2

Η Ιαπωνία έκανε ακόμα μία ιστορική ανατροπή, αυτήν τη φορά απέναντι στην Ισπανία και η νίκη της με 2-1 την έφερε στην κορυφή του 5ου ομίλου του Μουντιάλ 2022. Στη 2η θέση η Ισπανία, έμεινε εκτός νοκ άουτ η Γερμανία.

Η Ιαπωνία έκανε τη δεύτερη ανατροπή απέναντι σε μεγαθήριο και με τη νίκη 2-1 επί της Ισπανίας πήρε την πρωτιά του 5ου ομίλου του Μουντιάλ 2022, αφήνοντας δεύτερη την ομάδα του Λουίς Ενρίκε και εκτός συνέχειας για δεύτερη σερί διοργάνωση τη Γερμανία.

Τα γκολ των Ρίτσου Ντόαν και Άο Τανάκα με τη σέντρα του 2ου μέρους ακύρωσαν το γκολ του Άλβαρο Μοράτα κι έστειλαν τους "σαμουράι" στη φάση των 16 απέναντι στην Κροατία τη Δευτέρα, την ώρα που οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν το Μαρόκο την Τρίτη.

Η Ισπανία μπήκε με αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο και τους Άλβαρο Μοράτα, Νίκο Γουίλιαμς να πλαισιώνουν τον Ντάνι Όλμο στην επίθεση. Η διάθεση ήταν να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρει διαδρόμους για το γκολ, κυρίως χάρη στις κινήσεις του Μοράτα στην πλάτη της ιαπωνικής άμυνας που παρατάχθηκε με τρεις στόπερ.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήταν για την Ιαπωνία, όταν ένα λάθος του Σέρχιο Μπουσκέτς έφερρε τον Τζούνια Ίτο σε θέση βολής, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Η απάντηση ήταν μια κεφαλιά του Μοράτα στο 11ο λεπτό που κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 με το 30ό διεθνές τέρμα του επιθετικού της Ατλέτικο.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε είχαν την κατοχή της μπάλας και τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, με τα τρεξίματα των Ιαπώνων να μην είναι αρκετά για να ισορροπήσουν τον αγώνα. Οι αλλαγές του Χατζίμε Μοριγιάσου στην ανάπαυλα θα ήταν αυτές που θα έφερναν τα πάνω κάτω.

Στο 48ο λεπτό, ο Ρίτσου Ντόαν (η μία αλλαγή) με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1 και τρία λεπτά αργότερα, ο Καόρου Μιτόμα (η έτερη αλλαγή) πρόλαβε την μπάλα για χιλιοστά πριν βγει άουτ, έκανε το γύρισμα στον Άο Τανάκα κι αυτός με το σώμα από κοντά ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Η Ισπανία έμοιαζε αποσβολωμένη από την ανατροπή και το σοκ έγινε μεγαλύτερο όταν η Κόστα Ρίκα άρχιζε τη δική της προσπάθεια ανατροπής απέναντι στη Γερμανία. Μάλιστα, για λίγα λεπτά οι Ισπανοί υποχώρησαν στη 2η θέση, μέχρι οι Γερμανοί να ισοφαρίσουν σε 2-2 στο 73ο λεπτό.

Ο Λουίς Ενρίκε έριξε στη μάχη τους Τόρες και Ασένσιο αρχικά και τον Άνσου Φάτι στη συνέχεια, όμως η Ισπανία απέτυχε να ξαναβρεί τα πατήματά της. Η κυκλοφορία στο γήπεδο της Ιαπωνίας ήταν ανούσια, οι τελικές χωρίς τύχη και η λύτρωση έφτασε από το άλλο γήπεδο, όταν η Γερμανία έκανε ανατροπή στην ανατροπή και πήρε τη νίκη.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Γκόντα, Ιτακούρα, Γιοσίντα, Τανιγκούτσι, Ίτο, Μορίτα, Τανάκα (87' Έντο), Ναγκατόμο (46' Μιτόμα), Καμάντα (69' Τομιγιάσου), Μαέντα (62' Ασάνο), Κούμπο (46' Ντόαν)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα (46' Καρβαχάλ), Ρόδρι, Π. Τόρες, Μπαλντέ (68' Άλμπα), Γκάβι (68' Φάτι), Μπουσκέτς, Πέδρι, Γουίλιαμς (57' Τόρες), Μοράτα (57' Ασένσιο), Όλμο

Η Γερμανία επικράτησε 4-2 της Κόστα Ρίκα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τη Μάνσαφτ, καθώς μετά από τη νίκη της Ιαπωνίας επί της Ισπανίας, αποκλείστηκε από τους ομίλους για δεύτερο σερί Μουντιάλ.

Η Γερμανία έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη απέναντι στην Κόστα Ρίκα. Η Μάνσταφτ επικράτησε 4-2 της ομάδας της Κεντρικής Αμερικής και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο.

Μουντιάλ 2022, Κόστα Ρίκα - Γερμανία 2-4: Η τεσσάρα δεν ήταν αρκετή, καταστροφικός δεύτερος σερί αποκλεισμός στους ομίλους
Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για την πρόκριση. Η Ιαπωνία στο άλλο παιχνίδι επικράτησε 2-1 της Ισπανίας και έτσι η Γερμανία έμεινε στην τρίτη θέση πίσω από τους ρόχος και τους μπλε σαμουράι.

Το ματς
Η Γερμανία μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά αναζητώντας το γκολ που θα της "λύσει" τα πόδια. Απείλησε με Μουζιάλα και Μίλερ, ενώ στο 10ο λεπτό η Μάνσαφτ απέκτησε το προβάδισμα. Ο Ράουμ έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, η Γκνάμπρι πήρε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι για το 1-0.

Η ομάδα του Φλικ συνέχιζε να κυριαρχεί, με τον Γκορέτσκα στο 15' να χάνει σημαντική στιγμή. Η Γερμανία είχε κι άλλες καλές ευκαιρίες ωστόσο πότε ήταν άστοχη, πότε ο Νάβας ήταν σωτήριος με τις επεμβάσεις του. Στο 43' λίγο έλειψε η Κόστα Ρίκα να ισοφαρίσει.

Ο Φούλερ εκμεταλλεύτηκε λάθος από τους Ρίντιγκερ και Ράουμ, πάτησε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Νόιερ απέκρουσε. Έτσι το 1-0 έμεινε έως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Η Γερμανία στο δεύτερο μέρος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητική. Η Κόστα Ρίκα το εκμεταλλεύτηκε αυτό και έφτασε στην ισοφάριση. Έπειτα από γύρισμα από τα δεξιά, ο Κάμπελ πήρε πρώτη κεφαλιά, απέκρουσε ο Νόιερ, ο Τεχέδα πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε.

Η Μάνσαφτ προσπάθησε να απαντήσιε άμεσα και μάλιστα είχε δύο δοκάρια με τον Μουσιάλα στο 61' και στο 67', όπως και άλλες καλές στιγμές με τον Μίλερ και τον Ρίντιγκερ. Στο 70' η Κόστα Ρίκα έκανε την προσωρινή ανατροπή. Μετά από γέμισμα του Κάμπελ στην περιοχή χρειάστηκαν δύο κεφαλιές, ώστε ο Βάργκας με προβολή μπροστά από τον Νόιερ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Χάβερτς έφερε ξανά ισορροπία στο παιχνίδι και τη Γερμανία να βρίσκεται σε διαδικασία κυνηγιού. Στο 76' έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φίλκρουγκ να μην μπορεί από κοντά να νικήσει τον Νάβας.

Η Γερμανία μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Στο 85' ο Γκνάμπρι έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Χάβερτς με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 3-2. Στο 90+1' ο Φίλκρουγκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ, με το γκολ αρχικά να ακυρώνεται, αλλά να μετράει με το VAR.

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Ντουάρτε, Γουόστον, Βάργκας, Φούλερ, Μπόρχες, Τεχέδα, Οβιέδο, Αγκιλέρα, Κάμπελ, Βενέγας

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε, Ρίντιγκερ, Ράουμ, Γκιντογκάν, Γκορέτσκα, Γκναμπρί, Μουσιάλα, Σανέ, Μίλερ