εςες

Σε ένα επεισοδιακό αγώνα, στον οποίο είχαμε αρκετές φάσεις, κυρίως από την γηπεδούχο ομάδα, Πάφος και Ολυμπιακός έμειναν στην ισοπαλία 1-1 και η βαθμολογία πήρε φωτιά!

Το σκορ ουσιαστικά διαμορφώθηκε μέσα σε 3 λεπτά, όταν ο Ψύχας άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό, για να απαντήσει ο Ζάιρο στο 61ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός αμύνθηκε σθεναρά, η Πάφος πίεσε, χωρίς να βρίσκει το πολυπόθητο γκολ, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με σχετική ευκολία την Νέα Σαλαμίνα με 3-1 και μείωσε την διαφορά του από την πρώτη Πάφο στο -1!

Ο Μπλούμ άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό, ενώ ο Μαρκίνιος 2 λεπτά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Για την Νέα Σαλαμίνα μείωσε προσωρινά ο Φελίππε στο 47ο λεπτό, για να έρθει ο Κονσταντίνοφ στο 90 να σφραγίσει την νίκη.

Αναλυτικά η βαθμολογία:

δσδ

Η εξέλιξη των δύο αγώνων:

🔴Πάφος-Ολυμπιακός

Η εξέλιξη του αγώνα:

7' Εκτέλεση φάουλ από τον Τάνκοβιτς, με τον Μολ να εκτινάσσεται και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

13' Ο Ικόκο βρήκε ωραία τον Τάνκοβιτς, ο οποίος επιχείρησε το συρτό σουτ, με τον Μολ να διώχνει με δυσκολία.

δσδ

21' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-0! Ωραία συνεργασία των παικτών της Πάφου, με την μπάλα να φτάνει στον Ζάιρο, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0!

25' Ακυρώνεται το γκολ! Το VAR εξέτασε την φάση και έδωσε οφσαίντ στον Τάνκοβιτς, ο οποίος όταν βγήκε η μπαλιά στο 1-2 με τον Ζάιρο, ήταν ακάλυπτος.

53' Γυριστή κεφαλιά του Τάνκοβιτς, εκτός η μπάλα.

58' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 0-1! Λάθος γύρισμα του Ζουνίνιο, ο Ψύχας έκλεψε την μπάλα, έφυγε ταχύτατα απέναντι στον Άντος, όπου με πλασέ έκανε το 0-1!

61' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-1! Ο Γκεριέρ γυρίζει λανθασμένα πίσω, ο Ζάιρο κλέβει την μπάλα και με ωραίο πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1! Παρόμοια τα 2 γκολ του αγώνα!

75' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Τάνκοβιτς από το κέντρο του γηπέδου, λίγο εκτός η μπάλα.

80' Δοκάρι και εξέταση φάση αν πέρασε η μπάλα την γραμμή! Σέντρα στην περιοχή, ο Κβίντα την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να διώχνεται στην γραμμμή.  Η φάση εξετάστηκε από το VAR, για το εάν πέρασε την γραμμή, με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι.

Πάφος(Χένινγκ Μπεργκ): Αντός, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Ζουνίνιο, Κανέ, Ντράγκομιρ, Mπεσάρτ, Σεμέδο, Τάνκοβιτς, Ζάιρο.

Στον πάγκο: Οιέρ, Παλάσιος, Χαραμπάτζε, Χότσκο, Δημητρίου, Χέστατ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ταβάρες, Πελάζιο, Ζοάο Πέδρο

Ολυμπιακός(Μάκης Σεργίδης): Μολ, Λιασίδης, Μουκτάρης, Γκεριέρ, Δόσης, Ψύχας, Κορομά, Νάνι, Πεχλιβάνης, Ιωάννου, Μπάρτι.

Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισήας, Ντεσιρέ, Χριστοδούλου, Σλόγκαρ, Χέντριξ, Αντωνίου, Ζευκή, Χατζημιτσής.

🔴Νέα Σαλαμίνα-ΑΠΟΕΛ

2' Κεφαλιά του Μάγκλιτσα από κοντά, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός

4' Κεφαλιά του Ντορεγκαράι από κοντά, μαζεύει εύκολα ο Μπέλετς.

20' Συρτό σουτ του Μάντζεκ, κανένας κίνδυνος.

25' Ο Σαρφό χόρεψε όποιον βρήκε, επιχείρησε το σουτ, με τον Μελίσσα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

36' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1! Από τα πλάγια, ο Σατσιάς έβγαλε συστημένη μπαλιά στο Ντάνι Μπλούμ, ο οποίος πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους, όπου με κεφαλιά έκανε το 0-1!

38' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-2! Πολύ καλή ενέργεια από τον Μαρκίνιος στα όρια της μεγάλης περιοχής, όπου τράβηξε πάνω του 3 ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας. Αμέσως επιχείρησε το συρτό σουτ, για να κάνει το 0-2!

εςε

46' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 1-2! Ο Κλίμοβιτς την γυριστή κεφαλιά. με τον Φελίπε να επιχειρεί το συρτό σουτ, για το 1-2!

71' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπλουμ, εκτός η μπάλα.

85' Εκτέλεση κόρνερ, με τον Μάντζεκ να πιάνει την κεφαλιά και τον Μπέλετς να διώχνει δύσκολα.

90' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεση κόρνερ, ο Κοσταντίνοφ την κεφαλιά για το 1-3!

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Άδωνη, Μάντζιεκ, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι, Φελίπε, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Μιγκελίτο, Λιμπόμπε, Κουμουρής, Καρλίτος, Μποτεάκ, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκας, Τιάγκο.

ΑΠΟΕΛ(Βλάταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Ντβάλι, Κρέσπο, Μάγκλιτσα, Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Μαρκίνιος, Σαρφό, Ντογκαλά, Κοσταντίνοφ

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Ντιας.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης