σδ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματέο Σούσιτς, ο οποίος σκόραρε 2 γκολ, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Πάφο με 2-1 στο ντέρμπι κορυφής στο «Στέλιος Κυριακίδης» και ανέβηκε μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς.Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη για τους γαλαζοκίτρινους.  Από την άλλη η Πάφος που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα στην 14η αγωνιστική, υποχώρησε στην 2η θέση με 31 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό μέρος ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στον αγώνα. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε κόρνερ, με τον Σούσιτς που καραδοκούσε στο 2ο δοκάρι να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά για το 0-1. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Σούσιτς και πάλι είχε την λύση, όταν ξανά με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος προσπάθησε να απαντήσει, αλλά είχαμε 2 κόκκινες κάρτες για κάθε ομάδα. Αρχικά για την Πάφο με τον Κανέ, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, για σκληρό φάουλ πάνω στον Μαρκίνιος. Στο 72ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Κρέσπο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς ανέτρεψε τον Σεμέδο στα όρια της περιοχής.

Από εκεί και πέρα η Πάφος ανέβαινε σταδιακά, είδε δοκάρι με τον Τάνκοβιτς και στην συνέχεια ισοφάρισε στο 90+1 με τον Ζουνίνιο, προσπάθησε να βρει και 2ο γκολ η Πάφος στα τελευταία λεπτά, χωρίς να τα καταφέρει, με το 1-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Η βαθμολογία:

δφδ

Η εξέλιξη του αγώνα:

13' Ωραία ενέργεια του Βαλακάρι, ο Ζάιρο γύρισε στον Τάνκοβιτς με τακουνάκι, ο οποίος αμέσως επιχείρησε το σουτ, το οποίο απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια ο Μπέλετς!

15' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1! Εκτέλεση κόρνερ για τους γαλαζοκίτρινους, με τον Βιγιαφάνες, ο Σούσιτς από κοντά έπιασε την καρφωτή κεφαλιά για το 0-1!

27' Σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα κάπου χτύπησε και πέρασε εκτός.

45+1' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-2! Εκτέλεση κόρνερ ξανά από τον Βιγιαφάνες, με τον Ντβάλι να μοιράζει στον, Σούσιτς, ο οποίος τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα, όπου με κεφαλιά έκανε το 0-2!

55' Ωραία ενέργεια των παικτών της Πάφου, με τον Ικόκο από πλάγια θέση να επιχειρεί το σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο εκτός.

59' Κόκκινη για την Πάφο, ο Κανέ! Φάουλ από πίσω στον Μαρκίνιο, την ώρα που απομακρύνθηκε η μπάλα. Ο διαιτητής του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

68' Γύρισμα του Εντογκαλά, ο Βιγιαφάνες το σουτ, εκτός η μπάλα.

69' Σουτ του Σούσιτς, ψηλά η μπάλα.

72' Κόκκινη στον Κρέσπο! Ο Ισπανός ανέτρεψε τον Σεμέδο, με τον διαιτητή να καταλογίζει κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ!

74' Εκτελεί το φάουλ ο Τάνκοβιτς, ο Μπέλετς μαζεύει εύκολα.

86' Σουτ του Νάμ, λίγο εκτός η μπάλα.

89' Σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και φεύγει εκτός.

90+1 ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-2! Σέντρα από τον Ικόκο, ο Ζουνίνιο κέρδισε την εναέρια μονομαχία και κερδίζει τον Μπέλετς για το 1-2!

Πάφος F.C(Χένινγκ Μπεργκ):  Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς.

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Μπεσάρτ, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Πελάτζιο

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλτς, Ντβάλι, Εφραίμ, Βιγιαφάνες, Κρέσπο, Σούσιτς, Μπλουμ, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Σαρφό, Κονσταντίνοφ.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρώ, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντονγκαλά.

Διαιτητής: Pairetto Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος