σδσδ

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο αντίπαλος κέρδισε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Μελίσσας, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να περάσει αλώβητη από την Πάφο, κερδίζοντας με 1-2 τον Ακρίτα.

Η ομάδα της Πάφου άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με τον Τζεμίλι, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο ξεκίνησε ιδανικά, όταν ο Ακρίτας κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Γκονζάλες και απέκρουσε ο Μελίσσας. Από εκεί και πέρα η Νέα Σαλαμίνα πήρε τα ηνία και με 2 γκολ σε 10 λεπτά έκανε την ανατροπή. Πρώτα ο Τσίκο έκανε το 1-1 με τον Τσίκο στο 78ο λεπτό, για να κάνει το 1-2 ο Τιάγκο στο 88ο.

Με την σημερινή της νίκη η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στην 6η θέση με 22 βαθμούς, ρίχνοντας την Ομόνοια στην 7η που έχει επίσης 22. Στην τελευταία θέση με 7 βαθμούς παρέμεινε ο Ακρίτας Χλώρακας.

Η βαθμολογία:

σδ

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

33' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα 1-0! Σέντρα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ο Ελ Τζεμιλί έπιασε την κεφαλιά για το 1-0!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

52' Πέναλτι για τον Ακρίτα, μετά από τραβήγματα στην περιοχή και εξέταση της φάσης από το VAR.

53' Το έχασε ο Αραούχο, εκτέλεσε το πέναλτι, με τον Μελισσά να το αποκρούει.

78' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 1-1! Ο Τσίκο βρήκε με κάθετη τον Ντιακιτέ, ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 1-1!

88' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 1-2! Οι Τιάγκο και Μιγκελίτο συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον πρώτο να γυρίζει στον Ντορεγκαράι που έκανε την προβολή, ο Πρεντέου απέκρουσε, και στην επαναφορά ο Τιάγκο από κοντά σκόραρε για το 1-2!