σδ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην Λάρνακα με αρκετές φάσεις, η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει την Ομόνοια με 2-1 και ανέβηκε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με 34 βαθμούς και άφησε στο -1 τον ΑΠΟΕΛ και στο -3 την Πάφο που έχουν όμως έναν αγώνα λιγότερο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον τον Λάνγκ στο 22ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Φαράζ σχεδόν 10 λεπτά αργότερα με ωραίο γυριστό σουτ. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έδειξε πιο ανεβασμένη, με την Ομόνοια να δημιουργεί και αυτή μερικές αξιόλογες φάσεις.

Η ΑΕΚ όμως ήταν η ομάδα που βρήκε το γκολ, όταν στο 80ο λεπτό έκανε το 2-1, με τον πρώην ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας Ράφα Λόπες, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ, για την 7η σερί νίκη της ομάδας του Όλτρα.

Η βαθμολογία:

αχ

Λεπτό προς λεπτό ο αγώνας στην «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ»:

8' Ο Ανσαριφάρντ μπήκε ωραία στην περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το σουτ, ο Πίριτς έδιωξε με τα πόδια, η μπάλα έφτασε στον Λοϊζου, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

10' Γύρισμα του Φαράζ, μαζεύει εύκολα ο Ουζόχο.

11' Ωραία αντεπίθεση της Ομόνοιας με τον Χαραλάμπους να παίζει το 1-2 με τον Μπασιρού και τον νεαρό άσο της Ομόνοιας να δοκιμάζει το πόδι του, με την μπάλα να χτυπάει σε σώματα.

18' Συρτό σουτ του Γκαρσία, μαζεύει εύκολα ο Ουζόχο.

20' Ο Μπρούνο μοίρασε ωραία στον Ανσαριφάρντ εντός περιοχής, με τον Ιρανό να δοκιμάζει αμέσως το σουτ και τον Πίριτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

22' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-1! Εκτέλεση κόρνερ, ο Μίλετιτς έπιασε το σουτ, ο Πίριτς απέκρουσε, με την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι και τον Λάνγκ από κοντά να πιάνει το ριμπάουντ για το 0-1!

24' Σουτ του Λοϊζου, ψηλά η μπάλα.

31' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-1! Εξαιρετική μπαλιά του Τόμοβιτς προς τον Φαράζ, ο οποίος χόρεψε τον Λέζιακς και με ωραία γυριστό σουτ έκανε το 1-1 για την ΑΕΚ!

33' Νέα μπαλιά στον Φαράζ, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το σουτ, με τον Ουζόχο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ!

35' Ωραία πάσα του Ανσαριφάρντ προς τον Κούσουλο, ο οποίος με σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα εκτός.

49' Μακρινό σουτ του Μπρούνο εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει εκτός.

52' Σέντρα του Γκαρσία, ο Ράφα Λόπες την κεφαλιά, με τον Ουζόχο να μαζεύει εύκολα.

54' Από πλάγια θέση ο Γκαρσία δοκιμάζει το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

60' Σουτ του Ροσάλες, κανένας κίνδυνος.

67' Σέντρα του Όιερ, ο Άλτμαν έπιασε την γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

69' Ωραία ενέργεια του Λοϊζου, η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος με τακουνιά έστειλε την μπάλα εκτός.

71' Σουτ του Ασάντε, πολύ ψηλά η μπάλα.

80' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-1! Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της ΑΕΚ, με τον Όιερ να μπαίνει στην περιοχή, να μοιράζει στον Ράφα Λόπες, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-1!

90+2' Από κοντά Χούπερ έκανε την προβολή, με τον Πίριτς να κάνει ακόμα μια σπουδαία απόκρουση.

Χοσέ Λουις Όλτρα(ΑΕΚ): Πίριτς, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Άλτμαν, Μάμας.

Στον πάγκοι: Γκόρντιτς, Τούμπας, Κάσας, Σανχούρχο, Λέδες, Ρομό, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Μπέιτς, Ασάντε.

Γιανίκ Φερέρα(Ομόνοια): Ουζόχο, Μάθιους, Μπρούνο, Λοίζου, Λέτσιακς, Ανσαριφάντ, Μπασιρού, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους

Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Ψάλτης, Κίτσος, Γιούστε, Παναγιώτου, Βενιζέλου, Σάββα, Χούπερ, Μπάρκερ, Κακουλλής Μάταβζ.

Διαιτητής: Manganiello Gian Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας