Σ

Τεράστια νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε της Ενωσης με 2-0 σε αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικης του Πρωταθλήματος CYTA.
Στις καθυστερήσεις σημειώθηκαν και τα δυο γκολ για τους γηπεδούχους.

Το σκορ άνοιξε ο Κλίμοβιτς στο 90+1 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Τσίκο στο 90+9.

Με αυτό το τρίποντο η Νέα Σαλαμίνα ανεβηκε στους  25 βαθμούς και στο -3 απο την έκτη θέση. Στην 11η με 14 βαθμούς οι φιλοξενούμενοι.

Δείτε το Live του ΑΝΤ1

Σ

Μονόλεπτος σιγή στη μνήμη του Πελέ.

Έναρξη αγώνα στο Αμμόχωστος.

4' Κεφαλιά πάσα του Τιάγκο εντός περιοχής, χωρίς ισορροπία γύρισμα άστοχο του Ντορεγκαράι. Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα.

9' Πρώτη απειλή και από την ΕΝΠ. Ο Μέιρα από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ που ήταν για λίγο άστοχο.

18' Σουτ εντός περιοχής από τον Κωνσταντίνου βρίκσει σε ετοιμότητα τον Μελίσσα.

γη

28' Σέντρα του Μάτζεκ βρίκσει τον Άδωνη που έκναε την κεφαλιά για να αποκρούσει ο Κόστιτς.

42' Σουτ του Καρλίτος από καλή θέση, κόντραρε η μπάλα και έφυγε κόρνερ.

ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου στο "Αμμόχωστος". Νέα Σαλαμίνα-ΕΝΠ 0-0

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο - χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47' Υπό πίεση αδύναμο πλασέ από κοντά από τον Λαμί - Η μπάλα στην αγκαλιά του Μελίσσα

51' Η ΕΝΠ και πάλι μπροστά. Πλασε ο Μέιρα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

75' Φάση διαρκείας με τριπλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα και τον Μάτζεκ στο τέλος της φάσης να σημειώνει από κοντά το 1-0. Γίνεται έλεγχος από το VAR. Καλεί τον διαιτητή να το δει. Ακυρώθηκε το γκολ για φάουλ του Κατσικά. Έντονες διαμαρτυρίες από τη Νέα Σαλαμίνα.

84' Ο Τσίκο χάνει μεγάλη ευκαιρία. Άστοχο σουτ εντός περιοχής μετά τη συνεργασία με τον Κλίμοβιτς.

90' Προστέθηκαν 9 λεπτά καθυστέρηση

91' Γκολ η Νέα Σαλαμίνα με τον Κλίμοβιτς με πλασέ από κοντά και αφού η μπάλα είχε κτυπήσει στο δοκάρι από κεφαλιά του Μάτζεκ.

90+10  Δεύτερο γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Τσίκο που πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κόστιτς.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαιτίδης)  Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μιγκλελίτο, Μάτζεκ, Καρλίτος, Τιάγκο, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Φελίπε

Στον πάγκο: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Τολεμές, Λέουκο , Μαρκάσα, Ντιακιτέ.

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς) Κόστιτς, Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Φερνάν, Ρουσιάς, Κατσιάρης, Μαυρουδής, Μότης, Σολωμού, Γεωργίου, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς.

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Ανδρέου Π. Ανδρέας