ΣΔΣ

Σε ένα πολύ δυνατό αγώνα, Άρης και ΑΠΟΕΛ έμειναν στην ισοπαλία 1-1 και πλέον η μάχη για την κορυφή έχει πάρει φωτιά για τα καλά.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Στρούσκι, έπειτα από ωραίο πλασέ εντός περιοχής, με τον ποδοσφαιριστή της «ελαφράς ταξιαρχίας» να γίνεται τελικά ο μοιραίος όταν στο 45+3, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρκίνιος, ο οποίος από τα 11 βήματα έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Μετά την σημερινή ισοπαλία, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 1η θέση με 37 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί την ΑΕΚ, η οποία έχει και αυτή 37 βαθμούς. Από την άλλη ο Άρη μετά την 3η σερί ισοπαλία του έμεινε στην 4η θέση με 32 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

δσδ

11' Εκτέλεση φάουλ από τον Σαρφό, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

15' Σέντρα του Ντογκαλά, ο Κβιλιτάια από κοντά έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα παράλληλα.

26' Ωραία συνεργασία Σαρφό, Ντάλσιο, με τον δεύτερο να κάνει το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

31' Μπαλιά προς τον Κακόριν, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο πλεκτό του ΑΠΟΕΛ, με το γκολ του να ακυρώνεται για οφσαιντ.

ΣΔ

35' Ωραία ενέργεια από τον Μπαμπίκα που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, με το σουτ του να φεύγει πολύ ψηλά.

42' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Εκτέλεση πλαγίου μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Ντβάλι έδιωξε, ο Στρούσκο έπιασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο πλεκτό του Μπέλετς!

45+3' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα στην περιοχή του Άρη, με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Στρούσκι και να καταλογίζεται η παράβαση.

45+5' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μαρκίνιος, ο οποίος έστειλε την μπάλα δεξιά και τον Βανά Άλβες αριστερά.

55' Σουτ του Μαγαμπιέλα, εκτός η μπάλα.

57' Από πλάγια θέση ο Μαρκίνιος δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

72' Σουτ του Μπαμπίκα εντός περιοχής, ο Μπέλετς έδιωξε δύσκολα την μπάλα.

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι):Βανά, Καζού, Μποακί, Μπεγκσον, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Μπρόσον, Μουσούντα, Ζόκε, Κακόριν, Μπαμπίκα

Στον πάγκο: Σοφρωνίου, Μεντιούπ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γκομίς, Γιαγκό, Μονέ Πακέ, Γιαμπλόνσκι, Τζιαβέ.

ΑΠΟΕΛ(Βλάταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Ντβάλι, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Ντάλσιο, Σούσιτς, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καρώ, Ντουμπραβάνου, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Ντιας, Μορέιρα

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος