Αθλητικά

Σπουδαίο τρίποντο και ξανά κορυφή για την ΑΕΚ - ΤΡΙΠΟΝΤΟ για τον Ακρίτα εις βάρος της Ανόρθωσης (ΦΩΤΟΣ - ΒΙΝΤΕΟ)

Με δύο αγώνες συνεχίστηκε σήμερα η 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Πάφου με το εξαιρετικό γκολ του Άλτμαν και έπιασε το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή και στους 40 βαθμούς. Κρατάει ένα εξαιρετικό σερί η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα με 9 συνεχόμενες νίκες κάτι που πέτυχε πρώτη φορά στην ιστορία της.

Αντίθετα η Πάφος ύστερα από την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα έμεινε στην 3η θέση με 37. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ανόρθωση ηττήθηκε με 1-0 από τον Ακρίτα με το γκολ του Φόρτες.

Η ομάδα του Τσίσκο Μουνιόθ δεν κέρδισε για 5ο διαδοχικό παιχνίδι (δεν ολοκληρώθηκε ο αγώνας με την Καρμιώτισσα όμως είναι δεδομένο ότι η Ανόρθωση θα χάσει τον αγώνα στην δικαστική). Σημαντική η νίκη για τον Ακρίτα που ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και απώλεσε μεγάλες ευκαιρίες.

🔴 ΑΕΚ - ΠΑΦΟΣ FC

Έναρξη στο παιχνίδι!

6' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Άλτμαν έκανε το γύρισμα η μπάλα πέρασε παράλληλα, στην συνέχεια ο Ροσάλες έκανε την μπαλιά, κεφαλιά του Ολατούντζι πάνω στον Άντος.

10' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, σουτ του Ολατούντζι εντός περιοχής, μόλις έξω η μπάλα.

13΄ Και πάλι ευκαιρία για την ομάδα της Λάρνακας, ο Γκιούρσο το σουτ έξω.

14΄Ξανά η ΑΕΚ στην πλάτη της άμυντας ο Φαράζ, ο οποίος έκανε το πλάσε σε κόρνερ ο Άντος.

15' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ με τον Άλτμαν! Εξαιρετική συνεργασία ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρσο ο οποίος βρήκε τον Άλτμαν που με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα! Ωραία κομπίνα από την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα.

27' Μπαλιά του Κανέ, κεφαλιά του Ζάιρο σε σώματα και κόρνερ.

44' Πέφτει στην περιοχή της ΑΕΚ ο Σεμέδο ύστερα από κράτημα του Τόμοβιτς.

45+3 Ο Ζάιρο την κεφαλιά η μπάλα σε σώματα.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

Έναρξη στο Β΄ημίχρονο.

61΄Ωραία συνεργασία, το σουτ ο Λέδες πάνω στον Άντος.

66' ΓΚΟΛ ισοφαρίζει η Πάφος με τον Ζάιρο. Ο επιθετικός της Παφιακής ομάδας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

69' Ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ ύστερα από 3 λεπτά.

73' Γύρισμα του Ικόκο πάνω στον Πίριτς.

79' Καλή στιγμή για την Πάφο, ο Σεμέδο έκανε το σουτ εντός περιοχής, μόλις έξω η μπάλα.

Τέλος αγώνα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Ολατούτζι, Γκιούρσο, Άλτμαν

2

Στον πάγκο: Γκόρτιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Κάσας, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Ράφα Λόπες, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Μπεϊτς, Μάμας, Ασάντε

Πάφος F.C.: Αντός, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ και Μπάιριτς.

Στον πάγκο: Οιέρ, Παλάσιος, Χότσκο, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Μπεσάρτ, Χέστατ, Μιχαήλ, Ναμέ, Μπρούνο Ταβάρες και Πελάζιο.

🔴 ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ

6' Σουτ του Ουαρίς από πλάγια θέση σε κόρνερ ο Περντρέου.

20' Καλή στιγμή για τον Ακρίτα, ο Ραμίρεζ το σουτ δύσκολα ο Λόρια.

21' Κι άλλη τελική για τον Ακρίτα, ο Ραμίρες από κοντά το πλασέ, ξανά ο Λόρια.

-25' Σουτ του Ελ Τζεμιλί λίγο έξω η μπάλα.

31' Νέα καλή στιγμή για τον Ακρίτα, σουτ του Γαβριήλ, έξω.

33' Σουτ του Ραμίρες, εντός περιοχής έξω η μπάλα.

37' Ο Ουαρίς πήρε την κεφαλιά, παράλληλα με την εστία η μπάλα.

48' Μεγάλη στιγμή για τον Ακρίτα, ο Κονέ έκανε το σουτ μόλις έξω η μπάλα.

66' Πολύ μεγάλη στιγμή για την Ανόρθωση το πλασέ η μπάλα πάνω στον Κονέ.

67' Σουτ του Καραγιάννη, άστοχο.

84' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, μόλις έξω.

87' ΓΚΟΛ ο Ακρίτας, με ωραίο σουτ του Φόρτες εκτός περιοχής!

Ακρίτας: Περντρέου, Κόρατς, Φοφανά, Ντράμε, Κονέ, Άμπραχαμ, Ελ Τζεμιλί, Γαβριήλ, Σέχιτς, Ραμίρες, Καραγιάννης.

Στον πάγκο: Καστελιάνι, Παουγκέν, Αμπντουσαλάμοφ, Λίμα, Ντουμπόφ, Εράσο, Δημοσθένους, Φαουριέλ, Βάσου, Πική, Αραούχο, Λόπες