίζει σε 1-1!

30' Ο Μαρκίνιος είδε τον αμαρκάριστο Ντάλσιο, του σέρβιρε την μπάλα, με τον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ αμέσως να δοκιμάζει το συρτό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

35' Σουτ του Στρούσκι, ψηλά η μπάλα.

37' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-1! Μπαλιά προς την άμυνα του Άρη, ο Μπρόνσον προσπάθησε να δώσει την μπάλα στον Άλβες, η μπάλα πήρε λάθος τροχιά, ο Κβιλιτάια μπήκε στην πορεία της μπάλας και με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ!

39' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-1! Κβιλιτάια και Ντάλσιο παίζουν ωραία το 1-2, με τον Γεωργιανό να στρώνει στον Ντάλσιο, ο οποίος με ιδανικό πλασέ έκανε το 3-1 για τον ΑΠΟΕΛ!

Τέλος ημιχρόνου

ασ

Έναρξη Β' ημιχρόνου

*** Τριπλή αλλαγή για τον Άρη! Πηλέας, Μαγιαμπέλα και Κακόριν αντί των Καζού, Μπένγκτσον και Γκομίς.

50' Μακρινό σουτ του Μουσούντα, πολύ ψηλά η μπάλα.

51' Ο Μαγιαμπέλα αυτή την φορά δοκίμασε το πόδι του, χωρίς να απειλεί.

61' Σουτ του Ζόκε, μαζεύει εύκολα ο Μπέλετς.

66' Εκτέλεση φάουλ από τον Πηλέα, η μπάλα περνάει παράλληλα, πριν προλάβει ο Κακόριν.

74' Σουτ του Εντογκαλά, ψηλά η μπάλα.

82' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 4-1! Κάθετη μπαλιά του Σούσιτς στον Εφραίμ, με τον Κύπριο ποδοσφαιριστή να πλασάρει σωστά για το 4-1!

85' ΔΟΚΑΡΙ! Σουτ του Μπράουν, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι!

90+1 ΓΚΟΛ για τον Άρη 4-2! Σουτ το Μποάκι εκτός περιοχής, ο οποίος κάνει το 4-2!