3

Ο μικρός μάγος Κωνσταντέλιας τα έκανε όλα, ο ΠΑΟΚ έβαλε μόνο ένα γκολ στο πρώτο μέρος και ο Ατρόμητος τον τιμώρησε (1-1) διακόπτοντας ένα μεγάλο σερί νικών.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα εκπληκτικό α΄ημίχρονο αλλά έμεινε στο... γκολ και στο β΄, απέναντι σε έναν Ατρόμητο που πήρε ρίσκα από την στιγμή που δεν είχε να χάσει τίποτα, έπαιξε με τη φωτιά και τιμωρήθηκε αφελώς. Και κυρίως αδίκησε τον εαυτό του σε ένα ματς - ραψωδία του Γιάννη Κωνσταντέλια που δεν συνοδεύτηκε από το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αδιανόητο ματς από τον 19χρονο -χάρμα οφθαλμών- Γιάννη Κωνσταντέλια που δεν είχε... αντίπαλο στο γήπεδο, κάνοντας απίστευτα πράγματα.

Ενδεικτική είναι η no look ασίστ στο γκολ του Δικεφάλου, «κόβοντας» στα δύο τον Ατρόμητο που δεν έβρισκε απαντήσεις απέναντι σε έναν ορμητικό και άκρως επικίνδυνο ΠΑΟΚ που «έπνιξε» επιθετικά τους γηπεδούχους με το.... καλησπέρα. Με τους Θεσσαλονικείς να πρεσάρουν ψηλά, να πατούν με χαρακτηριστική ευκολία την περιοχή του Γιαννιώτη, φαινόταν πως ήταν καθαρά θέμα χρόνου να μετουσιώσουν την υπεροχή τους. Και φυσικά η πάσα που θα «ξεκλείδωνε» την άμυνα των Περιστεριωτών προήλθε από τον Κωνσταντέλια και -μάλιστα- με τρόπο εντυπωσιακό προκειμένου να τελειώσει υποδειγματικά ο Νέλσον Ολιβέιρα. Για την ιστορία, ο Πορτογάλος στράικερ βρήκε δίχτυα για πέμπτο σερί παιχνίδι.

Σε τρομερή κατάσταση ο νεαρός μπαλαντέρ του Δικεφάλου, Ντέλιας, ο οποίος στο 34΄ κατέγραψε μία ακόμη υπέροχη ενέργεια, «χορεύοντας» τους Περιστεριώτες από τα αριστερά προτού κάνει το γύρισμα για τον Ράφα Σοάρες, η προσπάθεια του οποίου σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη, στη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του Δικεφάλου που αρκέστηκε στο «φτωχό», βάσει της εικόνας που είχε, 1-0 του α΄ημιχρόνου.

Ενός 45λεπτου που ο Ατρόμητος και δη η άμυνά του είχε πολλή δουλειά μπροστά της προκειμένου να αναχαιτίσει τους ασπρόμαυρους και κυρίως τον Κωνσταντέλια που «τρυπούσε» με κάθε τρόπο τους γηπεδούχους, όντας μέσα σχεδόν σε όλες τις παραγωγικές φάσεις της ομάδας του, στους συνδυασμούς που «ξεδίπλωσαν» στο Περιστέρι. Επιθετικά, ο Ατρόμητος έκανε αίσθηση στην εκπνοή του ημιχρόνου 45' αλλά το σκαστό σουτ του Φριτζόνσον βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι.

Οι Περιστεριώτες «χτύπησαν» καμπανάκι στο β΄μέρος, με την προσπάθεια του Ροτάριου που δεν βρήκε εστία αλλά ήταν ενδεικτική της προσπάθειας των γηπεδούχων να ανεβάσουν τις γραμμές τους και να πάρουν ρίσκα στο παιχνίδι τους. Ειδικά από την στιγμή που το σκορ φάνταζε αρκετά εύθραυστο με ένα γκολ διαφορά και οι ασπρόμαυροι, αν και έβγαζαν φάσεις, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν έβρισκαν τον τρόπο να «κλειδώσουν» το ματς.

Προς αυτήν την κατεύθυνση έγιναν και οι τρεις μαζεμένες αλλαγές του Κόουλμαν στο 65΄, στη λογική να τα παίξει όλα γι΄όλα και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε καθώς ο νεοεισελθέντας Κούεν στο 71' της αναμέτρησης «τιμώρησε» τον ΠΑΟΚ που έπαιξε με τη φωτιά. Ο Αυστριακός αξιοποίησε τη σέντρα του Ροτάριου και με εντυπωσιακή κεφαλιά έγραψε το 1-1, μεταφέροντας την πίεση και την νευρικότητα για το αποτέλεσμα στους φιλοξενούμενους. Όπως και έγινε...

Η μπίλια πέρασε στον πάγκο του Ραζβάν Λουτσέσκου, ο οποίος προχώρησε σε αλλαγές σε κάθε γραμμή του αλλά ο χρόνος δεν φάνηκε να είναι σύμμαχος του Δικεφάλου που του έλειψε το καθαρό μυαλό και η τελική ενέργεια σε ένα ματς θρίλερ για τον ΠΑΟΚ στο φινάλε των καθυστερήσεων...