2

Ενα από τα κορυφαία βράδια της ιστορίας της έζησε στο Diego Maradona η Νάπολι, που «σκόρπισε» με 5-1 την Γιουβέντους και έφυγε με +10 στην κορυφή της Serie A.

Η Γιουβέντους είχε δεχθεί 7 γκολ έπειτα από 17 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, όμως δέχθηκε 5 σε ένα εκπληκτικό βράδυ για την Νάπολι, η οποία τη συνέτριψε (5-1) και έστειλε το μήνυμα ότι είναι το φαβορί για να κατακτήσει το 3ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Στο +10 με αγώνα περισσότερο από την Μίλαν πλέον οι Partenopei.

Δυνατά μπήκε η Νάπολι και αφού απείλησε με τον Οσιμέν, στο 14’ το Diego Maradona πήρε «φωτιά». Ο Πολιτάνο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κβαρατσκέλια το γυριστό, ο Σέζνι απέκρουσε και από κοντά με κεφαλιά ο Νιγηριανός φορ άνοιξε το σκορ. Η Γιούβε προσπάθησε να αντιδράσει και παραλίγο να το καταφέρει άμεσα, αλλά η σουτάρα του Ντι Μαρία εκτός περιοχής μετά το λάθος του Ραχμάνι πήγε στο οριζόντιο. Στο 26’ ο Μίλικ έστειλε την κεφαλιά στον Μέρετ, όμως ήταν οι Ναπολιτάνοι στο 38’ που βρήκαν ξανά δίχτυα και πήραν «καθαρό» προβάδισμα.

Επειτα από μακρινή μπαλιά ο Οσιμέν πήρε τη μονομαχία, βρήκε τον Κβαρατσκέλια και εκείνος με ζυγισμένο πλασέ με-τη-μία τη γωνία. Το 2-0 παρέμεινε για μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς στο 42’ ο Μίλικ έστρωσε στον Ντι Μαρία και εκείνος μέσα από την περιοχή πλάσαρε ψύχραιμα για το 2-1, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου αφού στις καθυστερήσεις ο Μέρετ έβαλε stop στη σέντρα του Κιέζα που πέρασε απ’ όλους.

Στο δεύτερο μέρος, η Νάπολι όχι δεν άφησε πολλά πράγματα για συζήτηση, αλλά πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της σε βάρος της Γιουβέντους. Η ταπείνωση της Γηραιάς Κυρίας συνεχίστηκε στο 55’ όταν έπειτα από κόρνερ ο Ραχμάνι με τελείωμα που θα ζήλευαν πολλοί επιθετικοί τίναξε τα δίχτυα του Σέζνι για το 3-1. Ο Οσιμέν έχασε μεγάλη ευκαιρία φάτσα με τον Πολωνό keeper, όμως στο 65’ ο Μπρέμερ έκανε τραγικό λάθος και με σέντρα ακριβείας ο Κβαρατσκέλια βρήκε τον Νιγηριανό, που με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Η Γιουβέντους δεν μπορούσε με τίποτα να διαχειριστεί την ορμητικότητα της Νάπολι και στο 72’ είδε ξανά την εστία της να παραβιάζεται. Ο Ελμάς από τα δεξιά πέρασε σαν σταματημένο τον Κόστιτς και το σουτ του κόντραρε στον Αλεξ Σάντρο για να πάει στα δίχτυα και να διαμορφωθεί το τελικό 5-1.

Πηγή: sdna.gr