ΑΑ

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μποδόσφαιρο ο Απόλλων έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 3-0 σε βάρος της Ανόρθωσης, τιμώντας την μνήμη του "αιώνιου" φροντιστή του Χαμπή Ευριπίδου.

Πίττας, Χέντι και Ζράντι τα γκολ των νικητών. Υστέρησε και έχασε φυσιολογικά η Ανόρθωση. Στους 32 βαθμούς ο Απόλλων και στο -2 από τον τέταρτο ΑΡΗ. Καθηλωμένη στην 10η θέση η Ανόρθωση με 19.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μονόλεπτος σιγή στην μνήμη του φροντιστή του Απόλλωνα Χαμπή Ευρίπίδου.

Αρχίζει το ντέρμπι στο Τσίρειο

5' Δοκάρι ο Απόλλων σε σουτ του Γιόστεν, στην επαναφορά δεύτερη ευκαιρία με τον Σαχάρ, απέκρουσε ο Λόρια.

9' Κόρνερ και δυνατή κεφαλιά του Χέντι, η μπάλα φεύγει λίγο έξω. Ο Απόλλων μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα.

10' Ακυρώνεται γκολ της Ανόρθωσης από την κεφαλιά του Αμπαρζουμιάν. Ήταν σε θέση οφσάιντ.

25' Αναγκαστκή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Μαυρίας, μέσα ο Φιλιώτης.

28' Ο Πίττας ανοίγει το σκορ, με δύσκολο πλασέ πρόλαβε τον Λόρια. Από πάσα του Ρομπέρζ . Αφιερώνει το γκολ στον Χαμπή Ευριπίδου.

σδ

30' Σουτ του Πίττα πάνω στον Λόρια.

40' Σουτ του Γιόστεν εντός περιοχής, ήταν εντελώς μόνος αλλά στόχησε.

40' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Με ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση βολής ο Φιλιώτης και σουταρε για να αποκρούσει ο Λόρια.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο "ΑΛΦΑΜΕΓΑ"

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

48΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση.  Ο Γουαρίς απο κοντά αστοχεί με κεφαλιά. Από σέντρα του Κορέια.

55' Εκτέλεση φάουλ από τον Γιόστεν, άουτ η μπάλα.

57΄ Ο Πάντσεον σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ εκτός περιοχής. Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση.

60' Σουτ του Σαχάρ πάνω στον Λόρια.

62' Δοκάρι ο Πίττας από πάσα του Βούκασιν. Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα.

63' Πέναλτι υπέρ του Απόλωνα. Χέρι ο Χαρογιάν σε προσπάθεια του Φιλιώτη.

65' Γκολ από τον Χέντι, εύστοχος στο πέναλτι, 2-0 ο Απόλλων.

72' Ευκαιρία του Απόλλωνα για το 3-0 με τον Πίττα δεν αξιοποιήθηκε. Απέκρουσε στο τετ α τετ ο Λόρια.

74' Μαύρα καπνογόνα στη μνήμη του Χαμπή Ευριπίδου. Διακοπή για 4 λεπτά για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

85' Σουτ του Ζράντι αποκρούει ο Λόρια.

89' Φοβερή ατομική ενέργεια από τον Ζράντι, ελευθερώθηκε και εκτέλεσε το Λόρια για το 3-0 του Απόλλωνα.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Απόλλων(Κωνσταντίνος Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Βουκασίν, Πίττας, Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ουάρντα, Χέντι.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Αρτυματάς, Νταμπό, Μαλεκκίδης, Ίλιεφ, Ντιγκινί, Παναγιώτου, Ζράντι. (Εκτός αποστολής λόγω ίωσης ο Βα)

Ανόρθωση(Βέσκο Μιχαϊλοβιτς): Λόρια, Αντωνιάδης, Κορέια, Τεχέρα, Αμπαρτζουμπιάν, Σαμπό, Νίγκα, Χαρογιάν, Πάντσεον, Κορρέα, Χριστοφή.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Μπαϊχίνιο,  Παρούτης, Γουαρίς, Αντωνίου, Κωνσταντίνου

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς