σδ

Σε ένα ματς...«ακατάλληλο για καρδιακούς», η ΑΕΚ κέρδισε τον Άρη με 4-3, με γκολ στο 90+3 και ανέβηκε μόνη της στην κορυφή!

Πολύ δυνατό στο παιχνίδι στην Λάρνακα, με τον Άρη να προηγείται με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 2-2,το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ βρήκε το 3ο γκολ, κάνοντας το 3-2 με τον Όλτμαν, για να ισοφαρίσει ξανά ο Γκομίς σε 3-3 στο 78ο λεπτό.Το χρυσό γκολ ήρθε στο 90+4, με τον Φαράζ, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Βανά Άλβες για το 4-3.

Μετά την σπουδαία νίκη της σήμερα η ΑΕΚ, ανέβηκε ξανά μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με 44 βαθμούς, αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ στην 2η θέση με 43. Από την άλλη ο Άρης που έμεινε ξανά μακριά από τα θετικά αποτελέσματα, βρίσκεται στην 4η θέση με 34 βαθμούς, την οποία κινδυνευει να χάσει από την Ομόνοια, η οποία καραδοκεί στους 31 βαθμούς.

H βαθμολογία:

δσ

Έχουμε καθυστέρηση 15 λεπτών στην έναρξη του αγώνα. Ο διαιτητής Χρυσοβαλάντης Θεουλή αισθάνθηκε αδιαθεσία.

Θα αναλάβει ο 4ος Παναγιώτης Χ''Γεωργίου και τέταρτος έχει ειδοποιηθεί και θα είναι ο Μάριος Αντωνίου.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Αρχίζει ο αγώνας στην ΑΡΕΝΑ στις 18.15

3' Σουτ του Μπέγκστον, κόντραρε η μπάλα κατέληξε στον Πίριτς

6' Σουτ του Άλτμαν από πολύ καλή θέση ύστερα από κομπίνα σε κόρνερ, έξω η μπάλα.

19' Εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσκο, κεφαλιά ο Τόμοβιτς, λίγο εκτός η μπάλα.

20' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-1! Εκτός περιοχής ο Κάρολ Στρούσκι δοκίμασε το σουτ και πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ!

27' 2-0 ο ΑΡΗΣ με τον Γκομίς, να αφήνει εκτεθειμένη την άμυνα της ΑΕΚ και να νικά τον Πίριτς.

28' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Βανά αποκρούει σε κόρνερ το σουτ Γκιούρτσο.

30' Σουτ του Μπαμπίκα, η μπάλα μόλις έξω.

33' Μειώνει 2-1 ο Άλτμαν. Σουτ του Φαράζ, κοντραρε η μπάλα και κατέληξε στον σκόρερ. Απο κανοονική θέση το γκολ.

35' 2-2 με τον Λόπες. Σουτ από τον Γκιούρτσο, κοντράρει και πάλι η μπάλα και έρχεται η ισοφάριση από κοντά από τον Λόπες που ήταν σε κανονική θέση.

- 41' Ο Μπένγκτσον έδωσε στον Μπαμπίκα που ήταν απέναντι από τον Πίριτς, ο Γκαρσία τον πρόλαβε και του πήρε τη μπάλα!

Ημίχρονο στην ΑΡΕΝΑ, 2-2 σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι.

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγή και οι δύο ομάδες

49' Σκοράρει αλλά από αντικανονική θέση ο Μπαμπίκα. Ακυρώθηκε σωστά από τον βοηθό.

60' Σουτ του Άλτμαν από καλή θέση, σταθερά ο Βανά.

61' Ο Στεπίνσκι χάνει μεγάλη ευκαιρία με την κοντινή κεφαλιά του Στεπίνσκι να μην βρίσκει στόχο.

62' Ο Μπαμπίκα σουτάρει με πλάτη από κοντινή απόσταση και αστοχεί.

65' 3-2 η ΑΕΚ με τον Άλντμαν από κοντά, ύστερα που κτύπησε η μπάλα δύο φορές στο κάθετο δοκάρι από ισάριθμα σουτ του Ισραηλινού!

73' Εκπληκτική απόκρουση του Βανά σε κεφαλιά του Ράφα Λόπες!

78' 3-3 για τον ΑΡΗ ο Γκομίς. Έφυγε ταχύτατα μετά την πάσα του Κακόριν και σημείωσε το δεύτερο του γκολ στον αγώνα. Φοβερό παιχνίδι.

81' Ο Μπέγκγσον αστοχεί από καλή θέση μέσα στην περιοχή.

90+3' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 4-3! Εκτέλεση φάουλ, η μπάλα στρώνεται στο Φαράζ, ο οποίος από κοντά έκανε το 4-3!

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρσκο, Άλτμαν.

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας,  Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανρούρχο, Ρομό, Ολατούτζι, Εγγλέζου, Ναούμ, Μπέιτς.

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί, Μουσούντα, Ντελμίρο, Καζού, Σόκε, Στρούσκι, Μπένγκτσον, Μπαμπίκα, Στεπίνσκι, Γκομίς.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Γιαγκό, Γιαμπλόνσκι, Τζαβέ, Κακόριν.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης