Βχβζ

Έπαιξε με την φωτιά αλλά… δεν κάηκε ο Παναθηναϊκός που κέρδισε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 1, στους «Ζωσιμάδες».

Το «τριφύλλι» ήταν συντριπτικά καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε πέντε φάσεις για να σκοράρει, αλλά είτε αστόχησε είτε έπεσε πάνω στον Τσιντώτα, που… κατέβασε ρολά και διατήρησε το 0-0!

Μάλιστα, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» θα μπορούσε να πάρει ακόμα και το «τρίποντο», από το λάθος του Σένκεφελντ αλλά ο Μπαλάν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, στο 66’…

Τελικά, όμως, η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη αποδόθηκε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μορέιρα ανέτρεψε τον Κουρμπέλη, ο Σπόραρ ευστόχησε στο πέναλτι -που καταλογίστηκε με τη χρήση VAR- και τελικά έδωσε το πολύτιμο «διπλό» στην ομάδα του, φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα!

Πλέον, ο Παναθηναϊκός παραμένει στο +4 από την δεύτερη ΑΕΚ με 45 βαθμούς έναντι 41, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο.

Στο… μυαλό των κόουτς:
Ο Θανάσης Στάικος παράταξε τον ΠΑΣ με σύστημα 4-3-3, τον Τσιντώτα κάτω από τα γκολπόστ και τους Σόρια, Παντελάκη, Eραμούσπε και Πήλιο στην ευθεία στην άμυνα. Καραχάλιος, Ριένστρα και Τζίνο κινούνταν στον άξονα, με τους Παμλίδη, Μπάλαν και Μορέιρα τριπλέτα στην επίθεση.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς από την άλλη «κατέβασε» τον Παναθηναϊκό επίσης σε σχηματισμό 4-3-3. Ο Μπρινιόλι κάθισε στην εστία, έχοντας τους Βαγιαννίδη, Σένκεφελντ, Πούγγουρα και Χουάνκαρ τετράδα στα μετόπισθεν. Ρούμπεν, Κουρμπέλης και Μπερνάρ αποτέλεσαν τους τρεις κεντρικούς χαφ, με τους Παλάσιος-Βέρμπιτς να αγωνίζονται στα «φτερά» και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:
Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο πρώτο ημίχρονο, «σφυροκόπησε» τον αντίπαλό του από τα δεξιά, με Βαγιαννίδη-Παλάσιος κι έφτιαξε δύο φάσεις για γκολ στα πρώτα… τέσσερα λεπτά.

Αρχικά στο 3’, όταν ο Παλάσιος πάσαρε στον επερχόμενο Βαγιαννίδη, που έκανε το overlap και γέμισε για τον Βέρμπιτς, ο οποίος πλάσαρε αδύναμα όμως, για να διώξει ο Τσιντώτας.

Ενώ στο 4ο λεπτό από γύρισμα του Παλάσιος στην περιοχή και νέο σουτ του Βέρμπιτς ο Παντελάκης παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ αλλά ο Τσιντώτας κατάφερε να διώξει με υπερένταση!

Το «τριφύλλι» εξακολούθησε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό, να πατάει με ευκολία στην περιοχή του ΠΑΣ, -που περίμενε στο μισό γήπεδο για να βγάλει κάποια αντεπίθεση- αλλά να μην μπορεί να βρει το… πολυπόθητο γκολ το οποίο θα του έδινε το γρήγορο προβάδισμα που δικαιούταν.

Με την κατοχή να φτάνει στο 32%-68% μετά το 20λεπτο, και τον Παναθηναϊκό να πιέζει ακόμα πιο ψηλά, το… ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από πλευράς του συνεχίστηκε. Καθώς μετά από εντυπωσιακό σόλο από δεξιά και… μπάσιμο στην περιοχή, ο Βαγιαννίδης έκανε το δυνατό σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ ενστικτωδώς, στο 29’!

Παράλληλα, δύο λεπτά μετά, ακολούθησε νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Με τον Μπερνάρ να βγάζει δεξιά στον Παλάσιος που «κόβει» στην περιοχή για τον Βέρμπιτς και εκείνος αφήνει για τον επερχόμενο Χουάνκαρ, ο οποίος με καθαρό οπτικό πεδίο από το ύψος του πέναλτι σούταρε άστοχα…

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά χωρίς να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Μπρινιόλι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Eραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα (77' Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης (87' Τζίμας), Μπαλάν, Μορέιρα.

Έμειναν στον πάγκο: Σούλης, Νίνης, Φοφανά, Τσάβος, Κιάκος, Μπακαδήμας, Σταματελόπουλος.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (74' Πούχατς), Ρούμπεν (74' Τσόκαϊ), Κουρμπέλης, Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης, Βέρμπιτς (58' Σπόραρ).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σάντσες, Σάρλια, Σαβιέρ, Καμπετσής.
Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων).

Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου), Μεϊντάνας (Αχαϊας).

Τέταρτος διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας).

VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας).