3

Νίκησαν και οι δύο ομάδες που αγωνίζονταν εκτός έδρας στους σημερινούς αγώνες της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Στο ντέρμπι στο "Αμμόχωστος" η ΑΕΚ κέρδισε με 0-2 την Νέα Σαλαμίνα με τα γκολ των Ρόμο και Άλτμαν και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας το ντέρμπι μεταξύ του Άρη και του ΑΠΟΕΛ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ένωση πήρε σπουδαίο τρίποντο κερδίζοντας με 0-3 την Δόξα και αύξησε την διαφορά από την αντίπαλο της στους 3 βαθμούς. Για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά σκόραραν δύο γκολ ο Βουτσένοβιτς και ένα ο Ντιαβαρά.

Η βαθμολογία:

Δείτε ζωντανά την εξέλιξη των δύο αγώνων:

🔴Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΚ

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα!

5' Εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Φαράζ η μπάλα στο δοκάρι!

10' Σουτ του Φαράζ, άστοχο.

19' Στουτ του Λέδες, έξω.

33' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με εξαιρετική κεφαλιά του Ρόμο είχε προηγηθεί ωραία ενέργεια από τον Γκαρσία!

36' Ο Φελίπε πέφτει στην περιοχή της ΑΕΚ, τίποτα από τον διαιτητή.

39' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ με δυνατό σουτ του Άλτμαν και 0-2!

Τέλος Α΄ημιχρόνου!

Έναρξη στο Β΄ημίχρονο!

50' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι την κεφαλιά έξω.

72' Σουτ του Άλτμαν, έξω.

73' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Ρόμο μόνος δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τέλος αγώνα.

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαϊτίδης):

3

Στον πάγκο: Γκόρντιτς. Γκονζάλεθ, Σανχούρχο, Ρομό, Ροσάλες, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Μπέιτς, Γκιούρτσο, Μάμας, Ασάντε.

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα): Μελίσσα, Σεργίου, Άδωνη, Μιγκελίτο, Τσίκο, Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Μαργκάσα, Φιάκας, Φελίπε, Ντιακιτέ.

3

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Ντάτκοβιτς, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Νικολάου, Τολεμές, Λέουκο, Βίκτωρος.

🔴Δόξα Κατωκοπιάς - Ε.Ν. Παραλιμνίου

15' ΓΚΟΛ για την Ένωση ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση, Μέιρα - Ντιαβαρά και Βουτσένοβιτς συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με ωραίο πλασέ!

22' Σκοράρει ο Βουτσένοβιτς ωστόσο ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ!

28' Σουτ του Μέιρα πάνω στον Σισκόφσκι.

35' ΓΚΟΛ για την Ένωση ο Μέιρα έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στον Καραμανώλη και κατέληξε στα δίκτυα!

39' Ακυρώνεται το γκολ, ο διαιτητής αφού είδε την φάση στο VAR, έδωσε φάουλ υπέρ της Δόξας.

45+1 Δοκάρι για την Δόξα με δυνατό σουτ του Μπένι

49' Μακρινό σουτ του Βουτσένοβιτς, σταθερά ο Σισκόφσκι.

52' ΓΚΟΛ ο Βουτσένοβιτς και πάλι στην αντεπίθεση η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά σκοράρει!

54' Σκοράρει ξανά η Ένωση και 3-0 ύστερα από ατομική ενέργεια του Ντιαβαρά.

Τέλος αγώνα!

Δόξα(Ρικάρντο Τσέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Κέρλα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλαχί, Βαγιέχο, Στυλιανού, Κάργκμπο.

4

Στον πάγκο: Πρινιωτάκη, Κωνσταντίνου, Μεσέν, Τιτζιανί, Ιωσηφίδης, Ασαμόα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Ναγκάρ, Μέσκα.

ΕΝΠ(Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί.

2

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Φερνάν, Ρουσιάς, Κολωνίας, Κατσιάρης, Μαυρουδής, Φλουρής, Μότης, Σολωμού, Πρωτοπαπάς, Βούκσεβιτς.

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς