3

Η Αργεντινή είναι πρωταθλήτρια κόσμου, ο Λιονέλ Μέσι είναι στην κορυφή του ποδοσφαιρικού Έβερεστ. Στον καλύτερο τελικό στην ιστορία των Μουντιάλ, η "αλμπισελέστε" υπέταξε στα πέναλτι (4-2) τη Γαλλία και της πήρε τα "σκήπτρα" παρά το χατ τρικ του Κιλιάν Εμπαπέ.

Ύστερα από 1.617 ημέρες η υφήλιος έχει νέο πρωταθλητή. Η Αργεντινή δεν είναι καινούργια σε αυτόν τον τίτλο, ο Λιονέλ Μέσι όμως είναι, αφού στην τελευταία παράστασή του σε Μουντιάλ οδήγησε την "αλμπισελέστε" στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου. Το 4-2 στα πέναλτι επί της Γαλλίας στο Λουσαΐλ του Κατάρ προέκυψε από τον καλύτερο τελικό στην ιστορία της διοργάνωσης και τον Αργεντινό με δύο γκολ να νικάει το χατ τρικ του Κιλιάν Εμπαπέ.

Η "αλμπισελέστε" ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, ίσως και η μοναδική ομάδα στο γήπεδο για 70 λεπτά, με τους Γάλλους να μοιάζουν αποσβολωμένοι και ανήμποροι όχι απλά να κάνουν ενέργεια εντός αντίπαλης περιοχής, αλλά και απλά να σουτάρουν.

Οι δύο αλλαγές του Ντιντιέ Ντεσάμπ στο 41' καταδεικνύουν την εικόνα των απερχόμενων πρωταθλητών κόσμου, που στα τελευταία λεπτά βρήκαν σφυγμό και με τον Εμπαπέ να σκοράρει δις, έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί ήταν όλα ανοιχτά, αμφότερες οι ομάδες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και οι Μέσι και Εμπαπέ βρήκαν ξανά τα δίχτυα, στέλνοντας την αναμέτρηση στα πέναλτι. Αμφότεροι σκόραραν εκεί, σε αντίθεση με τους Κινγκσλέ Κομάν (απέκρουσε ο Εμιλιάνο Μαρτίνες) και Ορελιέν Τσουαμενί (άουτ), με συνέπεια το τρόπαιο να καταλήξει στην Αργεντινή.

Ο Μέσι έγραψε το όνομά του και σε αυτό το πάνθεον, με μία σειρά ρεκόρ και με το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία της "αλμπισελέστε", το πρώτο δικό του, στο 26ο και τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Πηγή: sports24.gr

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Έναρξη στον μεγάλο τελικό.

5' Πρώτη φάση στον αγώνα, ο Μακ Άλιστερ το σουτ, πάνω στον Λιορίς.

8' Σουτ του Ντε Πόλ, σε σώματα και κόρνερ.

Μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο η Αργεντινή!

17' Νέα ευκαιρία για την ομάδα του Λιονέλ Μέσι, ο Ντι Μαρία έκανε το σουτ ήταν άστοχο.

21' Πέναλτι για την Αργεντινή, για μαρκάρισμα του Ντεμπελέ στον Ντι Μαρία.

23' Εύστοχος ο Λιονέλ Μέσι και 1-0 η Αργεντινή!

36' ΓΚΟΛ η Αργεντινή με τον Άνχελ Ντι Μαρία, ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση και ασιστ του Μακ Άλιστερ.

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

49' Σουτ του Ντε Πολ, πάνω στον Γιορίς.

59' Πλασέ του Άλβαρεζ, εύκολα ο τερματοφύλακας της Γαλλίας.

71'  Σουτ του Μπαπέ, άστοχο.

72' Σουτ του Ερνάντες, πάνω στον Γιορίς.

79' Πέναλτι για την Γαλλία για μαρκάρισμα στον Κόλο Μουανί!

81' Εύστοχος ο Μπαπέ και έχουμε ξανά παιχνίδι!

82' Φέρνει τα κάτω πάνω η Γαλλία με ΓΚΟΛΑΡΑ του Κιλιάν Μπαπέ ισοφαρίζει!

90+3 Σουτ του Μπαπέ, σε σώματα και κόρνερ.

90+5 Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία σουτ του Ραπιό, δύσκολα ο Μαρτίνεθ.

90+7 Σουτ του Μέσι, δύσκολα σε κόρνερ ο Γιορίς!

Τέλος πάμε σε παράταση!

Σε εξέλιξη η παράταση..

105' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αργεντινή, διπλή πρώτα με τον Λαουτάρο Μαρτίνες και στην συνέχεια με τον Μοντιέλ.

106' Νέα μεγάλη ευκαιρία ο Λαουτάρο στην πλάτη της άμυνας το πλασέ έξω.

Τέλος Α' ημιχρόνου - παράτασης

Έναρξη Β΄ημιχρόνου - παράτασης

107' Σουτ του Μέσι δύσκολα ο Γιορίς!

108' ΓΚΟΛ ο Λιονέλ Μέσι και 3-2 η Αργεντινή, νέα δεδομένα στον αγώνα! Ύστερα από φάση διαρκείας και εξαιρετική απόκρουση του Γιορίς!

117' Πέναλτι για την Γαλλία για χέρι στη περιοχή της Αργεντινής!

118' Εύστοχος ο Μπαπέ και ξανά ισοπαλία! Χατ τρίκ από τον επιθετικό της Παρί Σεν Ζερμέν!