σδσδ

Με γκολ του Χαμάς στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, Πάφος και Απόλλωνας έμειναν στην ισοπαλία 2-2 και... η βαθμολογία πήρε φωτιά!

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ζάϊρο, είχε δοκάρι με τον Μπάιριτς, ενώ κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τον Απόλλωνα, ο οποίος στο 46ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, με τον Βα, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σαχάρ για το 1-1.

Κάπου εκεί οι γαλάζιοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους, έψαξαν το γκολ για το 2-1 υπέρ τους, το οποίο εν τέλει σκόραραν στο 56ο λεπτό με τον Χέντι, αλλά το γκολ τους ακυρώθηκε μετά από 2 λεπτά για οφσάιντ. Αυτό το γκολ που τελικά ακυρώθηκε ξύπνησε την Πάφο, η οποία στο 69ο λεπτό βρήκε το γκολ με άπιαστο σουτ του Μουσταφά Ναμ για το 2-1. Την τελευταία λέξη όμως είπε ο Χαμάς στο 90+5, όταν μετά από σέντρα, η οποία ξεγέλασε τον Άντος, η μπάλα κατέληξε στην εστία της Πάφου για το τελικό 2-2.

Η βαθμολογία, με το ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ σε εξέλιξη:

ΑΣΑ

Έναρξη αγώνα:

3' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-0! Ωραία συνεργασία των παικτών της Πάφου, κάθετη πάσα το Αμντουραχίμι, ο Χέσταντ αφήνει την μπάλα, η οποία έφτασε στον Ζάϊρο, ο οποίος με σχετική ευκολία έκανε το 1-0, με πλασέ εντός περιοχής! Αυτό ήταν το 13ο γκολ για τον Βραζιλιάνο στο πρωτάθλημα!

16’ Διπλή ευκαιρία για την Πάφο. Ο Ζαιρο το σουτ, απόκρουση από τον Γιοβάνοβιτς, με τον Βραζιλιάνο να πιάνει το ριμπαουντ χωρίς να βρίσκει στόχό.

31' Σέντρα του Ουάρντα, ο Βα έπιασε την κεφαλιά, με τον Άντος να διώχνει με δυσκολία. ο Βά έπιασε το ριμπάουντ, ο Ζουνίνιο προσπάθησε να αποκρούση, με τον Άντος να επιστρέφει την μπάλα στον τερματοφύλακα του, ο οποίος μάζεψε με τα χέρια και τος παίκτες του Απόλλωνα να φωνάζουν για έμμεσο. Ο διαιτητής πήγε στο VAR, αλλά η φάση εξετάστηκε για χέρι του Ζουνίνιο, χωρίς να δίνεται κάτι.

44' Δοκάρι! Σουτ του Μπάιριτς, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Γιοβάνοβιτς πήρε την μπάλα πριν φτάσει στο Ζάιρο.

45' Σούτ του Πίττα, εκτός η μπάλα.

46' Πέναλτι για τον Απόλλωνα! Ο Ζουνίνιο έσπρωξε εντός περιοχής τον Βα, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

48' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Σαχάρ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην ψηλά δεξιά στην εστία του Άντος!

56' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-2! Εκτέλεση κόρνερ από τον Κολ, ο Χέντι την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην εστία της Πάφου, για την ανατροπή! 1-2 μπροστά στο σκορ οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού!

58' Άκυρο το γκολ! Η φάση εξετάστηκε από το VAR, το οποίο ακύρωσε το γκολ, καθώς ο Χέντι φαίνεται να μπαίνει στην φάση, μετά την κεφαλιά.

69' ΓΚΟΛ για την Πάφο 2-1! Ο Μουσταφά Ναμ χορεύει δύο αμυντικούς του Απόλλωνα και από το όριο της περιοχής, δοκίμασε το πόδι του, στέλνοντας την μπάλα στο πλεκτό του Γιοβάνοβιτς!

90+2' Σουτ του Μπεντακούρ, κανένας κίνδυνος.

90+5' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 2-2! Σέντρα του Χαμάς, ο Νταμπό δέν άγγιξε την μπάλα, με την μπάλα να καταλήγει στην εστία του Άντος!

***Το γκολ εξετάστηκε για 5 λεπτά περίπου από το VAR, το οποίο αποφάσισε ότι ήταν κανονικό

Πάφος(Χένινγκ Μπέργκ): Άντος, Κβίντα, Μπαϊριτς, Ικόκο, Ζουνίνιο, Κανέ, Ναμέ, Ντράγκομιρ, Ζάιρο, Χέσταντ, Αμπντουραχίμι

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Χότσκο, Σεμέδο, Βαλακάρι, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Μιχαήλ, Πελάζιο, Ταβάρες

Απόλλων(Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α.Γιοβάνοβιτς, Mαυρίας, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Βα, Σαχάρ, Κολ, Πίττας, Ουάρντα, Χέντι.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Β. Γιοβάνοβιτς, Μαλεκκίδης, Φιλιώτης, Αρτυματάς, Σπόλιαριτς, Αλεσάμι, Ποντικός, Ίλιεφ, Γιόστεν, Νταμπό, Ντιγκινί.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος