φδφ

Με ισοπαλία ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι στην Λάρνακα, με τον Άρη και την Πάφο να μένουν στην ισοπαλία 2-2!

Η ομάδα της Λεμεσού ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Μπέγκστον στο 48ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 55ο Αμπντουραχίμι, με ένα υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ. Ο Άρης έψαξε ξανά το γκολ, με τον Κακόριν να κάνει το 2-1 από τα 11 βήματα. Η απάντηση της Πάφου ήρθε με τον Ζάϊρο, ο οποίος συνδύασε την επιστροφή του στην δράση με γκολ, καθώς στο 78ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-2!

Μετά την σημερινή ισοπαλία, η Πάφος παρέμεινε στην κορυφή, με τον Άρη που υποχώρησε αυτή την αγωνιστική στην 3η θέση να βλέπει την διαφορά του από την κορυφή να μένει στο -4. Παράλληλα ο ΑΠΟΕΛ που ανέβηκε στην 2η θέση μείωσε την διαφορά του από την Πάφο στο -3!

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε εύκολα του Ολυμπιακού με 0-2, χάρις τα γκολ των Ντορεγκαράι και Κλίμοβιτς και έβαλε φωτιά στην μάχη της εξάδας. Οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στην 7η θέση με 16 βαθμούς, ρίχνοντας την Ομόνοια στην 8η που έχει επίσης 16 βαθμούς. Παράλληλα η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε την διαφορά της από την 6η Ανόρθωση στο -1 και από τον 5ο Απόλλωνα στο -3.Καθηλωμένος στην τελευταία θέση με 6 βαθμούς έμεινε ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, ο οποίος δέχθηκε ακόμα μια ήττα φέτος.

Η βαθμολογία:

δφδ

🔴LIVE: Άρης-Πάφος

Η εξέλιξη του αγώνα:

4' Σουτ του Βαλακάρι. η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

12' Συρτό σουτ του Κακόριν, κανένας κίνδυνος για τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

19' Μακρινό σουτ του Κακόριν, ο Άντος διώχνει δύσκολα σε κόρνερ!

48' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Συρτή σέντρα του Μαγιαμπέλα, με τον Μπέγκστον από κοντά να πλασάρει για το 1-0!

55' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-1! Ο Ικόκο βρήκε εξαιρετικά τον Αμπντουραχίμι, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Βανά Άλβες για το 1-1!

61' Πέναλτι για τον Άρη! Στα όρια της μικρής περιοχής της Πάφου, ο Μπαμπίκα έβγαλε την σέντρα με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Κβίντα και την διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι μέσω του VAR!

63' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Κακόριν!

78' ΓΚΟΛ για την Πάφο 2-2! Εντός περιοχής ο Ζάιρο έπιασε το ευθύβολο σουτ, για να νικήσει τον Βανά Άλβες!

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μπουακί, Μπένγκτσον, Μπράουν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μεντιούμπ, Καζού, Γιαντάλ, Πηλέας, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γκομίς, Γιαμπλόνσκι, Τζαβέ.

Πάφος(Χένινγκ Μπεργκ): Αντός, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ικόκο, Μπεσάρτ, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ντράκομιρ, Μπάιριτς.

Στον πάγκο: Οιέρ, Παλάσιος,  Χότσκο, Ζάιρο, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ταβάρες, Ζοάο Πέδρο, Πελάζιο.

🔴LIVE:Ολυμπιακός-Νέα Σαλαμίνα

27' Πλασέ του Κα, κανένας κίνδυνος όμως για την αντίπαλη εστία.

44' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 0-1! Εκτέλεση κόρνερ, ο Ντορεγκαράι την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και τον ποδοσφαιριστή της Νέας Σαλαμίνας να πιάνει το ριμπάουντ για το 0-1 από κοντά!

90+1' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 0-2! Ο Κλίμλοβιτς σε κενή εστία έκανε το 0-2, σφραγίζοντας την νίκη για την ομάδα του.

Ολυμπιακός(Μάκης Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς, Γκεριέρ, Κα, Ντόσις, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Νάνι, Κυριάκου.

Στον πάγκο: Μαρσέλο, Πισιήας, Λιασίδης, Καρτασιάν, Σάλι, Ντεσιρέ, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Ψύχας, Σλόγκαρ, Χατζημιτσής, Κορομά.

Νέα Σαλαμίνα(Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Τσίκο, Μάντζεκ, Φράγκος, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Τιάγκο, Φελίπε, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Kίσσας, Μιγκελίτο, Λιπόμπε, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Μποτεάκ,  Νικολάου, Τολεμές,  Λέουκο, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκας.