σδσδ

Μετά από 15 αγωνιστικές στις οποίες μετρούσε 12 νίκες και 3 ισοπαλίες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την πρώτη του ήττα! Η ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει τους γαλαζοκίτρινους με 1-0 στο νέο γήπεδο της Λεμεσού, σπάζοντας αυτό το εξαιρετικό σερί που έτρεχαν από το 2022.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ήταν ο πρώην ποδοσφαιριστής των γαλαζοκιτρίνων Ανδρέας Μακρής, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό και κεφαλιά «ψαράκι» του ιδίου. Ο ΑΠΟΕΛ από την πλευρά του έδειξε καλή εικόνα κυρίως στις αρχές των δύο ημιχρόνων, φτάνοντας κοντά σε γκολ, καθώς είχε δοκάρι με τον Κβιλιτάια και...ένα άχαστο τετ-τετ του Εφραίμ, το οποίο απέκρουσε ο εξαιρετικός και σήμερα Μούριελ.

Με την σημερινή ήττα του, ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία για να ανέβει ξανά στην κορυφή, καθώς έμεινε στην 2η θέση με 40 βαθμούς, έχοντας έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο ΑΕΚ που βρίσκεται στους 41. Από την άλλη η ΑΕΛ ανέβηκε στην 7η θέση με 25 βαθμούς, όσους και η Νέα Σαλαμίνα, ενώ οι «Λέοντες» βρίσκονται και στο -4 από τον συμπολίτη της Απόλλωνα.

Η βαθμολογία:

σδδσ

Η εξέλιξη του αγώνα:

13' Εντός περιοχής ο Μπεραχίνο, την προβολή, μαζεύει ο Μπέλετς.

14' Σουτ του Μαρκίνιος, εκτός η μπάλα.

32' Μακρινό σουτ του Σατσιά, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός!

43' Συρτό σουτ του Δώνη, λίγο εκτός η μπάλα.

45+1' Ωραία ενέργεια και σουτ του Μιραλάς εκτός περιοχής, ο Μπέλετς έπεσε και έδιωξε σωτήρια!

52' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Μαρκίνιος, λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, με τον Κβιλιτάια να κλέβει να επιχειρεί το πλασέ, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι!

53' Σουτ του Ντάλσιο εντός περιοχής, η μπάλα φεύγει ψηλά.

55' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0! Κάθετη του Τσιμπόλα στον Μιραλάς, ο οποίος αμέσως έβγαλε την σέντρα, με τον Μακρή που καραδοκούσε στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει την κεφαλιά ψαράκι για το 1-0!

σδσ

***Η φάση εξετάστηκε από το VAR για πιθανό οφσαίντ του Μιραλάς.

81' Τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Εφραίμα να βγαίνει τετ-τετ, να πλασάρει τον Μούριελ, ο οποίος έσωσε την ομάδα του, διώχνοντας με τα πόδια!

83' Ο διαιτητής πάει στο VAR να δει την πιο πάνω φάση για πιθανό χέρι του Τζάλμα της ΑΕΛ.

84' Καμιά παράβαση σύμφωνα με τον διαιτητή

90+4' Κόκκινη στον ΑΠΟΕΛ! Ο Εφραίμ είχε την μπάλα, ο Παπαφώτης του την έκλεψε, με τον Εφραίμα να τον σταματάει αντικανονικά και να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΕΛ(Τσέντομιρ Γιανέφσκι):Μούριελ, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Νταβόρ, Τσιμπόλα, Μιραλάς, Σις, Μπεραχίνο, Κάσα

Στον πάγκο: Φερνάντες, Παπαφώτης, Μακρής, Παντελή, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Μιλιντσεάνου, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία.

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Σατσιάς, Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Δώνης, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Ντονγκαλά, Μορέιρα.

Διαιτητής: Strukan Duje
Α' Βοηθός Διαιτητής: Zobenica Bojan
Β' Βοηθός Διαιτητής: Jaksic Alen
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος