ασ

Σε ένα αγώνα χωρίς τις πολλές μεγάλες φάσεις, η Ανόρθωση κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΛ με 1-0, χάρις το γκολ του Νιγκά και απέδρασε με ένα σπουδαίο διπλό από το Τσίρειο.

Η Κυρία πέτυχε το νικητήριο γκολ της στο 44ο λεπτό και από εκείνο το διάστημα και έπειτα έφερε τον αγώνα στα μέτρα της, με την ΑΕΛ να απειλεί ανά διάστημα. Μεγαλύτερη φάση της Λεμεσιανής ομάδας το δοκάρι του Μιραλάς στο 65ο λεπτό.

Μετά την σημερινή της νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στην 6η θέση με 17 βαθμούς, ρίχνοντας την Ομόνοια στην 7η με 16, ενώ η ΑΕΛ έπεσε στην 9η!

Αναλυτικά η βαθμολογία:

ασ

Η εξέλιξη του αγώνα:

12' Σέντρα του Φραντζή από δεξιά, κεφαλιά του Κάσα, λίγο έξω η μπάλα.

15' Σέντρα του Κορέια, ο Νιγκά την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

30' Συρτό σουτ του Νιγκά, ο Μπέκερ πέφτει και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

44' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 0-1! Η Ανόρθωση αναπτύχθηκε εξαιρετικά, ο Κίκο έστειλε την μπαλιά στον Ουαρίς και αυτός με την σειρά του έστρωσε στον Νιγκά, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε για το 0-1!

45+2' Μπαλιά στον Μηνά Αντωνίου, ο οποίος από το δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να νικήσει το Μούριελ!

65' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Ο Μιλιντσιάνου μοίρασε στον Μιραλάς, ο οποίος εντός περιοχής δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κεραυνού!

67' Σουτ του Τσιμπόλα στην κίνηση, ο Κεραυνός διώχνει δύσκολα!

70' Ο Τζάλμα το σουτ αυτή την φορά, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

79' Από ευνοιϊκή θέση ο Χρυσοστόμου έστειλε την μπάλα ψηλά!

80' Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Νιγκά από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά.

83' Από μακριά ο Τζάλμα επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει απελπιστικά εκτός.

ΑΕΛ(Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μούριελ, Φραντζής, Τεσέιρα, Μπάστο, Μεντόγιεβιτς, Κάσα, Μπεραχίνο, Μακρής, Κασάνικλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Ζτρασκόφσκι, Μιραλάς, Τσέποβιτς, Παντελή, Μιλιτσεάνου, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Κοντινέλα, Κις

Ανόρθωση(Τσίσκο Μουνιόθ): Κεραυνός, Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Μπαϊσίνιο, Αντωνίου, Κίκο, Σαμπό, Αρτυματάς, Κορέια, Γουαρίς, Νινγκά.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Ράντονιτς, Λάζαρος, Φερέιρα, Παρούτης, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου, Ουάρντα.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος