3

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Καλαμάτα, επικρατώντας 2-0 χάρη στα γκολ των Νέλσον Ολιβέιρα στο 26' και Μπράνον Τόμας στο 78ο λεπτό και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η επιστροφή του ΠΑΟΚ στη δράση μετά τη διακοπή λόγω Μουντιάλ συνοδεύτηκε με επιτυχία. Ο Δικέφαλος νίκησε την Καλαμάτα στην έδρα της με 2-0 και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου προηγήθηκαν με τον Νέλσον Ολιβέιρα στο 26ο λεπτό. Ο Κωνσταντέλιας έκανε ένα σλάλομ μέσα στην περιοχή και ανετράπη αντικανονικά με τον διαιτητή να δείχνει την εσχάτη των ποινών. Ο Πορτογάλος φορ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Μέντες.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη στο 78ο λεπτό. Ο Μουργκ είδε τον Μπράντον Τόμας μέσα στην περιοχή και του έκανε το γύρισμα και αυτός με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός - Βόλος στους "8".

Το ματς
Η Καλαμάτα προσπάθησε να αμυνθεί μαζικά με όλες τους παίκτες πίσω από το κέντρο και τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται να απειλήσει. Το δύο πρώτο "ζευγάρι" τελικών ήταν οι προσπάθειες των Σάστρε και Νάρεϊ μέσα από την περιοχή. Η πρώτη πήγε ψηλά, ενώ στη δεύτερη επενέβη ο Μέντες.

Η Καλαμάτα απείλησε για πρώτη φορά στο 22ο λεπτό, με τον Μαβινγκά να δοκιμάζει ένα σουτ από μακρινή απόσταση και τον Κοτάρσκι να ελέγχει την πορεία της μπάλας. Ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ που έψαχνε στο πρώτο μέρος και σταδιακά ο ρυθμός του ματς έπεσε.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν στο 42ο λεπτό. Ο Μπακαγιόκο πλάσαρε εξ' επαφής από τη μικρή περιοχή με τον Κοτάρσκι να τον σταματά με μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα μπήκε με διάθεση να αντιδράσει και πήρε την μπάλα στα πόδια της, αλλά απείλησε ελάχιστα τα καρέ του Κοτάρσκι. Ο Λουπάνο με κεφαλιά μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο πάνω στο 70ο λεπτό.

Ο Δικέφαλος καθάρισε την υπόθεση νίκη στο 78ο λεπτό, με το ωραίο πλασέ του Μπράντον Τόμας μέσα στην περιοχή. Μετά το γκολ δεν συνέβη κάποια άλλη αξιοσημείωτη στιγμή στο παιχνίδι, με το τελικό σκορ να είναι το 2-0.

Καλαμάτα: Μέντες, Μαβινγκά (87' Ματέους Άλβες), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος (87' Μπενίτες), Καραγκούνης, Μόζερ (69' Τάτος), Ρόβας (87' Τριανταφυλλάκης), Αρναρέλλης (74' Βασιλόγιαννης).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες (75' Σάστρε), Νάσμπεργκ (58' λ. τρ. Κουλιεριάκης), Κάργας, Ζοάν Σάστρε, Φιλίπε Σοάρες (65' Σβαμπ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (65' Μουργκ), Κωνσταντέλιας - Νάρεϊ, Ολιβέιρα (75' Τόμας).

Πηγή: sports24.gr