Δ

Η Κρεμονέζε έκανε την μεγάλη έκπληξη κσι πέταξε εκτός κυπέλλου Ιταλίας, την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Νάπολι σε ένα δραματικό παιχνίδι που ολοκληρώθηκε 2-2 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην διαδικασία των πέναλτι με νικήτρια την Κρεμονέζε, η οποία επιβλήθηκε με 5-4. Μοιραίος ο Λοπότκα που αστόχησε στο 4ο πέναλτι για την Νάπολι.

Η πρωτοπόρος της Serie A, Νάπολι, αντιμετώπιζε στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα" την ουραγό Κρεμονέζε όμως ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της φάση των 16 του Coppa Italia και όχι για το πρωτάθλημα. Οι ισορροπίες άλλαξαν και η ομάδα του Νταβίντε Μπαλαρντίνι στο ντεμπούτο του στον πάγκο πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 5-4, ύστερα από το 2-2 των 120 λεπτών.

Ο Λουσιάνο Σπαλέτι εκμεταλλεύτηκε την περίσταση για να χρησιμοποιήσει αρκετούς αναπληρωματικούς, οι οποίοι μέχρι να βρουν πατήματα δέχθηκαν το γκολ από τον Σαρλ Πικέλ στο 18'.

Η αντίδραση ήταν άμεση και έπειτα από μία φάση διαρκείας ο Ζουάν Ζεζούς ισοφάρισε στο 33'. Τρία λεπτά αργότερα, ο Χιοβάνι Σιμεόνε ήταν πιο εύστοχος σε σχέση με τη φάση της ισοφάρισης όπου είχε δοκάρι κι ολοκλήρωσε την ανατροπή των "παρτενοπέι".

Ο αγώνας παρέμεινε επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, έστω κι αν δεν βρήκαν κάποιο γκολ που θα τους διασφάλιζε περαιτέρω. Το πλήρωσαν στο 87', όταν ο Φελίξ Αφενά Τζαν ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Η βροχή πλέον είχε γίνει καταρρακτώδης, αλλά αυτό δεν εμπόδιζε τους παίκτες του Σπαλέτι να φτάνουν μέχρι τη μικρή περιοχή και από εκεί να αστοχεί κατά κανόνα ο Σιμεόνε, που είχε και δεύτερο δοκάρι στον αγώνα. Στο 100' ο Λεονάρντο Σερνικόκα αποβλήθηκε από την Μαρία Φεριέρι Καπούτο (πρώτη φορά στην ιστορία όλοι οι διαιτητές ενός αγώνα ομάδων της Serie A ήταν γυναίκες) με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο των φιλοξενουμένων.

Ο Μάρκο Καρνεζέκι με ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις κράτησε απαραβίαστη την εστία του στην παράταση και οδήγησε το παιχνίδι στα πέναλτι, όπου εκεί έπεφτε πάντα στη λάθος πλευρά, εκτός από την πρώτη εκτέλεση. Εν τέλει αποδείχθηκε περιττός, αφού ο Στάνισλαβ Λομπότκα (είχε περάσει ως αλλαγή) αστόχησε στο 4ο πέναλτι της Νάπολι και από τη στιγμή που όλοι οι παίκτες της Κρεμονέζε έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, η έκπληξη του τουρνουά ήταν γεγονός.

Πλέον, στον επόμενο γύρο η Κρεμονέζε θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Ρόμα κι αν προκριθεί το νικητή του Φιορεντίνα - Τορίνο