3

Νίκησαν οι δύο φιλοξενούμενοι στους αγώνες που άνοιξε σήμερα η αυλαία της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η Πάφος με τα γκολ των Ζάιρο και Τάνκοβιτς επικράτησε με 0-2 της Ένωσης στο "Τάσος Μάρκου", ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και θα αναμένει το αποτέλεσμα της ΑΕΚ με την οποία ισοβαθμεί στους 41 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του Ακρίτα με 0-1 με το χρυσό γκολ του Ντουρμισάι στο ντεμπούτο του και πήρε το ντέρμπι των 6 βαθμών και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, φτάνοντας στους 13 βαθμούς. Έπεσε στην τελευταία θέση ο Ακρίτας με 11.

Δείτε το live του ΑΝΤ1

ΕΝΠ - Πάφος F.C.

Έναρξη στο παιχνίδι!

10' Κεφαλιά του Ζάιρο, εντυπωσιακή απόκρουση του Κόστιτς.

25΄Κεφαλιά του Ζάιρο, σε σώματα και κόρνερ.

33' ΓΚΟΛ για την Ένωση με δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Κατσιάρη.

35' Ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ στον Γεβρένοβιτς τον παίκτη που έδωσε την ασιστ.

40' Σουτ του Τάνκοβιτς, άστοχο.

44' ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Ζάιρο με τακουνάκι ύστερα από γύρισμα του Χέσταντ!

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη στο Β΄ημίχρονο.

50' Σουτ του Τάνκοβιτς, άστοχο.

69΄ Άστοχη κεφαλιά ο Ζάιρο

72΄ Πλασέ του Σεμέδο εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

75΄Μεγάλη στιγμή για την Πάφο, πλασέ του Τάνκοβιτς έξω.

80' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Πάφο, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, στο δοκάρι η μπάλα!

81' Νέα χαμένη ευκαιρία για την Πάφο, φάση διαρκείας σε κόρνερ ο Γεβρέμοβιτς πρόλαβε τον Ναμ.

87' Πάει σε on field review ο δαιτητής και πέναλτι για χέρι του Ρουσιά στην περιοχή της Ένωσης.

89' Εύστοχος ο Τάνκοβιτς και 0-2 η Πάφος!

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες:

ΕΝΠ: Κόστιτς, Κόρσια, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Κατσιαρής, Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου

2

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Χριστοφή, Λόπεθ, Ρουσιάς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Μότης, Σολωμού, Γεωργίου, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ, Λαμί

Πάφος F.C: Αντός, Παλάσιος, Κανέ, Ζάιρο, Δημητρίου, Χέσταντ, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμέ, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς

Στον πάγκο: Οιέρ, Χότσκο, Σεμέδο, Μπετανκόρ, Μπεσάρτ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ταβάρες, Πελάζιο

Ακρίτας - Ολυμπιακός

12' Σουτ του Ραμίρεζ, έξω.

17' Κεφαλιά του Ευτυχίδη, μόλις έξω. Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

26' Δυνατό σουτ του Πεχλιβάνη, μόλις έξω.

29' Άστοχη η κεφαλιά του Ραμίρες

41Σουτ του Μπάρντι, ύστερα από λάθος του Πεντρέου, έξω.

45+1 Κεφαλιά του Μπάρντι, μόλις έξω.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

47' Σουτ του Βάσκο Λόπες, άουτ.

52' Σουτ του Ζουνίνιο, πάνω στον Μολ.

68' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Ντουρμισάι, έκανε το πλασέ η μπάλα έξω.

70' Νέο σουτ του Ντουρμισάι, έξω.

71' ΓΚΟΛ στην τρίτη του προσπάθεια ο Ντουρμισάι σκοράρει με κοντινή κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Ιωάννου.

88' Σέντρα σουτ του Βάσκο, δύσκολα ο Μολ.

89' Μεγάλη απόκρουση Μολ! Σε φάση μέσα στη περιοχή, ο Ζουνίνιο κάνει το σουτ, μεγάλη επέμβαση του Ελβετού.

90+1' Συρτό σουτ του Βάσκο Λόπες, μαζεύει ο Μολ

Ακρίτας: Πεντρέου, Κόρατς, Σουλεϊμάν, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Ελ Τζεμαϊλί, Γαβριήλ, Σέχιτς, Ραμίρες, Πικής

Στον πάγκο: Kαστελάνι, Παουγκέν, Αμνπτουσαλάμοφ, Ντα Σίλβα, Ντουμπόφ, Εράσο, Δημοσθένους, Κλεμέντε, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο,Βάσκο Λόπες

Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Εσελινγκ, Δόσις, Ευτυχίδης, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Νάνι, Κυριάκου, Κορόμα

3

Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισίας, Λιασίδης, Κα, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ζευκής, Χαραλάμπους, Ντουρμισάι

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος