σδσ

Με μια ουσιαστική εμφάνιση, η οποία κρίθηκε στην αποτελεσματικότητα του, ο Άρης επικράτησε με 0-2 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και παρέμεινε σε τροχιά πρωταθλήματος.

Στην πρώτη του τελική προσπάθεια, ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Καζού στο 29ο λεπτό, μετά από ωραία ασίστ του Μπαμπίκα. Η Ανόρθωση ανέβασε στροφές, προσπάθησε να πιέσει στην συνέχεια χωρίς όμως να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος όμως η «ελαφρά ταξιαρχία» στην πρώτη της φάση ξανά στο 2ο ημίχρονο, έκανε το 0-2 στο 49ο λεπτό, με τον Μπαμπίκα, ο οποίος αυτή την φορά ήταν ο σκόρερ. Πάλι η κυρία προσπάθησε να βρει το γκολ, το οποίος όμως δεν ήρθε, καθώς ο Βανά Άλβες πραγματοποίησε μερικές εξαιρετικές εμφανίσεις.

Όσον αφορά την βαθμολογική σημασία του αγώνα, ο Άρης ανέβηκε ξανά στην 3η θέση με 29 βαθμούς, ρίχνοντας την ΑΕΚ στην 4η με 28. Οι πράσινοι της Λεμεσού βρίσκονται επίσης στο -1 από τον 2ο ΑΠΟΕΛ και στο -2 από την πρωτοπόρο Πάφο που εξήλθε χθες ισόπαλη 1-1 με τον Ολυμπιακό.

Από την άλλη η Ανόρθωση που είχε καλή σχετικά εμφάνιση, δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, μένοντας στην 6η θέση με 17 βαθμούς και κινδυνεύει να πέσει ακόμα πιο χαμηλά, μιας και Ομόνοια(16βαθμούς) και Καρμιώτισσα(15 βαθμούς) που την ακολουθούν παίζουν μεταξύ τους την Δευτέρα.

Η βαθμολογία:

δδφ

3' Μακρινό σουτ του Μπέγκστον, κανένας κίνδυνος για τον Κεραυνό.

6' Εκτέλεση κόρνερ, ο Χαρογιάν την προβολή, με τον Βανά Άλβες να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

-Θυμίζουμε ότι ο Σπιλέφσκι είναι τιμωρημένος και βρίσκεται στις εξέδρες, όπου συνομιλεί με τον βοηθό του με...ασύρματο!

Με ασύρματο από την κερκίδα «κοουτσάρει» τον Άρη ο Σπιλέφσκι! (ΦΩΤΟ)

σδ

14' Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής.

23' Σουτ του Μαγιαμπέλα, ο Κεραυνος διώχνει ασταθώς, ο Μπράουν εκτός περιοχής πιάνει το ριμπάουν, όπου έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά.

26' Εκτέλεση κόρνερ από τον Κίκο, ο Χάρογιαν πήρε την κεφαλιά, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

29' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-1! ο Μπράουν έδωσε στον Μπαμπίκα, ο οποίος ντρίμπλαρε ωραία έστρωσε την μπάλα στον Καζού, ο οποίος ήρθε από πίσω με φόρα και με ωραίο σουτ έκανε το 0-1!

36' Εκτέλεση κόρνερ για την Ανόρθωση, με τον Σάμπο να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο εκτός.

38' Νέο κόρνερ για την Ανόρθωση, ο Βανά διώχνει με γροθιές, με την μπάλα να φτάνει στον Αρτυματά, ο οποίος αμέσως δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι του Βραζιλιάνου!

41' Σέντρα του Αντωνιάδη, ο Ουαρίς την γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός!

Tέλος ημιχρόνου

49' Γκολ για τον Άρη 0-2! Ωραία συνεργασία των παικτών του Άρη, με τον Μπαμπίκα εντός περιοχής να επιχειρεί το σουτ για το 0-2!

58' Σέντρα του Αρτυματά από δεξιά, ψαλιδάκι του Ουάρντα, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βανά!

Ανόρθωση(Τσίσκο Μουνιόθ):Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Γουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Σαμπό, Νινγκά, Χαρογιάν.

Στον πάγκο: Λόρια, Παπαδόπουλος, Ράντονιτς, Λάζαρος, Φερέιρα, Παρούτης, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου, Ουάρντα.

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά Άλβες, Καζού, Μποακιέ, Μπένγκστον, Μπράουν, Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Μουσούντα, Μπρόρσον, Σζόκε, Μπαμπίκα

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Στρούσκι, Γιαμπλόνσκι

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης